Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
SignGo Lite 1.0
27. září 2001, 00.00 | O bitmapových a vektorových grafických editorech jsme už na Grafice On-line psali mnohokrát, dnes se ovšem podíváme na jeden úzce specializovaný vektorový editor určený pro řezací plotry.
SignGo firmy Wissen UK je vektorový grafický editor pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 specializovaný na návrhy, přípravu a finální tisk či výstup provedený na řezacím plotru. K dispozici je momentálně pouze verze SignGo Lite s cenou 89 USD, plnohodnotná verze SignGo se zatím připravuje a její cena nebyla v době psaní tohoto článku známa. To ovšem neplatí o možnostech obou verzí programu, takže si nejprve povíme něco o verzi Lite a poté ještě přidám pár vět o možnostech plnohodnotné verze SignGo.
SignGo Lite je defacto low-end vektorový editační nástroj koncipovaný pro jednoduché grafické návrhy "vyřezávané" s pomocí příslušného plotru. Program přímo podporuje několik desítek nejznámějších řezacích plotrů (je jich přes sto a některé z nich umí jako každý klasický plotr také kreslit, a to i v barvě), pro ty ostatní plotry je k dispozici univerzální driver využívající standardní tiskový protokol Windows. SignGo Lite nabízí několik kreslících a editačních nástrojů, mezi kterými najdete nástroje na vytváření několika standardních i nestandardních geometrických tvarů, nástroje pro práci s beziérovými křivkami, klasický manipulační nástroj pro editaci kompletních shapes (obálek objektů) i jednotlivých nodes (styčných bodů objektů) a mimo jiné i pár efektových nástrojů. Mimo svého vlastního formátu podporuje SignGo Lite i několik známých vektorových formátů, takže můžete importovat grafiku ve formátech WPF, BEZ, DXF, AI, HPLG/PLT, WMF, EMF a X1 logo, export je pak možný ve formátech WPF, BEZ, EMF a AI. Vzhledem k zaměření a účelu programu ale nepočítejte s tím, že lze importovat úplně každý obrázek či objekt v daném formátu, mnoho z nich totiž SignGo ani SignGo Lite "nestráví" a odmítne ho načíst.
Zpátky ke kreslícím možnostem. V SignGo Lite můžete rychle a pohodlně nakreslit různé geometrické tvary jako jsou pravoúhlé objekty, kružnice, elipsy, hvězdy apod., vše včetně klasických ostrých nebo zaoblených rohů. Kreslit je možné i "od ruky", vytvořené beziérovy křivky pak lze dál editovat s pomocí manipulačních nástrojů a tzv. Node Editoru pro přesné usazení jednotlivých styčných bodů. V programu lze samozřejmě používat vodící mřížku, objekty prolínat či spojovat (nejen klasický grouping, ale také matematický welding). Co se týče práce s textem, nelze si příliš stěžovat - fungují české TTF i AT1 fonty, text lze navíc umísťovat na křivku a míchat jednotlivé styly a velikosti písma. Jednoduché je i obarvování objektů, stačí kliknout do barvové palety a objekt je vyplněn příslušnou barvou. I když je práce v SignGo Lite čistě objektová, umí program také pracovat s vrstvami, které můžete podle potřeby zapínat / vypínat, vytvářet nové atp.
Hlavní důraz je pochopitelně kladen na tiskové respektive vyřezávací možnosti, které jsou jaksi logicky navrženy právě pro řezací plotry. Není tedy překvapivé, že v SignGo Lite jsou k dispozici barvové separace (není to ale totéž, s čím se běžně setkáte u DTP programů), nastavit lze umístění registračních značek, rozmístění objektů na stránce a spoustu dalších věcí kolem vyřezávání či tisku. Oproti přece jen dost jednoduchému SignGo Lite je plnohodnotná verze SignGo o něco profesionálnější a umí tak například vyplňovat objekty nejen barvou, ale i texturou, pracovat s průhledností jednotlivých objektů, vyvářet stíny za objekty, deformovat objekty (perspektivní a další typy deformací), také Node Editor je o něco dokonalejší. Z dalších věcí, které neumí SignGo Lite, mohu ještě uvést třeba podporu TWAIN rozhraní, tracing a též ještě o něco dokonalejší tiskové možnosti.
Jak SignGo Lite, tak i SignGo jsou stále výrazně za možnostmi profesionálních vektorových grafických editorů, ze kterých lze s pomocí driveru dodávaného ke každému řezacímu plotru tisknout či vyřezávat bez větších problémů. Uvidíme, kolik bude nakonec stát plná verze SignGo, zatím si můžete vyzkoušet verzi Lite.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024