Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Sférické fotografie na Internetu
7. prosince 1999, 00.00 | Mnozí z vás jistě při brouzdání sítí narazili na QuickTimeovskou technologii QTVR (QuickTime Virtual Reality) cylindrické fotografie. Kouli, tedy plných 360° a dokonalý pohled okolo sebe nyní umožňuje nová technologie společnosti Infinite Pictures.
Sférické fotografie na Internetu
Mnozí z vás jistě při brouzdání sítí narazili na QuickTimeovskou technologii QTVR (QuickTime Virtual Reality) cylindrické fotografie. Pomocí ní jste si mohli prohlédnout panoramatickou fotografii - rozhlédnout se kolem dokola a nebo si vyfotografovaný předmět otočit a prohlédnout si ho i zezadu. Postupně ještě Apple Computer (tvůrce technologie) přidal možnost mírného posunu úhlu pohledu směrem nahoru a dolů a z válce se tak stal vlastně "soudek". Kouli, tedy plných 360° a dokonalý pohled okolo sebe nyní umožňuje technologie společnosti Infinite Pictures zvaná iMove Panoramic Media.
Nová technologie (ohlášená na začátku roku a prvně prezentovaná v červenci) sváděla hned od počátku boj o místo na slunci nejen se zmíněným QTVR, ale i technologií společnosti IPIX Media, založené na systému tvorby sférické fotografie složením dvou záběrů prostoru "rybím okem". IPIX se vydal cestou žalob a právních sporů se všemi, kteří se okolo sférického zobrazení prostoru jen mihli a vzbudil tak nelibost a aktivní odpor "internetově panoramatické" veřejnosti. Na stránkách s příslušnou tématikou se začaly objevovat poznámky typu "IPIX free site", "Anti Ipix Site" a dnes je prý společnost na pokraji zániku.
iMove Panoramic Media zahrnuje mimo panoramatického pohledu okolo sebe také možnost zobrazení předmětu ze všech stran a panoramatické video. Představte si například panoramatickou videokameru postavenou na střechu newyorského taxíku a snímající průjezd nočním Mannhattanem... Chce to ale maličkost - několika gigový disk na připojeném notebooku. Na rozdíl od videa nejsou fotografie příliš objemné a proto se s formátem *.pan budeme na Internetu setkávat asi stále častěji.
Jak se sférická fotografie tvoří?
Tak úplně nejdříve byste si měli pořídit speciální stativ. Ten je vybaven otočným systémem s přesnými stupnicemi, s možností otáčet fotoaparát na všechny strany podle osy procházející ohniskem objektivu. Stativ z obrázku je od firmy Kaidan, úhlavního spolupracovníka společnosti Infinite Pictures. Stativ je součástí nákupu software k vytváření sférických fotografií.
Fotoaparát a objektiv. Nejrychlejším řešením by byl digitální fotoaparát, odborníci se však zatím shodli na použití klasické zrcadlovky s širokoúhlým objektivem, kvalita se prý zatím nedá srovnávat. Podle typu objektivu se určuje počet nasnímaných fotografií. Při použití ohniskové vzdálenosti 14 mm je potřeba 2x6 záběrů. Rozdělte si prostor okolo sebe horizontálně napůl a každou polovinu na šest výseků. Ty musíte pokrýt fotografiemi. Fotoaparát tedy míří odkloněn od horizontály 45° nahoru a dolu, po vertikální ose se otáčí o 30°. Pokud použijete objektiv sedmnáctku, fotografovat budete tři řady po osmi snímcích.
Samotné základní poskládání naskenovaných fotografií v panorama je jednoduché, stačí opět "maličkost". Vlastnit softwarový balíček iMove Photo Suite. Ten obsahuje mimo jiné program iMove Photo Seamer, ve kterém otevřete nový projekt, nastavíte typ objektivu s jakým jste fotografie pořídili, a vložíte fotografie.
Následuje nejdůležitější a asi nejnáročnější část přípravy panorama - vrstvení a retušování fotografií tak, aby přesně navazovaly, zmizely černé kouty, stíny a šajny. Fotografie se v panorama o kus překrývají a Seamer umožňuje nastavit, který snímek bude v popředí a překryje tak nepovedený kousek té spodní apod. Bohužel zatim program nemá prostředek na zaznamenávání aktuálního pořadí fotografií a prostředek pro lepší editaci pořadí - to se mění kliknutím na fotografii. "Zakliknutá" se dostane do popředí. Čili víceméně metodou pokus omyl zdlouhavě skládáte fotky do požadovaného sledu. Pak ale ještě chcete trošku jednu z nich poupravit, kliknete na ni a ona "opustí své místo a jde dopředu".
Pro retušování Seamer používá Alfa kanály a nebo můžete retuše provádět mimo program (třeba v Photoshopu) a znovu vkládat do projektu. Je také možné deformovat fotografie přímo v Seameru a to tažením za uzlové body sítě (fialové v předchozím obr.), ale to se projeví menší či větší změnou proporcí ve výsledném díle.
Výborná je možnost vkládat další fotografie do libovolného místa panorama. Představte si, že tvoříte panorama muzejní expozice a nejdůležitější obraz vychází do místa překryvu hned čtyř fotografií. Retuše by zabraly mnoho práce s nejistým výsledkem. Pohodlné je vyfotografovat obraz zvlášť a do panorama na správné místo vložit. Drobné nepřesnosti v rámu nikdo hledat nebude. Tato funkce je současně používána na překryv spodního černého hranatofleku v místě, kde stojí stativ. Při pohledu pod nohy pak v panoramatu často uvidíte jméno a logo jeho autora.
Další program z balíku iMove Photo Suite je Interactivity Editor. Ten umožňuje do panorama vkládat tzv. Hot Spots. Jsou to v podstatě obdoby klikacích map. Při najetí kurzoru nad "postiženou" oblast se může např. objevit popiska s informací, kliknutím se dostat na jinou stránku apod.
Panorama se lze uložit ve formátu pan nebo jako QuickTime mov. Pokud použijete formát pan, tak do stránky vložíte panorama pomocí následujícího kódu:
Následující panorama laskavě zapůjčila Živnostenské banka, která jako vánoční dárek klientům vystaví na domovské stránkce několik sférických fotografií svých historických prostor. Panorama je v nižším rozlišení a má 200 kb, ostřejší panorama s menší komprimací (600 kb) si můžete prohlédnout zde. "Bublinkovou fotografii", jak říká, připravil pan Zdeněk Rytíř ze společnosti Sagam, fotografovala paní Helena Rytířová. V Sagamu jsem také měl možnost prohlédnout pečlivě software i stativ - hardware, díky.
Jak prohlížet:
Pro prohlížení v browseru musíte mít bohužel nainstalovaný
Klikněte kamkoli do fotografie a držte. Pohled se začne tím smětem otáčet. Čím dále od středu budete kurzor mít, tím rychlejší bude otáčení. Až pustíte tlačítko myši, obraz se doostří. Klávesami Shift a Ctrl ovládáte zoom.
O tom, jak připravit panoramatickou hračičku bez speciálního software, jen základním grafickým prográmkem, bude článek příště.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024