Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
SpeedCommander 12: konkurence Total Commanderu?
sw software
20. prosince 2007, 00.00 | SpeedCommander je poměrně komfortní správce souborů, který však na rozdíl například od Total Commanderu není v našich končinách příliš známý. V repertoáru jeho
funkcí jsou přitom výkonné nástroje pro manipulace se soubory, pokročilá podpora FTP a archivů, výkonný prohlížeč mnoha formátů a
také možnosti rozšiřování funkcionality pomocí maker a pluginů.
Představení tohoto zajímavého produktu, včetně mnoha screenshotů, si proto určitě nenechte ujít!
SpeedCommander německé společnosti SpeedProject patří mezi nejkomfortnější správce souborů pro Windows, jaké lze na trhu s tímto typem programů najít. Přesto není program u nás nijak zvlášť známý, což má na svědomí nejen chybějící česká lokalizace, ale svého času dokonce i výrazně „proněmecké“ zaměření SpeedCommanderu, pro který je i anglická lokalizace k dispozici teprve relativně nedávno.
Cena programu je 38 EUR, stáhnout si můžete verze pro Windows 2000/XP/2003/Vista a také 64-bitové varianty pro Windows XP/2003/Vista, nebo pak starší verzi SpeedCommanderu funkční i s Windows 98SE.
Prostředí programu a práce se soubory
Systém dvou pracovních oken se je znám především z kdysi velmi populárního DOSového Norton Commanderu a mnoha jeho klonů například včetně Volkov Commanderu či DOS Navigatoru. Pokud si na dvě okna zvyknete, patrně už nikdy nebudete chtít používat Windows Explorer a jemu podobné „pseudosprávce“ souborů, které používají trochu jinou filozofii práce se soubory.
Prostředí aplikace je velmi podobné Total Commanderu, a to včetně systému menu a ovládacích ikon. K rychlému přístupu k diskovým jednotkám slouží běžné ikonky disků a dalších zařízení, prakticky shodné jsou i typy zobrazení souborů a jejich vlastností. Trochu odlišné je kopírování souborů na pozadí, které má Total Commander vyřešeno lépe. Zajímavé jsou naopak ve SpeedCommanderu funkce pro synchronizaci souborů adresářů, „bezpečné“ mazání souborů, velmi dobře vyřešené je i vyhledávání souborů pomocí externí utility a mimo jiné i prohlížeč multimediálních souborů.
Za 8 EUR si můžete ke SpeedCommanderu přikoupit univerzální multimediální prohlížeč TxQuickView, který je sám o sobě velmi rychlý, integruje v sobě (mimo jiné) podporu Windows Media Playeru, QuickTime a Real Playeru a nabízí možnosti prohlížení či přehrávání více než 65 formátů souborů například včetně PSD souborů Adobe Photoshopu, HTML a PDF souborů.
SpeedCommander 12 - další externí utilitou dodávanou s programem je SpeedEdit pro editaci textových souborů a maker
SpeedCommander 12 - vyhledávání souborů funguje prostřednictvím externí utility
SpeedCommander 12 - FileSync pro synchronizaci adresářů a jejich obsahu
Práce s archivy, FTP a makra
Mimo „vlastního“ formátu archivů SQX (nezatíženého žádnými licenčními poplatky jako třeba RAR či ACE) nabízí SpeedCommander podporu i celé řady dalších archivačních formátů včetně nejpoužívanějších formátů ZIP či RAR a také samorozbalovacích archivů.
Na rozdíl od Total Commanderu nabízí SpeedCommander o něco dokonalejší (míněno opět především nativní) podporu FTP klientů. Konkrétně se jedná o FTP přes SSH (SFTP) a FTP se SSL šifrováním, které se jinak v Total Commanderu vyjma SFTP přes SSL řeší pouze prostřednictvím (mimochodem dost „neohrabaných“) pluginů.
Některé akce programu lze automatizovat pomocí systému maker. Součástí makropříkazů mohou být i skriptovatelné komponenty, samotná makra pak lze editovat přímo ve SpeedCommanderu respektive v jeho integrovaném editoru maker.
SpeedCommander 12 - program nativně podporuje celou řadu archivačních formátů včetně "vlastního" formátu SQX
SpeedCommander 12 - součástí programu je i průvodce pro vytvoření archivů v různých formátech
SpeedCommander 12 - funkce pro rozbalování archivů
SpeedCommander 12 - dělení archivů na části s nastavitelnou velikostí
SpeedCommander 12 - nativní podpora FTP přes SSH (SFTP)
Pluginy
SpeedCommander má stejně jako Total Commander vlastní systém doplňků, které rozšiřují možnosti programu o různé nové a užitečné funkce. Pluginy mají bohužel jednu nevýhodu, kterou je jejich částečná nekompatibilita se stávajícími doplňky pro Total Commander, kterých existuje opravdu značné množství. K dispozici jsou například přepracované pluginy WinCeFS umožňující přístup na PDA s Windows CE respektive s Windows Mobile prostřednictvím ActiveSync, nebo tzv. WfxWrapper plugin pro využívání dalších file systém rozšíření pro Total Commander (zdaleka ne všechny ale fungují korektně).
SpeedCommander 12 - správce pluginů (jak je vidět, některé doplňky nejsou ještě lokalizovány do angličtiny)
Závěr
SpeedCommander 12 v zásadě není nijak výrazně lepší a vzhledem ke svému názvu není ani "rychlejší" než Total Commander 7, některého funkce a vlastnosti SpeedCommanderu ale rozhodně stojí za pozornost. Mimo podpory 64-bitových variant Windows XP/2003Vista se jedná především o poměrně dobře vyřešenou práci s archivy, vyhledávání souborů i jejich obsahu a doplněk v podobě prohlížeče grafických souborů, za zmínku určitě ještě jednou stojí i integrovaná podpora SFTP a FTP se SSL šifrováním. Mimo trochu vyšší ceny SpeedCommanderu patří mezi značné nevýhody (z pohledu ryze českých uživatelů) patří doposud chybějící česká lokalizace, díky které zřejmě i nadále bude u nás populárnější Total Commander, i když také SpeedCommander má z hlediska komfortu i efektivity práce určitě co nabídnout.
Zkušební verzi SpeedCommanderu 12 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti SpeedProject.
SpeedCommander 12 - některá z ovládacích menu programu |
SpeedCommander 12 - zobrazení klávesových zkratek
SpeedCommander 12 - nastavení masky pro filtrování zobrazených souborů
SpeedCommander 12 - porovnávání adresářů
SpeedCommander 12 - možnost změny atributů souborů
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024