Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
SWiSH Max4: editor skriptovatelných Flash animací
14. června 2011, 00.00 | Flash animace, interaktivní webové galérie a prezentace, reklamní bannery a další flashové projekty můžete vyrobit v editoru SWiSH Max. Aktuální čtvrtá stěžejní verze programu přináší mimo vylepšeného ovládání, lupy u časové osy a panelu Undo/Redo také několik desítek nových multimediálních efektů, funkce pro morfing objektů, vylepšené skriptování s možností tisku skriptů a podporu exportu Flash animací s GPU akcelerací.
SWiSH Max4 je editor Flash animací s univerzálním využitím od reklamních bannerů až po webové stránky vyrobené jako kombinace vektorové i bitmapové grafiky s textovými bloky. SWiSH Max v podstatě supluje jednoduchý vektorový editor se schopností pracovat také s bitmapovými objekty, aplikovat na ně různé efekty, definovat textové rámečky, hlavičky webů, nadpisy a další objektové prvky a to vše rozhýbat v časové ose a s pomocí ActionScriptu.
SWiSH Max4 existuje stejně jako jeho předchůdci pouze ve verzi pro Windows. Cena programu je 150 USD, což je při jeho možnostech celkem dobrá cena.
Práce s objekty a hlavní funkce programu
Máte-li zkušenosti s používáním grafických editorů schopných pracovat s různými typy objektů od vektorů až po text, budete se ve SWiSH Max4 orientovat velmi rychle. Základem každého Flash projektu ve SWiSH Max4 je vytvoření, import a umístění objektů na scéně, jejíž obsah pak můžete rozhýbat v časové ose. Časový rámec osy lze nyní zvětšit s vestavěnou lupou, kterou najdeme v příslušném kontextovém menu.
Každý objekt lze nechat pohybovat po nadefinované animační cestě a v průběhu času objekty transformovat či efektově upravit. Nabídka transformací je nově obohacena možností objekt zdeformovat a morfovat (platí pouze pro jednoduché vektorové tvary), což může dobře vypadat například pro oživení dojmu z pohybu „organických“ objektů.
Editor je dodáván s knihovnou zhruba 300 komponent a vektorových tvarů, ze kterých si můžete poskládat nejrůznější layouty Flash projektů, vytvořit ovládací prvky například pro posuvné lišty, tlačítka, checkboxy apod. Novinkou u vektorových objektů jsou tzv. automatické tvary (editor jich nabízí několik desítek), sdružených do 2D a 3D kategorií pod nástrojem pro kreslení tvarů.
Mezi další novinky SWiSH Max4 patří vylepšené vyhledávání a nahrazování textových řetězců u názvů objektů, ve skriptech a samozřejmě také přímo v textech přímo v animačním projektu. Kopírování objektů je rovněž vylepšeno – k dispozici je několik nových speciálních variant operace vložení objektů například bez jejich efektových vlastností či chování naprogramovaného v přiřazeném skriptu.
SWiSH Max4 - další novinkou je kreslení automatických vektorových tvarů
SWiSH Max4 - funkce pro vyhledávání a nahrazování textů v animacích, skriptech či názvech objektů
SWiSH Max4 - nové varianty funkce Paste pro vkládání objektů, textů, grafiky apod.
Undo/Redo a nové vlastnosti kreslicích funkcí
Ovládání editoru zpříjemňuje nový panel operací Undo/Redo, kde se ukládá historie prováděných akcí. Kreslicí a editační schopnosti SWiSH Max4 jsou rozšířeny o nové styly čar, jejich vyplnění a vlastností koncových prvků čar, dále o nové vlastnosti přechodů barev a především o velmi zajímavé možnosti vzájemného prořezávání a vyřezávání objektů – něco jako variace na Boolean operace.
SWiSH Max4 - panel na tvorbu přechodů barev
SWiSH Max4 - novinkou u editačních funkcí je "prořezávání" objektů jiným objektem
Efekty
Nabídka efektů ve čtvrté stěžejní verzi SWiSH Max je opravdu velmi rozsáhlá. Editor nyní obsahuje něco přes 380 efektů pro všechny druhy objektů, souhrnně zobrazených v Effects browseru. Jednotlivé efekty jsou v prohlížeči rozděleny do skupin podle vlastností daného efektu – například pro efekty zoomu, posuvu objektů, jejich zobrazení a odchod z animační scény a také několik speciálních image processingových efektů znázorňujících efekty exploze, 3D rotací, vlnění, imitaci psacího stroje, hada aj. Součástí SWiSH Max4 je 40 nových efektových filtrů simulujících například záření, rozostření, vržený měkký stín a několik režimů prolnutí, které lze aplikovat na libovolný klip v časové ose.
Skriptování a export animací
Vlastnosti objektů a jejich interakce na scéně lze naprogramovat editoru Action skriptů, které podporují už řadu let všechny „lepší“ editory Flash animací. Také editoru skriptů přináší jednu zajímavou novinky v podobě možnosti vytištění celého skriptu či všech skriptů v projektu, nebo jen skriptu v aktuálním okně.
Drobnou inovací je nové nastavení pro smazání obsahu debug panelu při každém přehrání animace, stále též zůstává na výběr možnost manuální vyčištění obsahu testovací okna. Důležitější je vylepšení vestavěného kompilátoru skriptů s dokonalejší kontrolou chyb a opravenými chybami předchozí verze kompilátoru.
Export Flash animací nabízí nastavení nových bezpečnostních prvků a také volitelné vlastnosti hardwarové akcelerace přehrávání (globálně nebo přes GPU grafické karty), což přímo souvisí s aktuálními verzemi Flash Playeru 10.x.
SWiSH Max4 - exportní funkce programu
SWiSH Max4 - rozšířená nastavení pro publikování a export Flash animací s volitelnou GPU akcelerací a nastavením bezpečnostních prvků
Závěr
SWiSH Max4 není Adobe Flash CS5 a nedokáže originál nahradit především v oblasti vývoje interaktivních webových aplikací, SWiSH Max4 pochopitelně nenabízí ani propojení na žádné vývojářské aplikace ze sady Adobe Creative Suite.
V mnoha jiných ohledech ovšem SWiSH Max4 patří mezi nejdokonalejší alternativy originálního editoru Adobe Flash s přijatelnou cenou, poměrně kvalitním systém práce s objekty na scéně a nadprůměrnými efektovými funkcemi. Mezi přednosti editoru patří i velký počet standardně dodávaných komponent Flash animací a jejich ovládacích prvků s předprogramovanými vlastnostmi a mimo jiné také solidní importní i exportní funkce.
Zkušební verzi SWiSH Max4 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek SWiSHzone, kde najdete i řadu doplňkových (většinou placených) šablon animačních projektů a celých nebo jen dílčích částí webových stránek.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024