Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
SkinStudio XP 2.0
21. listopadu 2002, 00.00 | Nelíbí se vám žádný ze skinů pro WindowBlinds? Snadná pomoc - upravte si některý ze stávajících skinů nebo si vytvořte svůj vlastní!
K úpravě skinů Windows XP nebo skinů pro WindowBlinds je obvykle zapotřebí specializovaný program, jehož možnosti kombinují funkce grafických editorů a manageru jednotlivých částí skinů využívajícího možnosti Windows 2000/XP zejména ohledně průhlednosti. Program nade vše povolaným k provozování této činnosti je SkinStudio XP společnosti Stardock Inc. SkinStudio XP lze stejně jako většinu programů a různých doplňků pro Windows zakoupit v balíku Object Desktop prodávaného za cenu 50 USD, samostatně pak SkinStudio XP stojí 20 USD. Plná verze SkinStudia XP obsahuje něco přes sto tzv. "widgets", což jsou různé segmenty grafického rozhraní (tlačítka, objectbary, checkboxy, gadgety apod.) v mnoha provedeních, s jejichž pomocí si můžete celkem jednoduše sestavit vlastní skin. SkinStudio XP lze používat ve Windows 98/ME/2000/XP, všechny možnosti skinů využívající průhlednosti ale lze využít pouze u Windows 2000 a především u Windows XP ve spolupráci s WindowBlinds 3.x a vyššími verzemi. Pro aplikaci upravených nebo nových skinů budete potřebovat WindowBlinds (rovněž z produkce Stardocku), SkinStudio XP podporuje ještě další komponenty Object Desktopu jako je ObjectBar a WebBlinds, v aktuální verzi programu lze navíc vytvářet i skiny pro Koala Player a skiny pro systém PocketBlinds pro kapesní počítače typu Pocket PC.
SkinStudio XP 2.0 - grafické rozhraní programu
Při práci se SkinStudiem XP nejsou zapotřebí žádné konkrétní znalosti struktury UIS rozhraní (což je defacto popis jednotlivých prvků ve skinu včetně všech jejich vlastností jako jsou barvy, průhlednost, umístění, rollover efekty apod.), které používají skiny pro WindowBlinds - návrh a editace skinů totiž probíhá výhradně vizuálně v unifikovaném grafickém prostředí SkinStudia XP. Grafické rozhraní SkinStudia XP, nazývané všeobecně IDE (Integrated Development Environment), způsobem práce trochu připomíná Windows Explorer a pracujete v něm takřka výhradně metodou WYSIWYG podobně jako například v DTP programech nebo některých vizuálních HTML editorech. Libovolnou část otevřeného skinu si můžete upravit, přidat nebo smazat jednotlivé grafické segmenty a vše vyladit podle svého vkusu. Na rozdíl od stávajících grafických témat pro Windows XP nabízejících bez komerčního Plus Packu pouze 4 barevně odlišené Themes (v odstínech modré, zelené, stříbrné a klasických vzhled Windows 9x) nejste ve SkinStudiu XP nijak omezeni a můžete se při tvorbě či úpravách skinů vyřádit dle libosti až do nejmenších detailů všech grafických prvků jednotlivých skinů. Skiny můžete otevírat, aplikovat a editovat nejen ze SkinStudia XP (které samozřejmě přímo spolupracuje s WindowBlinds), ale také je můžete aplikovat rovnou ve vlastnostech plochy Windows XP v příslušné sekci "Vzhled", do které se WindowBlinds po instalaci integrují včetně tlačítka pro případnou editaci skinu ve SkinStudiu XP. Vizuální náhled editovaného skinu zabírá největší část plochy grafického rozhraní SkinStudia XP (přepínat můžete mezi aktivní a neaktivním vzhledem okének v daném skinu), zbytek je vyhrazen několika nástrojovým paletkám pro editaci tlačítek, checkboxů, gadgetů apod. Většinu z nástrojových palet lze v případě potřeby povypínat a uvolit si tak místo pouze pro ty nejpotřebnější editační nástroje. Neustále je přitom k dispozici interní ASCII kód skinu s popisem jeho jednotlivých prvků v okénku "Code", který rovněž můžete manuálně editovat a SkinStudio XP automaticky přizpůsobí provedené změny. Značnou výhodou registrované verze jsou v úvodu zmíněné "widgets", s pomocí kterých si můžete poskládat vlastní skin během několika desítek minut. Pro demonstrační účely si můžete od Stardocku zdarma stáhnout dva balíčky těchto GUI widgets a vyzkoušet si v trial verzi, jak snadné je narychlo "splácat" nějaký ten skin pro Windows. Užitečnou pomůckou jsou i předlohy pro tlačítka a další grafické segmenty, která lze nejen ukládat do knihoven nebo jednoduše do adresáře na disku, ale také je importovat z libovolného už hotového skinu včetně možnosti importu ze ZIP/WBA/GUI archivu. Naprostou samozřejmostí je pak import unikátních grafických prvků (tj. těch, které si ručně nakreslíte :-)) opět ve formě templates ve formátech BMP, JPEG, ICO, EMF a WMF.
SkinStudio XP neobsahuje žádný vlastní grafický editor, příslušné grafické prvky skinu si tedy musíte nakreslit v externím editoru nebo je přímo ze SkinStudia XP poslat do nějakého grafického editoru zvoleného v preferencích programu. Při editaci skinu ale pochopitelně máte k dispozici některé důležité manipulační operace jako je oříznutí importovaného grafického prvku, jeho stranové převrácení a také nezbytnou lupu, která je dostupná i v samotném SkinStudiu XP pro kontrolu detailů editovaného skinu. Protože ve SkinStudiu XP můžete nastavit či přidat do jednotlivých skinů opravdu všechno až do nejmenších detailů, nemá valný smysl popisovat všechny volby a funkce programy spojené s editací, to bychom tu totiž mohli být ještě příští rok. Podíváme se tedy pouze na základní editační prvky. Nalevo v okénku "Explorer" se zobrazují všechny grafické prvky a další důležité vlastnosti otevřeného skinu. Po kliknutí na prvek ho můžete upravit (v externím editoru nebo s pomocí služeb samotného SkinStudia XP) a především změnit či nastavit jeho parametry. Pokud mohu doporučit, nesnažte se příliš agresivně pracovat s průhledností u většího množství grafických prvků skinu, na pomalejších počítačích se starší grafickou kartou pak bude celý skin "fungovat" dost pomalu - máte-li ale alespoň 1 GHz procesor a rychlou grafickou kartu, můžete si s průhledností hrát dle libosti. Na požadovaný grafický prvek skinu se dostanete i rovnou z jeho reálného náhledu, kde opět stačí kliknout na některý z gadgetů atp. a opět se aktivují okénka s vlastnostmi daného prvku. Vlastností pro jednotlivé typy grafických prvků ovlivňujících jejich chování v rámci skinu (odsazení prvku, průhlednost, animace, rollover efekty, barva apod.) je několik desítek a není zrovna jednoduché se v nich při prvotním testování možností programu orientovat - postupem času a hlavně častým zkoušením jednotlivých voleb se ale naštěstí práce s programem zpřehlední a troufám si tvrdit, že i zjednoduší. Nejdůležitější z vlastností prvků jsou patrně jejich stavy a akce ovlivňované najetím či kliknutím různých tlačítek myši nebo stisku nějaké hotkey, které se nastavují v samostatném okénku. Pokud chcete, můžete v skinu použít i několik efektů u textů v Titlebaru, samozřejmostí je pak úprava grafického vzhledu Taskbaru a Start menu, jehož parametry jsou rovněž součástí skinu.
Skvělou pomůckou při editaci skinů je funkce "Analyze" (viz obrázek nahoře) informující o eventuálních konfliktech v rámci daného skinu, neznámých atributech (například když zadáte špatné číslo některého parametru), chybných cestách ke grafickým prvkům apod. Mimo poměrně rozsáhlých preferencí ovlivňujících chování SkinStudia XP a jeho jednotlivých pracovních částí můžete v preferencích nastavit i několik důležitých tweaků pro WindowBlinds, které lze ze SkinStudia i přímo ovládat s použitím funkce "WindowBlinds Remote Control". K dispozici je ještě několik dalších doplňkových funkcí pro "synchronizaci" SkinStudia XP s Explorerem, otestování zobrazení systémových tlačítek, wizard pro rychlou tvorbu skinů pro hodiny zobrazované standardně v taskbaru a také celkem šikovný nástroj "Tweak your Fee!", ve kterém můžete zakázat použití skinů nebo jejich částí v takřka libovolné aplikaci plus další věci ohledně používání skinů a několika skrytých systémových nastavení pro Explorer a Internet Explorer. Samostatným doplňkem SkinStudia XP je pak "Skin Navigator" sloužící nejen jako komfortní prohlížeč jednotlivých skinů, ale také jako komplexní informační a mimo jiné i editační nástroj umožňující ovlivnit vlastnosti každého skinu až na úrovni jednotlivých grafických prvků. Při optimalizaci výsledného skinu (aby zbytečně nezabíral mnoho megabytů paměti) doporučuji prostudovat výukový kurz doplněný spoustou užitečných poznámek tipů, který si můžete stáhnout na stránkách Stardocku.
Skin Navigator fungující jako komplexní prohlížeč/manager dostupných skinů
SkinStudio XP je vynikající pomocník při sestavování nových, nebo při úpravách stávajících skinů pro Windows a další programy, s jehož pomocí lze vytvořit "téměř" zázraky. O popularitě skinů pro WindowBlinds svědčí i jejich počet, přičemž všechny skiny jsou ke stažení zdarma na serveru WinCustomize.com. Mnoho z těchto skinů patří mezi špičková grafická díla a nemusím snad ani připomínat, že existuje i spousta skinů dokonale imitujících GUI různých operačních systémů a počítačových platforem jako je Mac OS 7/8/9, Mac OS X Aqua, Linux KDE, BeOS, Workbench pro počítače Amiga, NextStep a mnoho desítek dalších kvalitních skinů (+ několik set relativně "obyčejných" nebo více či méně netradičních skinů). V příštích verzích SkinStudia XP slibují autoři program rozšíření podpory o skiny ve formátech pro WinAmp 3, Trillian, grafická témata Windows XP (msstyles alias Themes) a další programy. Mezi drobné nevýhody programu patří nutnost používat pro aplikaci skinů WindowBlinds, na druhou stranu na rychlém počítači s novější grafickou kartou nabízí WindowBlinds výrazně větší možnosti než grafická témata samotných Windows XP. Všechny stávající skiny pro WindowBlinds si s pomocí SkinStudia XP můžete libovolně upravit k obrazu svému a pokud máte větší autorské ambice, můžete si vyrobit skin s libovolnou mírou "šílenosti", který zaručeně ohromí (nebo naopak dokonale znechutí :-)) každého, kdo jen koutkem oka zahlédne vaše pracovní prostředí Windows.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024