Sledujte PDF dokumenty online - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Sledujte PDF dokumenty online

7. listopadu 2005, 00.00 | Pro někoho velká výhoda, pro jiné vpád do soukromí a nemístná snaha o kontrolu či
zneužití senzitivních informací: takto rozdílné mohou být pohledy na řešení, která
dovolují uživatelům sledovat, jakým způsobem obíhají jejich PDF dokumenty po Internetu.
S jakými produkty daného typu se dnes lze setkat?

Zcela specifické využití formátu PDF při online distribuci dokumentů a publikací nabízí v dnešní době řešení pro tzv. tracking. Nejedná se zde v podstatě o nic jiného, než možnost určitým způsobem sledovat, kdo PDF dokument (vystavený na webové stránce ke stažení či zaslaný e-mailem) přečetl, v jakých to bylo podmínkách a případně také jak s ním dále naložil. Typickými aplikacemi daných funkcí jsou správa autorských práv či vůbec ochrana před neautorizovaným využitím dokumentu (zasílání mimo destinaci příjemce), marketing (vyhodnocování čtenosti či určování čtenářských skupin na základě IP adres, zjišťování softwaru jakým byly PDF dokumenty otevírány aj.) a konečně i obecná bezpečnost (kontrola cirkulace, posouzení zodpovědnosti za neautorizované využití dokumentu aj.).

Druhou stránku mince ovšem vyjadřuje (zřejmě i dosti oprávněná) obava ze zneužití dané technologie. Na trackovací nástroje lze totiž nahlížet jako na určitý druh spywaru či vůbec škodlivého obsahu. Kritikové tvrdí, že PDF dokument může být potenciálním "špiónem", který o svém čtenáři prozradí i nechtěné informace a co je dále ještě horší, existence nástrojů daného typu může vést až k záměru jejich zneužití pro různé nekalé účely typu vykrádání senzitivních údajů, jež přitom s původním trackingem nemají nic společného. Tím se netvrdí, že by stávající řešení měla být podezřívána z takovýchto negativních vlastností: jednou zde ale jsou, technologie se začala rozvíjet a s tím (vyhraněně řečeno) roste potenciální nebezpečí PDF jako takového.

Ponechme nicméně posouzení daných obav dalšímu vývoji a podívejme se raději, jaká vlastně konkrétní řešení daného typu jsou dnes k dispozici a co od nich lze či nelze očekávat. Do našeho přehledu přitom nezařazujeme produkty jako je třeba LockLizard Safeguard či FileOpen Publisher: ty považujeme spíše za typické představitele prostředků pro správu digitálních autorských práv, které se zaměřením i funkcemi přece jen od trackingových řešení v lecčems liší.

Remote Approach

Základem řešení společnosti Remote Approach je tzv. dashboard, online úložiště, do kterého uživatel nahrává své PDF dokumenty. Zde pak provede jejich tzv. tagování, tj. vloží do nich aktivní prvek (na bázi JavaScriptu), tzv. MAP TAG, dovolující tracking dokumentu. Následně může distribuovat PDF dokument různými kanály (Web, e-mail), přičemž mu MAP-TAG zašle při každém otevření dokumentu řadu informací, týkajících se například IP adresy počítače, použitého prohlížeče, doby po kterou byl čten celý dokument či jeho vybrané stránky apod., k dispozici je i možnost sledování čtení vložené inzerce. Uvedené informace jsou shromažďovány v Dashboardu, kde mohou být nejrůznějším způsobem zobrazeny (výpisy podle určených kritérii - například způsobu distribuce dokumentu, grafy, geografická analýza aj.) a odsud dále exportovány do různých formátů (tabulkový procesor, text s oddělovači) pro zpracování v jiných systémech.

pdftrack1f.jpg

Remote Approach

Zajímavá je schopnost systému ukončit na dálku platnost sledovaného dokumentu, tj. zabránit jeho dalšímu čtení: to se samozřejmě může hodit v případě zneužití nebo při dočasných "výpůjčkách". Schopnosti technologie stojí a padají s internetovým připojením, podle informace ze serveru výrobce se nicméně pracuje na mechanizmu, jež by zabraňoval čtení dokumentu po dobu, kdy není uživatel online. Produkt je zajímavý různorodými komerčními modely, lišícími se cenou a výkonností: nejlevnější Small Business dovoluje sledovat 1-20 dokumentů za poplatek 225 USD ročně při omezeních možností vyhodnocování zaznamenaných informací.

ReadNotify

Tato služba funguje na bázi e-mailu. Po registraci zajišťuje tracking všech zpráv elektronické pošty, které byly zaslány přes doménu služby (za normální adresu se musí doplnit řetězec .readnotify.com). Všechny takto zaslané maily (lze používat i více odesilatelských adres) jsou pak sledovány. Sledování se týká takových vlastností mailu, jako je datum a čas otevření, IP adresa a lokace příjemce, doba čtení či počet otevření e-mailu a také forwardování zprávy či jejího otevření na jiném počítači. Dále se pak nabízí možnost trackingu práce s přílohami, která se týká jak dokumentů Microsoft Office, tak právě PDF dokumentů. V případě PDF dojde při zasílání mailu k vložení odpovídajícího trackingového prvku do dokumentu. Následně pak lze v odpovídajícím webovém rozhraní sledovat mimo výše naznačených statistik e-mailu (odděleně) také informace o místě, času a způsobu čtení (stránka, doba čtení, počet otevření) daného PDF dokumentu, dále jsou k dispozici informace o tisku či uložení a případném forwardování.

pdftrack2f.jpg

ReadNotify

Pokud uživatelé nechtějí upravovat každou e-mailovou adresu způsobem naznačeným výše, mohou využít odpovídajících pluginů e-mailových aplikací, v rámci daných nástrojů jsou k dispozici i prostředky pro tracking prováděný jinak prostřednictvím webového rozhraní. ReadNotify pak nabízí řadu dalších možností, jak pracovat s maily (a tedy případně i k nim připojenými PDF přílohami): možné jsou maily certifikované, samodestruktivní, se zablokovanou možností tisku či forwardování aj. Různými způsoby lze upozorňovat na otevření e-mailu či jeho přílohy: například e-mailovým či SMS upozorněním nebo instant messagingovou zprávou. Služba pak nabízí i řadu dalších zajímavých funkcí, pro bližší studium doporučujeme návštěvu jejich stránek a bezplatnou testovací registraci. Platby jsou založeny opět na různých subskripčních modelech, přičemž začínají na hodně přijatelných 4 USD měsíčně či 24 USD ročně při různě nastavených podmínkách využití.

PDFtracker.de

Poslední recenzovaná služba pro tracking PDF dokumentů PDFtracker.de od Alexandera Klinka je zajímavá už i tím, že je v rámci GNU licence zcela zdarma, tj. včetně odpovídajících zdrojových kódů. Uživatel nahraje do jejího rozhraní požadovaný PDF dokument, který je pak patřičně upraven vložením odpovídajícího JavaScriptu do těla dokumentu. Následně lze upravený PDF dokument libovolně distribuovat. Při každém otevření je uživatel dotázán, zda souhlasí s odesláním informací ze svého prohlížeče. Pokud ano, odešlou se údaje o čase a místu prohlížení a dále třeba použitém prohlížeči nebo operačním systému, layout modu prohlížeče aj. na server služby. Tvůrce dokumentu si pak může přečíst odpovídající statistiky na základě jedinečného ID, které přiřadil při vkládání JavaScriptu do dokumentu.

pdftrack3f.jpg

PDFtracker.de neodešle data bez čtenářova svolení

Služba je zajímavým pokusem ukázat silná i slabá místa dané technologie. Mimo jiné obsahuje i návody, jak zvolit či nastavit PDF prohlížeč tak, aby daný typ trackování nebyl možný a také detailně popisuje principy a možnosti použité metody.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: