Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Serif MoviePlus X3: editor domácího videa
dv digitalní video
22. května 2009, 00.00 | Editor videa MoviePlus je určený především domácím uživatelům, což dokládá nejen jeho cena 60 GBP, ale také poměrně úsporně navržené prostředí programu a jeho opravdu velmi snadné používání. V článku najdete popis všech hlavních funkcí editoru, jeho efektových a exportních modulů a také přehled novinek aktuální verze X3.
Editor videa MoviePlus je jeden z novějších produktů společnosti Serif, která má v nabídce celou řadu poměrně zajímavých grafických a publikačních programů na zpracování bitmapové i vektorové grafiky. Pohyblivá grafika v podobě videa a tvorba efektních slideshow jsou ovšem také stále lukrativnější témata, které MoviePlus ve své aktuální verzi X3 rozvíjí do uživatelsky snadno ovladatelného softwarového balíku, umožňujícího video nahrát, sestříhat, opratřit různými efekty a výsledek pak exportovat například v podobě DVD kompilace či třeba uložit video na internetový portál YouTube.
MoviePlus X3 existuje stejně jako ostatní produkty společnosti Serif pouze ve verzi pro Windows, cena editoru je 60 GBP.
Nahrávání a sestavení video projektu
MoviePlus X3 je podobně jako většina ostatních editorů na zpracování domácího videa v podstatě navržený pro lineární práci s videem. Mám na mysli celý proces zpracování videoklipů či multimediálních slideshow, které spočívají v možnosti video nahrát, editovat a exportovat na disk, Internet, datové médium, mobilní zařízení či zpět do kamkordéru.
Serif MoviePlus X3 - úvodní pracovní prostředí po spuštění programu s nabídkou multimediálních souborů a Storyboardem
Nahrávání videa v MoviePlus X3 není samo o sobě nic až tak zajímavého, stejně jako pořizování hlasových komentářů přes nenápadnou utilitu. Zkrátka kliknete myší a dalším klikem nahrávání zastavíte. Při nahrávání videa umí MoviePlus X3 analyzovat jednotlivé scény, které pak seřadí ve Storyboardu respektive v časové ose. Nahrávat lze také AVCHD video z novějších kamkordérů bez online konverze, tudíž AVCDHD video lze v MoviePlus X3 také přímo editovat.
Mnohem zajímavější je nový a graficky hezky provedený Storyboard, který obsahu ikonkové náhledy na části videa v projektu a samozřejmě také náhledy obrázků a jejich lineární napojení prostřednictvím volitelných video a přechodových efektů. Ve Storyboardu lze také přidávat k videu titulky a zvukové záznamy, k čemuž můžete využít i novou kontextovou nápovědu v panelu How To (většinou jen text), který obsahuje nejčastěji využívané operace editoru.
Přechodové efekty, video filtry a titulky
Po sestavení celého video projektu ve Storyboardu nebo přímo v časové ose editoru (s detailnějším ovládáním než Storyboard) můžete upravit jednotlivé přechodové efekty a eventuálně také zvolené části videa „prohnat“ video filtrem. Transition efektů a video filtrů máte v MoviePlus X3 k dispozici slušné množství, přičemž jednotlivé přechody a filtry jsou pro větší přehlednost ještě rozděleny do kategorií podle zaměření daného efektu či filtru.
Speciální kategorii efektů tvoří například oblíbený filtr Pan & Zoom, který slouží k rozhýbání statických fotografií u slideshow či video kompozic a k navození pohybu kamery po ploše snímku. Pan & Zoom v MoviePlus X3 nabízí mimo jiné i efekt roztřesení kamery, různé kompenzace pohybu kamery a dokonce i práci s animovanými titulky.
Mezi nově přidanými efekty v MoviePlus X3 najdeme například imitaci vzhledu starých filmů a vylepšené klíčování barevného pozadí (tzv. chromakey operace). Nové jsou dále styly u textových titulků, které mohou být víceřádkové a pochopitelně včetně češtiny. Desítky stylů u titulků vyniknou nejen u statických, ale také u animovaných titulků ve spojení například s výše jmenovaným efektem Pan & Zoom. Animace titulků se provádí opět prakticky pouze myší, jednoduše nastavíte směr či zvolíte efektový rozptyl titulků na ploše obrazu.
Mezi efekty v MoviePlus X3 se řadí i další speciální překryvné stopy, do kterých můžete vložit například různé záření, třpyt hvězd, animované objekty, plamínky ohně, efekt ohňostroje aj.
Serif MoviePlus X3 - některé z dostupných video filtrů
Serif MoviePlus X3 - nabídka přechodových efektů
Práce se zvukem
Nové jsou v MoviePlus X3 také zvukové efekty, prostřednictvím kterých lze upravit libovolné audio nahrávky včetně regulace výšek, hloubky zvuku, ozvěny a jiných klasických zvukových efektů. Editor podporuje také VST pluginy, což dává MoviePlus X3 řadu dalších možností při zpracování zvuku. Zvuk lze zpracovat i ve formátu Dolby Digital, což se ideálně hodí pro DVD kompilace.
Serif MoviePlus X3 - nahrávání hlasových poznámek
Navigační menu a exportní funkce editoru
Součástí MoviePlus X3 je Menu Designer na vytvoření navigačních menu pro DVD kompilace. Práce s Menu Designerem je opět velmi jednoduchá, k dispozici máte knihovnu šablon menu, tlačítek, pozadí a dalších grafických prvků pro různé varianty navigačních menu.
Hotový projekt je nutno nechat přepočítat do rozlišení zvoleného v rámci celého video projektu. Na výběr je několik šablon pro běžná SD i HD rozlišení v různých formátech, které lze i podrobněji editovat a vytvořit si tak vlastní šablonu video projektu. Rendering videa nefunguje u MoviePlus X3 na pozadí, na výsledek si tedy musíte počkat. Spočítané video lze uložit například jako AVI, MPEG-1, MPEG-2, WMV, QuickTime (MOV) či MP4 video, export videa lze také provést na server YouTube.
Serif MoviePlus X3 - výběr a uživatelské nastavení video projektu
Serif MoviePlus X3 - nabídka podporovaných formátů videa pro export souborů na disk
Serif MoviePlus X3 - upravené video lze uložit na disk, nahrát zpátky do kamery, poslat na server YouTube, uložit ve formátu pro mobilní telefon/zařízení nebo video rovnou vypálit na CD či DVD
Serif MoviePlus X3 - výběr rozlišení videa/typu projektu pro export
Serif MoviePlus X3 - podrobné nastavení exportních formátů pro video a zvukovou stopu
Závěr
Za 60 GBP není Serif MoviePlus X3 ani levný, ani drahý, jeho cena je vzhledem k celkovým schopnostem editoru zkrátka tak akorát. Česká lokalizace není pro MoviePlus X3 dostupná, české fonty pro titulky naštěstí fungují zcela bez problémů. Některé ovládací i efektové prvky editoru jsou poměrně inovativní a souhrnně lze o MoviePlus X3 říci, že se jedná o velmi snadno ovladatelný program na zpracování videa, který nenabízí žádné vyloženě high-end funkce, na druhou stranu ovšem obsahuje všechno, co je ke zpracování běžného domácího videa zapotřebí.
Serif MoviePlus X3 - předvolby editoru
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024