Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Squizz 4, král deformačních plug-inů?
17. prosince 2002, 00.00 | V pořadí už čtvrtá verze jednoho z nejzajímavějších Photoshop kompatibilních plug-inů od Human Software určeného pro deformace objektů a také pro morfingové a warpingové efekty přináší hned několik užitečných novinek a proto se na možnosti tohoto plug-inu podíváme podrobněji.
{Úvod}
Společnost Human Software je mimo svých mnoha Photoshop kompatibilních plug-inů také nechvalně známá svou značnou nevolí nabízet uživatelům grafických programů a tudíž i svým potenciálním zákazníkům trial verze či demoverze svých produktů. Stejně je tomu i s plug-inem Squizz, jehož v pořadí už čtvrtá verze byla nedávno představena. Po jistém úsilí se mi ale naštěstí od Human Software podařilo na recenzi získat zkušební verzi tohoto nástroje určeného pro nejrůznější deformace a transformace bitmapových obrázků a fotografií. Squizz 4 by měl mimo Adobe Photoshopu 5.5/6.x a 7.x fungovat i v dalších programech kompatibilních s plug-in architekturou Photoshopu, konkrétně například v Corel PhotoPaintu nebo v Jasc PaintShopu Pro. Stejně jako většina produktů od Human Software také Squizz 4 existuje jak ve verzi pro Windows (Windows 95 až Windows XP), tak i ve verzi pro Macintosh (Mac OS 9/Mac OS X) a jeho oficiální cena je 139 USD.
Plug-in podporuje obrázky v barvových prostorech RGB, CMYK a LAB (vše pouze 8 bitů na kanál), upravovat ale můžete i obrázky v odstínech šedi. Squizz 4 nabízí celkem čtyři deformační a warpingové techniky aplikovatelné samozřejmě i na výběr a jednotlivé vrstvy PSD souboru (průhlednost vrstev pochopitelně zůstává zachována), jejichž výběr se objeví po aktivaci plug-inu. Jedná se o techniku "kapalinové" deformační technologie "Brush Warping", deformace podle nastavení mřížky "Grid Warp", deformace podle definované obálky a konečně deformace podle libovolné cesty využitelné s pomocí animačního modulu mimo klasického warpingu například také pro morfing.
Squizz 4 - Brush Warping
Činnost všech deformačních nástrojů pochopitelně lze přímo ve Squizz 4 anulovat pomocí interního funkce Undo s neomezenou kapacitou a dalších "čistících" funkcí. Vybrané části grafické předlohy, které v žádném případě nechcete deformovat si stejně jako v Liquify vyznačíte brushem s volitelnou barvou (barva fixačního brushe nijak neovlivňuje výsledek deformace a slouží pouze pro orientaci v upravovaném obrázku), masku v podobě bitmapového obrázku si navíc můžete v případě potřeby můžete nahrát z disku, Squizz respektive engine Photoshopu umí načíst masku v několika grafických formátech. Provedené deformace lze stejně jako v Liquify kdykoliv uložit a zpětně nahrát, do uložené předlohy se ale neukládají pozice fixačního brushe. Funkce pro posun obrázků s rozlišením větším než je velikost celkem bohatě dimenzovaného náhledového systému Squizz 4 (Pan&Zoom) zajišťuje malá interaktivní náhledová paletka Navigator, která obsahuje i funkci pro automatické přizpůsobení deformovaného obrázku velikosti náhledu dostupnou jedním kliknutím myší.
[-more-]{Tvorba animací a Grid Warp}
Všechny čtyři deformační techniky / metody dostupné ve Squizz 4 můžete použít i na výrobu warpingových nebo morfingových animací, výstupem integrovaného keyframe editoru "FrameLibrary" je dle průvodní dokumentace v tomto případě video ve formátu AVI nebo QuickTime - balík QuickTime musí být samozřejmě nainstalovaný, o AVI formátu je navíc v PDF manuálu jen letmá zmínka. Možnost sestavovat klíčované warpingové a morfingové animace přímo v Adobe Photoshopu nebo jiném programu kompatibilním s plug-in architekturou Photoshopu je sice zajímavá, ale netroufám si odhadovat, do jaké míry ji vůbec může typický grafik využít. Trial verze plug-inu bohužel neumí video ukládat, nemohl jsem tedy vyzkoušet finální rendering, podle manuálu ale vše funguje dle obvyklých principů nastavení rozlišení, počtu snímků/s a výběru příslušného video kodeku.
Squizz 4 - tvorba warpingových a morfingových animací
Druhou deformační technikou přesněji řečeno metodou, kterou Squizz nabízí, je "Grid Warp". Deformace podle geometrické sítě v Liquify u Adobe Photoshopu nenajdete (několik jejích velmi primitivních variant však ano v podobě filtrů ve skupině "Deformace"), ve Squizz 4 je ale tento typ komplexních deformačních efektů samozřejmostí. Sofistikované manuální či poloautomatické deformace se řídí zásadami pozice geometrické sítě, kterou můžete podle libosti natočit, zkroutit či jiným způsobem zdeformovat - na výběr máte buď klasické čáry nebo Beziérovy křivky. Vodící linky sítě mohou mít libovolnou barvu - nastavení se provádí v preferencích Squizz 4, je dostupné u každé ze čtyř aktuálně nabízených deformačních metod pro "vnitřní" a "vnější" hrany mřížky, nastavit si můžete i barvu fixačního brushe. Squizz 4 obsahuje celkem sedm hotových předloh geometrické sítě, počet vláken / řádek / sloupců / políček v síti můžete měnit dle potřeby, čím jich bude víc (do určitého stupně přímo závisejícího na rozlišením deformovaného obrázku), tím kvalitnější a detailnější deformaci lze s pomocí "Grid Warp" vytvořit. Způsob práce se sítí je podobný jako v původních morfingových programech, kdy byl "kapalinový" morfing ještě v plenkách, deformační funkce nabízené plug-inem Squizz 4 jsou ale v tomto ohledu minimálně o třídu výš. Zdeformovanou geometrickou síť si samozřejmě můžete kdykoliv uložit, jako předlohu pro deformace můžete stejně jako ostatně v celém Squizz 4 použít libovolný bitmapový obrázek. V případě práce s geometrickou sítí se přímo nabízí například poměrně rychlé a pohodlné perspektivní korekce - viz ukázka upravené fotky budovy.
Squizz 4 - Grid Warp
[-more-]{Envelope, Path Warp a závěr}
Squizz 4 - Envelope
Posledním typem deformací, který můžete s pomocí plug-inu Squizz 4 aplikovat na libovolný bitmapový obrázek či fotografii je deformace podle definované Beziérovy křivky. V sekci "Warp Path / Path Warp" (pořadí slov zřejmě u Human Software nehraje příliš roli :-)) najdete dvanáct nástrojů pro přesné nadefinování respektive vytvoření deformační křivky. Nástroje jsou podobné jako nástroje pro definování ořezových a manipulačních cest u Adobe Photoshopu, takže se v nich lze celkem rychle zorientovat, na rozdíl od Photoshopu je ale těchto specializovaných nástrojů přece jen o něco víc. Deformace podle křivky můžete využít nejen ke klasickým deformačním efektům, ale s pomocí klíčovaného animačního výstupu také pro účely warpingu eventuálně morfingu. Profesionální warpingové nebo morfingové animace s "Warp Path" pravděpodobně nevytvoříte, samotné deformace podle křivky ale lze v praxi využívat víc než úspěšně. Pro pořádek musím v souvislosti s "Path Warp" ještě uvést, že i přímo v Adobe Photoshopu 7 můžete tuto techniku do jisté míry používat přes vektorové masky, "Patch Warp" je ale přece jen pohodlnější a možná i praktičtější.
Squizz 4 - Patch Warp
Squizz 4 je vynikající profesionální plug-in pro nejrůznější deformace bitmapových objektů, který za odpovídající cenu nabízí výrazně lepší a hlavně komfortnější pracovní nástroje pro různé typy deformačních a warpingových efektů než interní deformační / transformační nástroje Adobe Photoshopu v čele s "kapalinovým" deformačním nástrojem Liquify alias "Zkapalnit". I když mají fluidní deformace dostupné ve Squizz 4 vážného konkurenta ve velmi kvalitních rodině KPT plug-inů, nabízí Squizz 4 i několik dalších deformačních technik, které lze poměrně dobře využít. Pro warpingové a morfingové animace zřejmě Squizz 4 použije jen málokdo, animační funkce jsou ale jen zajímavým zpestřením mnoha typů deformačních metod.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024