Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
SharpRaw, procesor digitálních fotografií
15. září 2004, 00.00 | Zpracování digitálních fotografií ve formátu RAW má mnoho úskalí. Pokud však použijete správný nástroj, můžete čekat výborné výsledky. SharpRaw je specializovaný konvertor RAW fotografií, ze kterých umí vyčistit šum, zaostřit je, upravit jejich barvy a zvětšit je nebo naopak zmenšit na požadované rozlišení.
Nástroj na zpracování digitálních fotografií s prozaickým názvem SharpRaw není zatím v našich končinách nijak zvlášť známý, umí však mnoho zajímavých věcí. Autoři programu - společnost Logical Designs nabízí dvě verze SharpRaw. Obě verze jsou primárně určeny k importu, konverzím, čištění, zpracování a barvovým úpravám digitálních fotografií ve formátu RAW, umí ale samozřejmě pracovat i s jinými grafickými formáty. Standardní verze programu pro Windows stojí 99 USD a můžete ji doplnit ještě nástrojem SharpRaw Color Target pro cílenou práci s barvami za 39 USD. Profesionální verze SharpRaw Pro se prodává za 269 USD a obsahuje mimo jiné nástroje na tvorbu barvových profilů pro digitální fotoaparáty a tiskových profilů pro různé druhy výstupních zařízení.
Hlavní funkcí SharpRaw je import RAW snímků a jejich barvové úpravy včetně uložení do formátů BMP, JPEG a TIFF nebo PSD se 16-bitovými barvovými kanály. Načítat můžete opět například BMP a JPEG soubory, tím nejzajímavějším je ale podpora RAW formátů digitálních fotoaparátů Minolta, Canon, Fuji, Kodak, Olympus, Contax/Panasonic, Sigma, Sony a Pentax - kompletní výčet jednotlivých podporovaných modelů najdete na webových stránkách programu.
SharpRaw - práce s úrovněmi barev se v programu provádí především pomocí interaktivního histogramu
SharpRaw - snímek pořízený v digitálním fotoaparátu ve formátu JPEG bývá často přeostřený a může obsahovat šum a viditelné obrazové artefakty zapříčiněné JPEG kompresí
SharpRaw - tentýž snímek pořízený ve formátu RAW a následně zpracovaný s pomocí filtrů SharpRaw lze kdykoliv manuálně doostřit a získat tak výrazně kvalitativně lepší výsledek než v případě formátu JPEG
SharpRaw - při změně velikosti/rozlišení snímku máte na výběr tři interpolační algoritmy
Prvním úkolem, který na vás čeká při práci se SharpRaw, je import RAW fotografií a jejich případné přepočítání do různého rozlišení. SharpRaw nabízí čtyři interpolační metody pro přepočet rozlišení snímků. Každá z nich funguje trochu jinak a je třeba tedy nejprve vyzkoušet, kterou z dostupných metod budete v jaké situaci používat. Po importu snímku bude zřejmě následovat úprava bílé barvy. SharpRaw má tři metody pro vyvážení bílé barvy a několik doplňkových funkcí pro další úpravy barev včetně podobného grafického "barvového" ekvalizéru a jiných vizuálních prostředků pro úpravy barev. Patrně nejzajímavější metodou úpravy barev jsou metody založené na algoritmech neurálních sítí, které se navíc umí učit a dále tak zlepšovat svou účinnost. Obrázky lze zpracovat i v dávkovém režimu, u trial verze programu jsem však tuto možnost nemohl vyzkoušet.
Pokud jste daný snímek nafotili například s větším zoomem nebo častěji pořizujete širokoúhlé záběry, možná oceníte funkci pro korekce zkreslení objektivu fotoaparátu. Samozřejmostí je několik image processingových filtrů pro vyhlazení/rozostření fotografií nebo naopak pro jejich zaostření. Ostřící funkce jsou poměrně vyspělé a mimo běžného Unsharp Mask filtru máte k dispozici bohaté nastavení pro ostření snímků v různých podmínkách. Samotný ostřící filtr opět funguje na bázi neuronových sítí a jeho působení tak můžete v průběhu času vylepšovat.
SharpRaw Pro umí na rozdíl od standardní verze SharpRaw ještě mnoho dalších věcí. Jedná se například o možnost kombinovat fotografie a navýšit tak jejich dynamický rozsah, redukovat jejich šum, korigovat chromatickou aberaci kolem objektů a jejich hran a vytvářet barvové profily pro digitální fotoaparáty a tiskárny. Ve vývoji je též modul pro sestavování panoramatických fotografií, který by měl být stejně jako celý program později k dispozici i ve verzi pro Javu, díky které bude možné SharpRaw používat i například v Linuxu či na počítačích Macintosh.
Díky demoverzi obou cenových variant programu si můžete SharpRaw i SharpRaw Pro vyzkoušet a sami si udělat názor na to, zda by vám schopnosti programu mohly být prospěšné. SharpRaw je totiž v řadě případů lepší než různé importní filtry pro Adobe Photoshop, které často neumí ani zlomek toho co SharpRaw a prodávají se většinou za srovnatelnou cenu.
SharpRaw - dostupné možnosti pro korekce zkreslení objektivu fotoaparátu
SharpRaw - možnosti nastavení barvových korekcí jsou opravdu bohaté
SharpRaw - interpolační algoritmy dostupné při konverzích RAW fotografií
SharpRaw - grafický "barvový" ekvalizér pro detailní nastavení saturace a jasu pro konkrétní odstín barev
SharpRaw - vizuální nastavení barevného ladění fotografie
SharpRaw - při ostření fotografií se můžete vyřádit opravdu dosyta
SharpRaw - ostření pomocí Unsharp Mask filtru
SharpRaw - možnosti při spojování fotografií
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024