StereoMaker 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

StereoMaker 2.0

23. února 2001, 00.00 | Pohled pro levé oko, pohled pro pravé oko, vložení statických obrázků nebo animace, několik kliknutí myší a prostorový obrázek je hotov.

Zdánlivě rozostřené logo vůbec není špatně grabnuté, nýbrž přesně takové, jaké má být. StereoMaker je totiž program určený pro výrobu prostorových 3D kreseb, fotografií, animací a další prakticky libovolné grafiky, které je potřeba jednoduchým trikem přidat třetí rozměr. StereoMaker od The Foundation Company je shareware s cenou 25$, zkušební verzi pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 si můžete stáhnout například na PD serveru WinFiles, verzi pro PowerMacintosh pak ze stránek autorů programu.

K provozování StereoMakeru je vzhledem k systému využívajících externích MOV kodeků zapotřebí balík QuickTime, výstupem respektive "složeninou" dvou fázově posunutých obrázků či animací je prostorový obrázek. Program umí nastavit výstup pro několik typů 3D obrázků, slouží k tomu příslušné preference, v případě generování animace je pak ještě k dispozici standardní QuickTime settings requester. StereoMaker produkuje obrázky především pro červeno-modré brýle (dají se koupit za pár korun nebo vyrobit třeba z papíru), k tomu slouží první volba "Red Blue Anaglyph". Pro redukci kontrastu lze zapnout "Soften Colors" (funguje pouze v kombinaci s "Red Blue Anaglyph"), což sice trochu obrázek zmatní a jakoby mírně rozostří, ale přidá větší prostorový vjem. Druhá volba "Interleaved Frames" funguje pouze v případě generování animací, "LR Frames" opět pouze u statických obrázků. "Interlaced Frames" neboli prokládání snímků funguje na podobném principu jako prokládání půlsnímků u videa či TV obrazu a obrázky nebo video generované v tomto 3D formátu lze sledovat pouze s LCD brýlemi dodávanými například k některým grafickým kartám (ASUS, ELSA atd.). Zbývající dvě volby "LR Frames" a "TD Frames" produkují left-right a top-down obrázky a lze je použít i na animace.


Na ukázkách jsou zobrazeny výsledky při aktivaci některých voleb, máte-li někde po ruce zmíněné brýle, můžete si vyzkoušet, zda se Vám budou zdát obrázky dostatečně prostorové. Záleží na subjektivním dojmu, z používání 3D brýlí dodávaných ke grafické kartě ASUS 6800 mne vždy pouze rozbolí hlava, s papírovými brýlemi je sice prostorový vjem o něco menší, ale tento typ brýlí zase tolik neunavuje oči.

StereoMaker je šikovný prográmek pro generování prostorových obrázků, podporuje většinu z běžně dostupných "3D" typů zobrazení (záměrně v uvozovkách), jeho cena se mi ale zdá přece jen trochu vysoká - zvlášť když ke grafické kartě s 3D brýlemi dostanete podobný program (i když s menšími možnostmi) zdarma a existuje i pár dalších freewarových programů, které umí generovat prostorové obrázky.


Red Blue Anaglyph - ukázka č.1


Red Blue Anaglyph - ukázka č.2


Red Blue Anaglyph - Soften Colors

Interlaced Frames

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: