Texture Anarchy 1.0 pro Adobe Photoshop a After Effects - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Texture Anarchy 1.0 pro Adobe Photoshop a After Effects

22. listopadu 2005, 00.00 | Profesionální texturovací plug-in s podporou bump mappingu, procedurálními texturami, interaktivním nasvícením plochy textur a edge efekty není sice žádnou novinkou, za podrobnější popis ale určitě stojí.

Profesionální texturovací plug-in s podporou bump mappingu, procedurálními texturami, interaktivním nasvícením plochy textur a edge efekty není sice žádnou novinkou, za podrobnější popis ale určitě stojí.

Texture Anarchy je speciální texturovací a efektový plug-in společnosti Digital Anarchy na tvorbu realistických reliéfových textur a simulaci povrchů nejrůznějších materiálů s různým nasvícením. Nejedná se vlastně o jeden plug-in, ale o tři samostatné plug-iny sdružené do jednoho balíku se zaměřením na tvorbu textur a ozdobných okrajů k obrázkům a fotografiím. Texture Anarchy je dodáván pro Windows a Mac OS X za cenu 129 USD ve verzích pro Adobe Photoshop a Adobe After Effects, verze pro Photoshop funguje i v dalších grafických editorech kompatibilních s plug-in architekturou Photoshopu. Součástí plug-inu je databáze mnoha desítek organických, plastických, metalických a surrealistických materiálů a textur, které lze "nabalit" na vybrané grafické objekty.

Jednotlivé plug-iny v balíku zastupují moduly Texture Anarchy Explorer, Tiler Texture Anarchy a Edge Anarchy. Již z názvů je patrné, co který plug-in vlastně dělá. Texture Anarchy Explorer je určený na tvorbu procedurálních textur, Tiler Anarchy na automatické "bezešvé" napojování vytvořených textur a konečně Edge Anarchy pak na tvorbu ozdobných okrajů a orámování využívajících opět procedurální textury. Procedurální textury jsou tvořeny matematickou interpretací dodávaných předloh včetně jejich automatizovaných mutací, přidávání šumu, změnu pozice segmentů dané textury apod. Každá textura je tedy plug-inem matematicky zpracována a ne jen prostoduše interpretována na výběr, odtud tedy výraz procedurální textura.


Texture Anarchy 1.0 - Explorer slouží k prohlížení a tvorbě textur s libovolným nasvícením a simulací reliéfů


Texture Anarchy 1.0 - Explorer s rozbaleným menu pro automatické mutace textur


Texture Anarchy 1.0 - samostatný editor prolínání je dostupný pro barvu, alfakanál a bump mapu


Texture Anarchy 1.0 - plug-in nabízí řadu blending módů a dalších variant prolínání textur s grafickou předlohou

Společnými vlastnostmi všech tří plug-inů v balíku Texture Anarchy jsou blending módy nabízející nejrůznější druhy prolnutí textury s grafickou předlohou včetně nastavitelné průhlednosti aj. Samostatné editory představuje interaktivní editor na tvorbu barvových přechodů a úpravy prolnutí, ve kterém lze nezávisle pracovat s barvami, alfakanálem a nastavením bump mappingu určeného pro tvorbu plastických texture respektive plastického zvýraznění jejich povrchové struktury. Dalším společným rysem editorů je několik sad předvoleb lišících se podle jednotlivých editorů. Edge Anarchy má například Preset Manager s mnoha desítkami typů okrajů od různých organických struktur přes metalické až po různé "otrhané" okraje, samostatný Preset Manager je k dispozici pro interaktivní editor nasvícení povrchů textur i samotné materiály, jejichž skládáním lze vyrobit opravdu hodně zajímavé a netradiční textury. Lighting Editor používá prostorový ukazatel povrchu koule, na kterém lze simulovat různá nasvícení pomocí jednobodového nebo i vícebodových světelných zdrojů a manipulovat s ním přímo v prostoru. K dispozici je i pomocný Deep Noise Editor pro simulaci šumu v různých texturách. Šum je generován fraktálovým generátorem, na výběr máte necelých čtyřicet druhů "základních" šumových předloh.

Speciální funkcí Texture Anarchy je stejně jako u dalšího plug-inu Backdrop Designer (viz samostatná recenze na Grafice On-line) práce s bump mappingem. Jedná se vlastně o reliéfové zvýraznění povrchy výsledné textury, které lze pomocí dalšího doplňkového editoru ovlivnit a nastavit v poměrně širokém rozsahu. Šum, barvové přechody, bump mapy a průhlednost lze samozřejmě libovolně kombinovat u každé výsledné textury. Výhodou Texture Anarchy je i bezešvé napojování hotových textur, ne vždy je ale výsledek vizuálně uspokojující. Hotové bezešvé textury lze navíc předat editoru vzorků v Adobe Photoshopu a dále je používat v rámci interních nástrojů samotného Photoshopu.

Anarchy Texture je šikovný texturovací plug-in s několika unikátními funkcemi, které možná neospravedlní cenu plug-inu, ale mohou dobře posloužit kreativním grafikům. Možnosti využití textur nejsou ale zase tak velké, takže jako obvykle zde platí pravidlo, že kdo si nejprve vyzkouší demoverzi plug-inu, dobře udělá.


Texture Anarchy 1.0 - sekce Edge Anarchy umí vytvářet edge efekty s libovolným nasvícením, šumem a přechodem


Texture Anarchy 1.0 - další Preset Manager obsahuje přednastavené typy nasvícení textur s jedno či vícebodovými světelnými zdroji


Texture Anarchy 1.0 - zajímavě navržený Gradient Editor


Texture Anarchy 1.0 - jeden z pomocných editorů Deep Noise Editor slouží k tvorbě variací textur včetně jejich mutací a barvových přechodů


Texture Anarchy 1.0 - v Preset Manageru najdeme mnoho desítek edge efektů rozčleněných do skupin (například organické okraje, dekorativní, měkké či kovové okraje)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: