Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Teacup BarcodeMaker CS3: čárové kódy v Adobe InDesignu
7. února 2008, 00.00 | Společnost Teacup Software inovovala skriptovatelný plugin pro Adobe InDesign na tvorbu čárových kódů přímo v prostředí InDesignu. Popis nové verze doplňku
BarcodeMaker vám nyní přinášíme.
Plugin BarcodeMaker pro Adobe InDesign vyvíjí společnosti Teacup Software už od konce roku 2005. Během více než dvou let se z relativně běžného doplňku stal užitečný pomocník na tvorbu čárových kódů, které nemusíte nijak složitě či komplikovaně generovat v externí aplikaci a poté je importovat zpět do Adobe InDesignu, nýbrž je můžete velmi rychle vytvořit přímo v libovolném aktivním rámu dokumentu InDesignu.
BarcodeMaker existuje ve verzích pro Windows i Mac OS X. Obě verze podporují InDesign CS/CS2 (+ nově i InDesign CS3) a prodávají se za 169 USD.
Základní možnosti pluginu
Každý čárový kód, respektive jeho grafický vzhled, lze interaktivně upravit v paletě pluginu, po změně některého parametru či písma se ihned automaticky upraví označený čárový kód. Dokumentace BarcodeMakeru nezmiňuje žádná omezení týkající se počtu čárových kódů v dokumentu InDesignu, lze tedy předpokládat, že s pomocí pluginu lze bez problémů generovat libovolný počet čárových kódů ve všech podporovaných typech kódů.
Celkově umí BarcodeMaker generovat necelých třicet typů čárových kódů (viz jejich souhrnná tabulka) a nastavit jejich vlastnosti v univerzální paletě, která je shodná s pluginem PatternMaker, přičemž zmíněný doplněk PatternMaker je stejně jako u předchozích verzí 2.x přímo součástí instalace plné či zkušební verze BarcodeMakeru CS3.
Teacup BarcodeMaker CS3 - prostředí pluginu je totožné s doplňkem PatternMaker, jehož paletu (včetně přístupu k předvolbám) BarcodeMaker využívá k tvorbě čárových kódů
Teacup BarcodeMaker CS3 - ukázka hotového čárového kódu a případně i nastavení jeho grafického vzhledu
Teacup BarcodeMaker CS3 - do předvoleb si můžete uložit hotové čárové kódy s konkrétními vlastnostmi
Teacup BarcodeMaker CS3 - výběr z nabízených typů čárových kódů
Podporované typy čárových kódů:
AusPost (pouze verze CS3) Code 2 of 5 Code 11 (pouze verze CS3) Code 39 Code 93 Code 128 a UCC-EAN-128 EAN-2 EAN-5 EAN-8 EAN-13 FIM GS1 DataBar/RSS-14 (pouze verze CS3) GS1 DataBar Limited/RSS-Limited (pouze verze CS3) ISBN (10 a 13) ISSN ITF-14 Interleaved 2 z 5 KIX MSI USPS OneCode/USPS Intelligent Mail (pouze verze CS3) USPS Postnet PharmaCode (pouze verze CS3) Plessey Rationalized CodaBar RoyalMail UPC-A UPC-E |
Novinky verze CS3
BarcodeMaker byl donedávna oficiálně dostupný pouze pro Adobe InDesign CS a CS2, jako novinku tedy můžeme brát de facto i podporu InDesignu CS3, pro který je však (možná trochu nepochopitelně) nutná samostatná licence oproti předchozí verzi pluginu pro InDesign CS a CS2.
Rozšířena byla podpora typů čárových kódů (opět viz souhrnná tabulka), nově umí BarcodeMaker vytvářet čárové kódy typy AusPost, Code 11, GS1 DataBar/RSS-14, GS1 DataBar Limited/RSS-Limited, USPS OneCode/USPS Intelligent Mail a PharmaCode. Další poměrně významnou novinkou BarcodMakeru CS3 je možnosti tisku čárových kódů v barvovém prostoru CMYK v procesních i přímých barvách, což dříve nebylo možné.
Poslední novinkou je možnost skriptování akcí prováděných prostřednictvím BarcodeMakeru. Pomocí JavaScriptu, VBScriptu nebo AppleScriptu u verze pro Mac OS X můžete ovládat různé funkce pluginu – například generovat či aktualizovat čárové kódy pro katalogy, a to včetně uživatelských vstupů s předdefinovanými requestery či předvolbami. Několik ukázek hotových skriptů si můžete stáhnout zdarma z webových stránek pluginu.
Teacup BarcodeMaker CS3 - některé typy čárových kódů mají ještě doplňková nastavení jejich interních vlastností
Teacup BarcodeMaker CS3 - vlastnosti čárových kódů pro uložení v rámci jednotlivých přednastavení
Závěr
I přes relativně vysokou cenu pluginu (upgrade z verze 2.x s licencí pro InDesign CS3 stojí cca 68 USD) je BarcodeMaker vítaným pomocníkem při tvorbě čárových kódů přímo v prostředí Adobe InDesignu. Kladem doplňku je jednoduché a přehledné ovládání vlastností čárových kódů i poměrně vysoký počet podporovaných typů čárových kódů.
Pokud používáte pluginy společnosti Teacup Software (včetně PatternMakeru a BarcodeMakeru) v českém InDesignu CS/CS2/CS3, asi se vám nebudou moc líbit některé lokalizační nedostatky týkající se především překladu některých řetězců. Nedokážu ale říci, zda tyto podivné skupiny textu a čísel souvisí s lokalizovaným rozhraním pro pluginy či s lokalizací samotného InDesignu, každopádně na samotnou funkčnost kombinaci pluginů PatternMaker a BarcodeMaker nemají žádný vliv.
20 denní zkušební verzi BarcodeMakeru CS3 pro Windows a Mac OS X si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024