Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
StyleSkin 1.2
29. března 2001, 00.00 | Chcete si vyrobit nový skin pro WinAmp nebo libovolný další program podporující změnu svého vlastního GUI pouhou výměnou obrázků a nevíte, jaký program použít? StyleSkin je jednou z možností, jak skiny navrhovat a vytvářet.
Editor skinů StyleSkin od Pollen Software stojí 30 $ je určen pro Windows 95/98/NT a s jeho pomocí lze navrhovat a generovat nejrůznější skiny pro "skin" kompatibilní programy. StyleSkin není plnohodnotný grafický editor, jedná se spíše o manipulační nástroj s integrovaným renderovacím modulem využívajícím především dostupné textury a efekty. Základem pro každý skin jsou ve StyleSkinu templates neboli obligátní předlohy. Každá předloha může obsahovat libovolné množství objektů a musí být přizpůsobena programu, pro který je výsledný skin určen.
Celý proces tvorby skinu lze rozdělit do tří kroků. Prvním krokem je vytvoření samotné předlohy pomocí nástrojů na kreslení základních pravoúhlých či zaoblených geometrických tvarů pro definice aktivních a neaktivních ploch ve skinu, definování míst pro texty apod. Designer předloh integrovaný ve StyleSkinu není nijak zvlášť rozsáhlý a opravdu detailní skiny s ním asi nenakreslíte, pro běžné použití však postačí. Nestačí-li možnosti designeru předloh, můžete do programu importovat předlohu ve formě bitmapových obrázků ve formátech BMP nebo GIF vytvořených v jakémkoliv grafickém editoru. Při kreslení, aplikacích textur (viz dále) a všeobecně při jakékoliv úpravě skinu máte na výběr z obrovského množství nejrůznějších manipulačních palet, které je možné nechat minimalizovat v hlavním okně. Pokud je chcete mít zobrazeny všechny najednou (viz obrázek) současně s předlohou skinu, nebude vám stačit ani rozlišení 1024x768 bodů. Neustálé přepínání mezi jednotlivými paletkami ale zbytečně zdržuje při práci a tak je lepší zvolit kompromis mezi vyšším rozlišením a nejpoužívanějšími paletkami, protože jinak zřejmě budete při designu předloh pokřikovat na účet programu velmi nemilá slova.
Druhým krokem je vytvoření textury a její aplikace na daný skin. StyleSkin pro tyto účely obsahuje Texture Browser a Effects Browser, ve kterých si můžete nechat vygenerovat několik desítek textur (cca 30) dodávaných společně s programem a použít na textury některý z nabízených zhruba 20 efektů. Preview textur a efektů je napřed nutno nechat spočítat a pokud nemáte rychlý počítač, skočte si raději někam na kávu, neboť rychlost renderingu rozhodně není tou nejsilnější stránku StyleSkinu. Třetím krokem je pak výpočet kompletního skinu, při kterém můžete nastavit barvy, kontrast, světlost, povolit či zakázat zobrazování některých prvků a další věci. Výsledek lze exportovat jako bitovou mapu nebo jako soubor bitmapových obrázků s jednotlivými částmi skinu reprezentujícími například tlačítka, ovládací prvky apod.
Skiny můžete též exportovat ve formátu Autorun Maestro Menu, což je externí program dodávaný společně se StyleSkinem a slouží k tvorbě grafických menu "obdařených" libovolným skinem. Autorum Maestro Menu Editor můžete využít například pro spouštění nejrůznějších audio či video přehrávačů, prohlížení dokumentů či startu programů z CDčka nebo jiného paměťového média, primárně je ale Autorun Maestro určen pro tvorbu programové části grafických rozhraní využívaných zejména na CD.
Nemohu říci, že by se s programem pracovalo nějak snadno, zejména výše zmíněné dost složitě strukturované ovládání se spoustou rozbalujících se okének jaksi není to pravé, s čím bych se chtěl v praxi setkávat. Na druhou stranu je zase spousta funkcí méně či více automatizována a aplikace textur či imageprocessingových efektů na danou texturu je (při dostatečné trpělivosti) pouze otázkou několika kliknutí myší. Máte-li už hotové předlohy skinu pro daný program, jde práce poměrně rychle a výsledný skin můžete vyrobit za pár minut - bez předloh však budete patrně dlouho experimentovat, než se dostatečně s programem neseznámíte. Pro jednorázové použití zřejmě nemá investice do StyleSkinu valný smysl, skiny v podobě obrázků si totiž můžete vyrobit v prakticky libovolném kreslícím programu. Pokud se však grafickými rozhraními v podobě skinů hodláte zabývat častěji, možná se vám i přes všechny zmíněné nedostatky bude StyleSkin hodit, zkušební verze je k dispozici zdarma.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024