Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Scribus 1.3.4: významné inovace přicházejí
1. června 2007, 00.00 | Lepší textový zlom a práce se styly, excelentní podpora souborů Photoshopu či možnost použití tiskových značek na výstupu. Takové jsou hlavní novinky v nové verzi open source sázecího programu Scribus. O její bližší představení se pokoušíme v tomto článku.
Open source sázecí program Scribus učinil za několik málo let své existence výrazný pokrok směrem od zajímavé hříčky k řešení, které možná již záhy bude reálnou alternativou pro ty, kdo chtějí vytvářet tiskoviny v profesionální kvalitě, aniž by museli za příslušný program platit horentní částky (jaké jsou například požadovány za Adobe InDesign či QuarkXPress). Nechceme tím nicméně říci – a dle všeho to není ani záměr autorů Scribusu –, že by daný program měl někdy svou komerční konkurenci nahradit. Jedná se zde spíše o to, že existuje mnoho publikačních projektů, pro které je textový procesor nedostačující typografickými kvalitami, TeX příliš náročný na osvojení (a pro montáž na bázi rámečků nevhodný) a profesionální sázecí aplikace zbytečně drahá (resp. i vybavená mnoha funkcemi, které mnohdy uživatel zejména u jednodušších tiskovin nepotřebuje.) Zde by pak měl být Scribus tím pravým řešením.
Scribus ale není třeba nutně brát jako pouze odlehčenou alternativu komerčních sázecích programů. Spíše se jedná o svébytný produkt, který mimo základních možností, obvyklých pro daný typ aplikací (rámečková sazba textu, obrázků a dalších objektů, spojená s kvalitním tiskovým i elektronickým výstupem, včetně třeba tvorby PDF/X pro tisk či PDF s formuláři a JavaScriptem pro elektronické publikování) poskytuje stále více funkcí často inovativních či u komerční konkurence obvyklých třeba až v případě dodatkových pluginů (např. podpora dynamického preflightu nebo tvorby čárových kódů). Pozoruhodná je dále u Scribusu skutečnost, že je již po několik verzí k dispozici nejen pro domovský Linux, ale též Windows, Mac OS X a dokonce OS/2, otevřený formát založený na XML a kvalitní podpora skriptování pak dovolují daný produkt využívat například i pro automatizovanou či online sazbu apod. Ale abychom jenom nechválili: to, co Scribusu – zejména ve Windows – citelně chybí, je stabilita a výkon, i když tyto se v poslední době staly hlavním předmětem úsilí vývojářů daného produktu.
Před několika dny uvedl vývojový tým Scribus 1.3.4. Nová verze takto nabízí opět řadu inovací, a tudíž není divu, že jsme se ji rozhodli blíže představit v tomto článku. (Čtenářům, kteří Scribus dosud vůbec neznají, doporučujeme pro seznámení s jeho základními vlastnostmi jak stránky projektu, tak třeba náš dřívější seriál věnovaný jedné ze starších verzí daného programu.)
První dojmy
Naše zběžné testy jsme prováděli s Windows verzí programu (vzhledem k největší rozšířenosti daného operačního systému). Instalace byla velmi jednoduchá, cca 25MB instalátor zařídil během krátké chvíle vše potřebné, i další chování Scribusu je na dané platformě v podstatě standardní. Pro tiskové náhledy, výstup do PostScriptu či import EPS je ovšem potřeba ještě mít instalován Ghostscript.
Prostředí programu má nyní nový vzhled, založený na ikonách z projektu Tango. Tyto ikonky působí příjemným, elegantním dojmem a měly by garantovat konzistentní vzhled v prostředí všech podporovaných systémů. Námi testovaná verze ještě neměla plně lokalizované české rozhraní, ale dá se očekávat, že toto bude záhy napraveno.
S napětím jsme očekávali, jak se na novém Scribusu projeví skutečnost, že byl v poslední době vývojovým týmem postupně vylepšován, co se týká oprav chyb a výkonu. Na základě našich současných zkušeností si troufáme tvrdit, že v obojím bylo dosaženo znatelného pokroku, Scribus se takto zlepšil zejména v případě eliminace výskytů pádů aplikace. I výkon, resp. rychlost překreslování při jednotlivých operacích, je nyní výrazně lepší, nicméně stále ještě zejména překreslení obrazovky při náročnějších manipulacích s grafikou trvá citelně dlouho, rovněž přímá editace textu v rámečcích pořád volá po výraznějším urychlení (takže stále je u rozsáhlejšího textu v podstatě nutností používat příslušný story editor).
Textový engine
Zlom textu je rozšířen tak, aby přinášel vizuálně lepší výsledky. Konkrétně nyní lze kontrolovat na bázi odpovídajících uživatelských nastavení způsoby, jakým se při zlomu automaticky mění (natahují/zkracují) mezislovní mezery a také glyfy samotné. Daný algoritmus by měl být dále vylepšen ve Scribusu 1.3.6.
Zalomení sloupců nyní dovoluje využití optických okrajů, působících měkčím dojmem. Upraveno bylo rovněž umístění dělítek a dalších interpunkčních znamének na okraji zlomu. Drobné změny se týkají i dělení, především práce s měkkými dělítky.
Styly
Od verze 1.3.3.x uměl Scribus pracovat s textovými styly, nicméně pouze na úrovni odstavců. Nyní přichází rozšířená verze práce se styly, dovolující využívat styly odstavcové, znakové i čárové. V rámci daných typů stylů lze nyní používat dědičnost (tj. přenosu určených vlastností mezi styly v rámci uživatelem stanovené hierarchie). Ke správě stylů všech typů slouží speciální Style Manager. (Mimochodem při tvorbě stylů jsme narazili na problém ve chvíli, kdy jsme v pojmenování stylu chtěli použít některé české znaky.) Do budoucích verzí slibuje vývojářský tým přidat obdobné typy stylů pro objekty, tabulky apod.
Tiskové značky
Pro všechny, kdo chtějí s pomocí Scribusu připravovat výstupy pro komerční tisk, bude jistě potěšující skutečnost, že Scribus nyní umí do výstupu vložit různé typy tiskových značek (ořezové, spadávky, registrační, pruhy barevné škály), které pak lze použít jak při tisku, tak i exportu do PDF (resp. PDF/X). Spadávku je možno definovat nezávisle na velikosti tiskové stránky.
Obrázky
O mnoho lepší jsou nyní možnosti Scribusu při práci s Photoshop (PSD) a TIFF obrázky. U souborů v obou formátech lze využít do nich vložené ořezové cesty, Scribus nyní také podporuje CMYK TIFF s alfa kanály. U PSD souborů (bohužel ovšem jen do naposledy zdokumentované verze 6 daného formátu) lze v dokumentech Scribusu využít prakticky všechny vlastnosti vrstev, tj. viditelnost, textové vrstvy či prolínací módy. Navíc dokáže Scribus korektně importovat DCS (1.0 i 2.0) soubory vytvořené s pomocí Photoshopu, rovněž jsou podporovány Duo-, Tri- a Quadtone PSD soubory.
Podpora PSD ve výše naznačeném duchu se odráží i v nabídce nových nedestruktivních obrázkových efektů pro Duotone, Tritone a Quadtone. Možná je rovněž nedestruktivní úprava křivek obrázku, nastavení lze přitom uložit pro opakované použití.
Barvy, průhlednost a vzory
Scribus nyní umí importovat vzorníky barev z různých zdrojů, mimo jiné dokumentů Illustratoru, EPS souborů či Adobe palet (formát ACO). Vylepšena je interní konverze RGB-CMYK. Zajímavou novinkou je možnost náhledu barev v layoutu způsobem, odpovídajícím různým formám barvosleposti, navíc lze v kole pro volbu barev využít nabídku barev, viditelných i takto postiženými osobami.
K dispozici jsou rovněž novinky pro práci s průhledností. Módy pro opacitu a průhlednost lze aplikovat jak na úrovni celých vrstev, tak jednotlivých objektů. V rámci dokumentů je možno používat výplňové vzory, mimo standardních obrázkových formátů pro ně lze použít objekty z programů Kivio a Dia či GIMP patterny.
Další vylepšení
V rozhraní Scribusu lze najít i další vylepšení, která usnadní každodenní práci uživatele. Zejména začátečníci takto ocení průvodce pro vkládání textových a obrazových rámečků, který jim pomůže s příslušnými nastaveními. Paleta Quick Character dovolí ukládat a opakovaně používat zvolené znaky. V prostředí programu je možno zapnout zobrazení neviditelných znaků, indikátorů vrstev, hranic sloupců a spadávek.
Vylepšen byl Scrapbook (Zápisník), sloužící k ukládání textu, obrázků a dalších objektů pro opakované použití: nyní lze současně používat vícero zápisníků, "virtuální" zápisník může být nasměrován na určitou složku, z které lze takto přebírat tvary vytvořené v Kivio či Dia. Vylepšení doznal rovněž dialog pro práci s vodítky (poskytuje přímý přístup k vytvořeným vodítkům, vodítka mohou být vztažena ke stránce, okraji nebo výběru), k dispozici jsou nyní i automatická vodítka. Více možností poskytuje dále rovněž paleta Align and Distribute pro umisťování objektů či funkce Multiple Copying (Step and Repeat).
Závěrem
Novou verzí Scribus opět dokazuje, že je produktem, s kterým je radno ve světě počítačové sazby začít seriózně počítat. V dohledné době slibuje vývojářský tým vydat verzi 1.3.5, která přinese spíše jen interní technická vylepšení, rozšíření funkcionality jsou pak přislíbena do verze 1.3.6.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě