TechSmith Snagit 10: komfortní chytání obrazovek - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

TechSmith Snagit 10: komfortní chytání obrazovek

sw software

3. června 2010, 00.00 | Potřebujete pohodlný, snadno ovladatelný a do detailů propracovaný nástroj na zachytávání obsahu oken a obrazovek? Snagit má perfektně fungující modul pro screen capturing grafiky i textů včetně jejich původního formátování, které lze upravit v dodávané aplikaci kombinující grafický, manipulační a efektový editor.

Odchytávání obsahu okna a obrazovek se hodí při tvorbě elektronické dokumentace k softwarovým aplikacím, dále například u prezentací či úzce profilovaných grafických ilustrací a jednoduše všude tam, kde je nutné graficky prezentovat obsah obrazovky monitoru či pouze konkrétního okna.

Jubilejní desátá stěžejní verze nástroje Snagit pro screen capturing neboli zachytávání obsahu oken či celých obrazovek je jedním slovem skvělá. Tím bychom se ovšem posunuli už na závěr a možnosti Snagitu by přišly zkrátka, takže začneme hezky od začátku. Snagit je jednou z nejpovolanějších aplikací svého druhu a za 50 USD nabízí funkce, o kterých se řadě jeho konkurentů takříkajíc ani nezdá. Společnost TechSmith původně vyvíjela Snagit pouze pro Windows, nyní je však k dispozici i betaverze Snagitu pro Mac OS X.

Dva programy a mnoho editačních funkcí

Snagit je skládá ze dvou samostatně fungujících aplikací – modulu pro screen capturing a Snagit Editoru na úpravy zachycených oken a obrazovek. Odchytávat můžete nejen statický obsah oken, nýbrž i jejich kompletní obsah za hranicí okna, který si Snagit umí sám posunout a uložit ho případně včetně zobrazeného kurzoru. Grabovat lze samostatné objekty, menu a také texty, u kterých se Snagit snaží zachovat jejich původní formátování včetně stylů písem.


TechSmith Snagit 10 - modul pro screen capturing s ukázkami profilů pro zachytávání obsahu oken, obrazovek, menu, webových stránek aj.


TechSmith Snagit 10 - druhá varianta okna screen capture modulu





TechSmith Snagit 10 - vstupní a výstupní funkce screen capture modulu

Zachycené obsahy zvolených oken, obrazovek a případně různých speciálních objektových prvků lze například nechat automaticky uložit na disk, odeslat je ke zpracování do Snagit Editoru či jiné aplikace, zkopírovat je do schránky, odeslat vzniklé grafické soubory e-mailem, nebo je uložit na FTP server.

Snagit Editor je komplexní a stále dokonalejší objektový grafický editor, s jehož pomocí můžete pořízené screenshoty ihned upravit. V několika záložkových editačních sekcích imitujících Ribbon UI máte k dispozici mnoho desítek grafických prvků, kreslicí funkce, různé efektové filtry a také běžné manipulační operace například pro oříznutí screenshotu a změnu jeho rozlišení. V další záložce jsou funkce na tvorbu hotspotů, textových i grafických popisek a dokonce i tagování screenshotů klíčovými slovy, s pomocí kterých lze pak pořízené snímky vyhledávat.


TechSmith Snagit 10 - předvolby vlastností při odchytávání oken a obrazovek


TechSmith Snagit 10 - nastavení výstupu pro pořízené screenshoty

Novinky

Snagit 10 rozšiřuje především funkce modulu Snagit Editor, do kterého mimo jiné přidává různé nové efektové filtry. Jedna velká novinka se však nevyhnula ani samotnému modulu na zachytávání obrazovek. Jedná se o výsuvné tzv. OneClick okno s rychlým přístupem k jednotlivým screen capture operacím, vše s komfortním vizuálním znázorněním obrysů zachytávané plochy a malou vestavěnou lupou po případnou kontrolu zvolené plochy plánovaného screenshotu. Jednotlivé screen capture operace si navíc můžete uložit do uživatelských profilů a nemusíte pak tedy například znovu nastavovat výstup ze Snagitu do souborů či externích aplikací.


TechSmith Snagit 10 - výsuvné okno nabízí přístup ke screen capture profilům


TechSmith Snagit 10 - vizuální pomůcky při samotném screen capturingu

Další užitečnou novinkou je rozšířená práce s průhledností objektů na obrazovce ve Snagit Editoru, v rámci které lze například zprůhlednit vnější obrys zakulacených oken nebo pracovat s uživatelskými tvary, kolem kterých Snagit plochu okna zprůhlední. K možnostem odeslání screenshotu například do MS Wordu a dalších aplikací přibyla funkce pro nahrání screenshotu na online službu Screencast.com, u které lze screenshoty opatřit vloženým kódem a náhledem s nadefinovaným URL odkazem.

Vylepšený je automatický posuv obsahu oken a dokumentů v horizontálním i vertikálním směru (či jejich kombinaci) a výše zmíněná lupa u zachytávání obsahu oken a obrazovek. Pokud budete v příslušném režimu grabovat text na obrazovce, pokusí se ho Snagit uložit jako čistý text včetně zachování formátovacích znaků a vlastností písem (velikost fontu, styl, barva aj.), což se může hodit při následném zpracování textů.


TechSmith Snagit 10 - text umí Snagit grabovat včetně formátování bloků a vlastností písem


TechSmith Snagit 10 - vlastnosti zachytávaných textů

Mezi efektové funkce Snagit Editoru přibyly filtry pro Cut-Out efekty, které simulují vizuální rozříznutí screenshotu například s otřepenými okraji a dále obligátní efekt Page Curl imitující otočení stránky. V editoru opětovně najdeme uživatelské trimovací funkce (Snagit 9 je totiž neobsahoval), nově lze do upravovaných screenshotů přidávat texty s libovolným natočením.


TechSmith Snagit 10 - nový efekty grafického otočení stránky


TechSmith Snagit 10 - další z nových efektů imituje rozdělení či roztržení screenshotu


TechSmith Snagit 10 - další novinkou v editoru je možnost libovolného vizuálního natáčení textových popisek

Závěr

Vzhledem ke svým celkovým možnostem si Snagit může dovolit cenu 50 USD a v poměru cena/výkon má (především díky Snagit Editoru) stále navrch nad mnoha svými konkurenty. Jednou z mála vad na kráse Snagitu je (pro někoho možná zbytečná) nemožnost automaticky vypnout při zachytávání obsahu oken a obrazovek vyhlazování písem, což bez problémů zvládne například poměrně oblíbený HyperSnap – pro účely tisku screenshotů je tedy nutné vyhlazování deaktivovat manuálně před screen capturingem přímo ve Windows.

Zkušební verzi Snagitu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti TechSmith.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: