Sony Reader v prodeji: revoluce ve světě eBooků? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Sony Reader v prodeji: revoluce ve světě eBooků?

Sony eBook Reader

6. října 2006, 00.00 | Společnost Sony uvedla minulý týden do prodeje dlouho očekávaný Sony Reader,
elektronické čtecí zařízení schopné parametry konkurovat tištěné publikaci. Přichází zde
konečně revoluce na trhu čtecích zařízení? A co na to konkurence? To
jsou otázky, kterými se zabýváme v tomto článku.

Po poměrně dlouhých odkladech (první představení bylo v lednu na CES 2006, prodej byl slibován původně již na léto) uvedla společnost Sony v minulém týdnu konečně do prodeje své zařízení pro čtení elektronických publikací Sony Reader PRS-500. Jedná se o nástupce dřívějšího nepříliš úspěšného Sony Librie, který tentokrát nastavenými parametry i komerčním modelem slibuje výraznější úspěch. Co přesně daný produkt přináší a jaké jsou k němu v současnosti alternativy?

Sony Reader zblízka

Reader je přenosné zařízení o velmi přijatelné váze 250 gramů a rozměrech 175,6 (v) x 123,6 mm (š) x 13,8 mm (h). Používá se obvykle na výšku (zobrazení je každopádně změnit i do landscape módu), nošeno a používáno by mělo být v zavíracím obalu, čímž je dosaženo značné podobnosti s klasickou knihou (ale jde o zobrazení jednostránkové).

Jeho zásadním prvkem je displej, který funguje na bázi technologie E Ink. Připomeňme, že se v daném případě jedná o zobrazovací technologii nové generace, která poskytuje jak lepší čitelnost než tradiční displeje (i z velkých úhlů, na ostrém světle aj.), tak výrazně nižší energetickou náročnost (energie je potřeba pouze ke změně obrazu). Displej Readeru má úhlopříčku 6 palců, pracuje v módu SVGA, kde zobrazuje 800 x 600 bodů, což znamená rozlišení cca 170 pixelů na palec. Zobrazuje pouze ve čtyřech odstínech šedi a není podsvícený. Zvlášť absence podsvícení zde zamrzí, a to i přesto, že se chystá nabídka odpovídajících lampiček. Analogie s tradiční tiskovinou je zde dle našeho názoru takto až příliš dokonalá. Odstíny šedi zase až tolik nevadí zůstaneme-li u knih, zejména obdob oblíbených paperbacků či odborné literatury, v případě periodik už je situace trochu složitější, tištěné magazíny a stále více i noviny se bez atraktivních barev neobejdou.

sonyr1f.jpg

Sony Reader

Zařízení nemá žádnou klávesnici, jeho ovládací prvky tvoří několik tlačítek (včetně rolovacího "jogsticku") umístěných po obvodu displeje, s jejichž pomocí lze otáčet stránky v elektronických publikacích, zvětšovat či zmenšovat velikost písma (k dispozici jsou celkem čtyři stupně velikosti), vytvářet a používat záložky, přehrávat MP3 soubory (o podpoře audia viz dále) atp.

Reader umí zobrazovat soubory ve vlastním proprietárním formátu BBeB Book (soubory zabezpečené technologií pro digital rights management, prodávané přes Sony Connect eBooks), dále pak PDF, RTF a TXT soubory, a rovněž JPEG, GIF, PNG a BMP grafiku. Podporováno je i čtení RSS Feeds. Odpovídající software přitom umožňuje mít současně otevřeno vícero dokumentů, k dispozici je systém záložek a také historie navštívených stránek, podporovány jsou obsahy v BBeB a PDF souborech. Dále lze i přehrávat audio soubory ve formátech MP3 a AAC. K poslechu takto slouží odpovídající sluchátkový výstup.

Pro ukládání souborů je možno použít buďto interní paměť 64 MB nebo SD či Memory Stick paměťové karty. K přenosu souborů z PC, jejich organizaci v Readeru, a také získávání eBooků a dalších publikací z Internetu přes virtuální knihkupectví Sony Connect slouží USB port s příslušným kabelem, případně lze použít i volitelnou kolébku se zabudovaným USB portem a napájecím kabelem.

Velmi zajímavá je energetická nenáročnost zařízení. Vzhledem k tomu, že E Ink potřebuje napětí pouze ke změně obrazu, lze na jedno dobití zabudovaného Li-ion akumulátoru provést až 7 500 otočení stránek. Přitom pokud máme zobrazen pouze obsah a s přístrojem jinak nemanipulujeme, lze takto číst jen s minimální spotřebou, což kontrastuje s použitím standardních LCD displejů v kapesních zařízeních. Odhadem by tedy Reader měl na jedno nabití vydržet při běžném používání, ke kterému mimo čtení patří i přehrávání MP3 souborů, několik dnů. K dobíjení je pak určen odpovídající adaptér (plné nabití za cca 4 hodiny), případně lze použít i napájení přes USB kabel (plné nabití za cca 6 hodin).

Uvedení do prodeje

Se zahájením prodeje začala Sony dne 1.10., přičemž zprovozněna byla nejprve odpovídající nabídka na serveru SonyStyle. Reader se zde prodává za cenu 349 USD, při koupi do konce roku je navíc poskytnuta sleva 50 USD na nákup elektronických knih. Ty jsou nabízeny přes nově zprovozněné virtuální knihkupectví Sony Connect eBooks (právě problémy s uvedením daného knihkupectví do chodu údajně vedly ke zdržení prodeje Readeru). Connect v současné chvíli nabízí okolo 10 000 titulů od prestižních vydavatelů, jako jsou HarperCollins, Penguin, Random House, National Geographic či Simon & Schuster, v nabídce je jak oddychová četba, tak odborná literatura. Ceny publikací by měly být v průměru o čtvrtinu nižší než u tištěné podoby. Dále lze do Readeru nahrávat obsah RSS Feeds z populárních blogů (např. Engadget či Gizmodo), k dispozici ovšem (zatím) není možnost nahrávat z jiných RSS Feeds než jsou ty nabízené. Rovněž zatím nejsou nabízena žádná periodika, nicméně je možné, že se nabídka v daném směru záhy změní.

sonyr2f.jpg

Nabídka elektronických knih pro Sony Reader

O zařízení je prý větší zájem než u Sony předpokládali. Pokud se uživatel rozhodne zařízení přes Sony Styl zakoupit, dozví se že pro vysokou poptávku bude Reader distribuován až v polovině listopadu - což asi příliš mnoho koupěchtivých zájemců nepotěší. Otázkou pak je, nakolik se tedy zdrží prodej v retail storech, původně ohlášený na druhou polovinu října. Reader by měl být takto distribuován jak v síti Sony Style obchodů, tak v obchodech Borders, včetně těch letištních: Sony podle vyjádření svých představitelů věří v úspěch Readeru u těch, kdo často cestují letecky, a hodlá zájem o své zařízení takto podpořit i odpovídající reklamní kampaní.

A co na to konkurence?

Pro ty, kdo chtějí informace hlavně pasivně přijímat, a nepotřebují tedy nástroje pro vyhledávání, anotování, přenos informací do textového procesoru atp., bude Sony Reader asi dosti přitažlivým zařízením. Je ovšem vhodné si povšimnout, že s Readerem přichází na trh řada dalších zařízeních postavených na technologii E Inku, tj. nabízejících opět inovativní schopnosti zobrazení a energetickou nenáročnost. Zmínit je takto třeba zejména iRex iLiad Reader, který k vlastnostem poskytovaným Readerem nabízí rovněž možnost anotací a psaných poznámek díky dotykovému displeji, a dále též bezdrátové WiFi připojení. Zaujme i nedávný projekt, v jehož rámci bylo toto zařízení testováno k distribuci elektronické podoby vydání periodik. Přístroj si je v dnešních dnech možno rovněž online objednat (při několikatýdenních dodacích lhůtách), cena ovšem činí ne právě nízkých 649 euro.

Jinou alternativou by měl být Hanlin eBook společnosti Jinke Electronics. Ten mimo dotykového displeje dovoluje použít i miniaturní klávesnici a disponuje operačním systémem na bázi Linuxu. Na stránkách výrobce je takto uvedena i cena zařízení 299 USD, podle všeho jde nicméně zatím pouze o příslib a Hanlin eBook takto zatím nelze reálně získat. V budoucnu se pak dá očekávat uvedení ještě avantgardnějších zařízení založených na E Inku ve stylu rolovatelných displejů společnosti Polymer Vision. E Ink, ale také třeba Fujitsu, pak již ohlásily displeje podporující barevné zobrazení. Fujitsu přitom nedávno na výstavě Ceatec představila prototyp svého zařízení fungujícího na bázi takovéhoto displeje. Váží pouhých 177 gramů a do prodeje by se mělo dostat v příštím roce.

sonyr3f.jpg

Prototyp barevné čtečky od Fujitsu

Ve hře pak zůstávají i zařízení na bázi klasických LCD displejů. Jednou ze zajímavých novinek je takto Panasonic Word Gear e-book reader, představený opět před několika dny. Jedná se o kapesní zařízení s 5,6palcovým barevným displejem o rozlišení 1 024 x 600 bodů, SD portem, rozměry 105 x 18-28,4 x 152 mm a váze 325 g. Stát by měl 340 USD a do prodeje by se měl dostat ještě letos. Připomeňme pak i spekulace z léta, podle kterých by eBooky měly výhledově podporovat i Apple iPody či jiná obdobná zařízení daného výrobce.

Závěrem

Sony Reader je rozhodně zajímavé zařízení a i přes relativně vysokou cenu a naznačenou konkurenci by si mohlo najít příznivce i v tuzemsku. Ohledně prodeje v České republice nemáme zatím žádné informace, každopádně bychom rádi zařízení v nejbližší době získali k podrobné recenzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: