SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1: vývojová laboratoř pro digitální fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1: vývojová laboratoř pro digitální fotografie

30. března 2010, 00.00 | SILKYPIX Developer Studio společnosti Ichikawa Soft Laboratory je sice málo známý, nicméně nadprůměrně funkčně vybavený editor klasických digitálních fotografií i RAW snímků. Aktuální čtvrtá stěžejní verze programu dokazuje, že se v oblasti zpracování digitálních fotografií rozhodně nemá za co stydět. Přehled možností a funkcí editoru včetně mnoha screenshotů najdete v článku.

SILKYPIX Developer Studio je program na zpracování digitálních fotografií původně asijské provenience, již několik let je však k dispozici i v anglické verzi a dalších jazykových mutacích. Jedná se v podstatě o ekvivalent Adobe Photoshop Lightroom, Apple Aperture, Bibble Pro či z hlediska funkcí pro zpracování snímků také Zoner Photo Studia, ovšem s důrazem na hromadné úpravy fotografií a sadami předvoleb pro rychlé úpravy fotografií.

Developer Studio se v různých SE verzích dodávalo či stále dodává jako softwarové příslušenství například k digitálním fotoaparátům Panasonic, a to ve verzích pro Windows a Mac OS X, pro který je zatím k dispozici pouze verze 3.x. Jiná speciální verze Developer Studia je určena majitelům digitálních fotoaparátů s čipem FOVEON X3 z produkce společnosti Sigma (momentálně modely DP1, DP2 a SD14), pro který je tato speciální verze Developer Studia optimalizovaná především z hlediska zpracování RAW dat.

Aktuální verze 4.x již obsahuje podporu nejnovějších digitálních fotoaparátů včetně Canon 1DMKIV, Olympus E-P2, Leica M9, Ricoh GXR, Nikon D3S či Casio EX-FH25 a příslušné moduly pro načítání a dekódování jejich RAW snímků. Základní licence SILKYPIX Developer Studia se prodává za 99 GBP (včetně 17,5 % VAT) ve verzi pro Windows nebo cca 109 GBP ve verzi pro Mac, vyspělejší edice Professional pro Windows stojí 159 GBP.


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - prostředí editoru s jednou z variant layoutu náhledů, barevnými značkami u snímků a hlavními korekčními funkcemi

Prostředí editoru

Grafické rozhraní SILKYPIX Developer Studia je poměrně unikátní a nepodobá se žádnému jinému editoru RAW snímků. Vlastnosti a princip GUI jsou však klasické a spočívají v dokovatelných paletách s jednotlivými korekčními funkcemi či operacemi. Každá paletka může být i plovoucí, což se hodí zejména u palet zastupujících například vestavěný editor EXIF/IPTC metadata či palet pro detailní manuální kalibrace barev.

V horní sadě ovládacích ikon najdeme funkce pro přepínání náhledů, kapátka pro rychlé nastavení úrovní šedé barvy a expozice, natočení fotografií, jejich oříznutí s různým poměrem stran, zapnutí/vypnutí několika variant přepalů a několik dalších ikon pro aktivaci simulátoru temné komory a předvoleb editoru. Náhledový systém umí pohledy na snímek rozdělit a následně synchronizovat, díky čemuž lze snímky porovnávat a kontrolovat originál vůči upravené předloze.

Náhledy snímků si můžete označit barevnými značkami a ikonkou indikující zařazení snímku do dávky ke zpracování. K dispozici jsou také tiskové funkce s možností snímek těsně před tiskem ještě zaostřit (nezávisle na korekčních operacích) a následně vytisknout v několika rozvrženích tiskového archu.

Vodoznaky a překryvné grafické prvky můžete do snímků konečně přidávat přímo v editoru a není tedy nutné spouštět kvůli tomu další aplikaci.


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - zobrazené některé plovoucí pracovní paletky pro detailnější úpravy barev a prohlížení + editaci EXIF/IPTC metadat


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - kontextové ovládací menu programu


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - tiskové funkce editoru

Sady přednastavení

Vyjma manuálně ovládaných retušovacích štětců můžete všechny předvolby potřebné ke korekcím uložit do sad přednastavení, pojmenovaných v editoru jako tzv. Taste. Sady tímto způsobem vytvořených „chuťovek“ lze organizovat v příslušných předvolbách a používat je pro hromadné zpracování snímků v editorem podporovaných formátech fotografií včetně RAW snímků.

Několik Taste kolekcí s různými uměleckými či „praktickými“ sadami předvoleb si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu. Některé Taste kolekce jsou komerční a prodávají se za 8,50 GBP či 12,50 GPB – jedná se například o sadu Classic s celkem 18 přednastaveními pro simulaci retro fotografií, sadu Film opět s 18 přednastaveními pro simulaci vzhledu a vlastností různých barevných filmů a negativů či sadu Pro se třiceti přednastaveními pro zpracování RAW snímků.


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - přednastavení jednotlivých efektů alias tzv. Taste můžete organizovat v předvolbách a používat je pak k hromadným úpravám snímků


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - přidání nové sady Taste (přednastavení) používaných zejména k účelům hromadného zpracování fotografií

Hlavní korekční funkce

Nástrojů a funkcí pro úpravy expozice, barev a mnoha jiných vlastností klasických digitálních i RAW snímků nabízí SILKYPIX Developer Studio 4.x poměrně velké množství. Za povedené považuji především funkce pro manipulaci s expozicí a osvětlením scény, které jsou snadno pochopitelné a umožňují vyvážit světlé a tmavé plochy snímku jediným posuvníkem. Upravený histogram je nyní interaktivní a je propojený na paletu pro korekce barvových křivek a manipulaci s dynamickým rozsahem barev a tónování.

Samozřejmostí je u editoru kalibrace bílé barvy kapátkem a nastavení teploty barev v rozsahu 2000 až 90000K včetně úprav tmavých tónů, odchylky barev a samostatného kapátka pro kalibraci pleťových tónů u portrétových snímků. Zajímavé a poměrně jednouchá je i úprava saturace jedním posuvníkem v závislosti na Color mode profilech, ve kterých jsou barvové „podmínky“ například portrétových snímků a filmových materiálů.

Vydařené jsou i funkce pro doostřování fotografií, perspektivní korekce, opravy aberace objektivů a také redukce šumu, která sice nemá žádné profily konkrétních objektivů či modelů digitálních fotoaparátů, má však dostatečný množství nastavení pro redukci šumu v různých situacích.

Novinkou je zařazení manuálně ovládaného nástroje na retuše drobných prachových částic či jiných obrazových vad, u kterého pracujete v novém okně s běžnými retušovacími štětci s nastavitelnou velikostí a stupněm zvětšení snímku.


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - náhledy originálního a upraveného snímku s předvolbami pro nastavení osvětlení













SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - přehled většiny z hlavních image a color processingových nastavení se sadami hotových přednastavení pro rychlé úpravy fotografií (nastavení expozice, osvětlení, běžné fotografické efekty, jas/kontrast, úrovně černé, ostření snímků, redukce šumu aj.)


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - manuální opravy perspektivy a natočení snímku


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - histogram a funkce pro opravy aberace objektivů digitálních fotoaparátů


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - historie akcí provedených v editoru




SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - fotolaboratoř One scene development je víceméně konvertor snímků s možností jeho některých základních úprav a zaostření


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - manuálně ovládané retušovací štětce pro drobné lokální opravy prachových částic, pleťových vad apod.


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - nastavení pro "vyvolávaný" snímek

Závěr

Jakkoliv se to může u obecně relativně málo známého editoru digitálních fotografií zdát překvapivé, troufnu si SILKYPIX Developer Studio zařadit mezi nejkvalitnější nástroje na zpracování běžných i RAW snímků. Z některých funkcí SILKYPIX Developer Studia by se dokonce mohla poučit i konkurence, na druhou stranu je však nutno přiznat, že ovládání editoru pro hromadné operace není úplně triviální. Posun hlavně v rychlosti zpracování RAW snímků je znát u vícejádrových procesorů, Developer Studio 4.x je v porovnání s verzí 3.x opravdu znatelně rychlejší. Celkově je však nutno konstatovat, že rychlostí zpracování (snímků s vyšším rozlišením) program nijak zvlášť neexceluje, nicméně pomalý rozhodně není. Vše navíc bohatě vyváží nabídka nejrůznějších korekčních funkcí a hromadné zpracování snímků, které lze (při pochopení funkcí editoru) označit za téměř luxusní.

Zkušební verzi SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek anglické mutace programu.


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - předvolby zobrazení snímků


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - nastavení pro hromadné zpracování fotografií


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - úprava klávesových ovládacích zkratek


SILKYPIX Developer Studio Pro 4.1 - dávkové přejmenování názvů snímků

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: