S.M.A.R.T.: chytré sledování stavu, teploty a vlastností pevných disků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

S.M.A.R.T.: chytré sledování stavu, teploty a vlastností pevných disků

5. ledna 2010, 00.00 | Většina současných pevných disků umí sledovat sama sebe a s pomocí různých variant self-monitoringu je obecně schopna předvídat případné problémy například se čtením či ukládáním dat či dokonce naznačit selhání disku. Hlídat lze dále i teplotu harddisku a monitorovat mnoho jeho vlastností. Nejznámější a z hlediska svého rozšíření určitě obecně nejpoužívanější, je monitorovací technologie označovaná jako S.M.A.R.T., kterou podporuje celá řada výrobců pevných disků a také slušná řádka specializovaných aplikací a utilit.

Umřel mi pevný disk v notebooku. Dalo se tomu nějak zabránit? Nevím, spíše ne, nicméně měl jsem štěstí a věděl o tom již nějaký čas dopředu. Řečeno trochu expresivně, disk chcípal postupně a pravdomluvně to hlásil v podobě chyb při čtení a postupně se objevujících vadných bloků. Poté, co byla zkopírována data, jsem disk cvičně přemístil do externího boxu, kde si chudák za pár dní škytnul, smutně zacvakal a přestal se hlásit jako funkční zařízení. R.I.P.

S.M.A.R.T. ve zkratce

Neocenitelné informace o stavu disku poskytla self-monitoring technologie S.M.A.R.T., kterou integrují výrobci do většiny pevných disků určených nejen pro notebooky. S.M.A.R.T. neboli „Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology“ je systém vnitřního sledování provozu a stavu harddisku, který má disk integrovaný v sobě již na úrovni své řídící jednotky ovládané firmwarem pevného disku. Zjednodušeně lze říci, že firmware disku si sám hlídá některé důležité funkce týkající se zejména čtení a zápisu dat a řady jiných vlastností, podle kterých lze pak předvídat selhání disku.

Nejedná se pochopitelně o žádné věštění, nýbrž o kombinaci sofistikovaných algoritmů a dalšího software, který získává informace z hardware přímo za provozu dotyčného disku, umí je vyhodnotit a v rámci technologie S.M.A.R.T. přesně definovaným způsobem předat programu, který si tyto informace vyžádá.

Jak moc jsou hlášení o zjištěných problémech věrohodná či přesná, neumím posoudit, každopádně alespoň víte, že se něco nekalého s pevným diskem děje. V každém případě je třeba ještě jednou uvést, že S.M.A.R.T. není samospasitelná technologie monitoringu pevných disků a z principu neřeší náhlé selhání disku, nýbrž je umí pouze (byť občas zřejmě jen iluzorně) předvídat.

Od letitých monitorovacích technologií PFA (Predictive Failure Analysis) u původních SCSI disků společnosti IBM se někteří výrobci pevných disků dostali k o něco modernější technologii IntelliSafe, která pak byla v roce 1995 standardizována do S.M.A.R.T. podoby. Sjednocení proběhlo především na úrovni komunikačních protokolů, jejichž prostřednictvím si software umí vyčíst z disku příslušnou zdravotní kartu, kterou pak umí různým způsobem vizualizovat a případně také datově či graficky vyhodnotit.

Aby to nebylo zase tak moc jednoduché, je nutno ještě uvést, že každý výrobce pevných disků může používat odlišné atributy alias vlastnosti, ze kterých se pak vyhodnocuje celkový stav disku. Jednotlivé atributy interního self-monitoringu pevných disků mají své stanovené prahové hodnoty (většinou laboratorně určené jednotlivými výrobci harddisků pro konkrétní model pevného disku), což jsou čísla, podle kterých se řídí software vyhodnocující stavy pevného disku. Konkrétně se jedná například o atributy udávající počet roztočení disku, počet přemapovaných sektorů, teplotu, počty chyb při pokusech číst či zapisovat data aj. Vyhodnocením těchto atributů se pak získává tzv. S.M.A.R.T. status, se kterým může daný program libovolně pracovat a srozumitelnou formou předat status uživateli.

Stavy disku aneb k čemu je to vlastně dobré?

Běžný vnitřní monitoring disku ve finále zpravidla indikuje jen velmi malý počet stavů. Typickým výsledkem vnitřní analýzy harddisku s podporou technologie S.M.A.R.T. je většinou pouze přihlouplé hlášení, že disk je buď v pořádku, nebo jednoduše v pořádku není. Možná to zní směšně, ale toto lakonické hlášení – vyhodnocené příslušným software z mnoha desítek atributů – může být v praxi nesmírně užitečné. Vyjma prosté skutečnosti, že disk si sám sebe může diagnostikovat, lze technologii S.M.A.R.T. využít mimo jiné třeba k hlídání individuální teploty každého harddisku, nebo k přemapování chyb povrchu disku na úrovni vadných sektorů.

Pro sledování vnitřních monitorovacích systémů pevných disků se standardem S.M.A.R.T. existuje dnes již slušná řádka programů a utilit, pro podrobnější popis jsem vybral tři z nich. U všech utilit obecně platí, že červená barva není dobrá. Pokud se tedy začnou na indikátorech jednotlivých S.M.A.R.T. funkcí či vlastností disku objevovat nějaké závažnější nesrovnalosti, je jasné, že disk rozhodně není zcela v pořádku a je vhodné to nějak řešit.

Active SMART

Zdraví pevných disků umí ohlídat a nahlásit komerční program Active SMART, který je určený pro desktopy i notebooky s Windows, u kterých Active SMART podporuje technologie pro řízení spotřeby energie. Mimo běžných údajů o vlastnostech disků umí Active SMART nezávisle monitorovat libovolné množství disků, jejichž status a změny jednotlivých atributů se logují do souboru a zobrazují přímo v okně aplikace.

Active SMART pracuje na pozadí Windows jako služba, která navíc umí zobrazit mezi tray ikonami aktuální teplotu zvoleného disku. Údaje o teplotě se přes S.M.A.R.T. samozřejmě přebírají přímo z termosenzoru konkrétního harddisku a můžete si nastavit mezní hodnotu, po jejímž překročení může být spuštěna nějaká akce – například automatické uložení dat a uspání počítače.

Diagnóza disků probíhá v Active SMART prostřednictvím technologie S.M.A.R.T. v reálném čase, načtení příslušných atributů disků probíhá v nastaveném časovém intervalu. Active SMART dále umí proskenovat celý disk a zjistit případné problémy s vadnými či poškozenými sektory. Sledovat lze také vlastnosti externích disků připojených přes rozhraní USB, pro tyto případy ale budete potřebovat jinou verzi Active SMART pro USB disky.

Active SMART pro ATA/SATA disky se prodává za 18 EUR, za 60 EUR je pak k dispozici speciální verze pro monitoring pevných disků s rozhraním SCSI a RAID diskových polí.


S.M.A.R.T. - hlavní obrazovka Active SMART 2.8 zobrazuje infromace o základním stavu sledovaného či sledovaných pevných disků


S.M.A.R.T. - graf sledování teploty harddisku v Active SMART 2.8


S.M.A.R.T. - změny vlastností a stavu pevného disku se v Active SMART 2.8 ukládají do logovacího souboru


S.M.A.R.T. - předvolby Active SMART 2.8


S.M.A.R.T. - pro každý disk lze v Active SMART 2.8 nastavit samostatné předvolby pro hlídání kritické teploty disku, zobrazování varovných hlášení o provozu disku apod.


S.M.A.R.T. - zobrazení nejdůležitějších vlastností a statutu pevného disku v Active SMART 2.8


S.M.A.R.T. - pohled na "raw" hodnoty hlavních parametrů disku v Active SMART 2.8


S.M.A.R.T. - souhrnné zobrazení vlastností disku v Active SMART 2.8

Active@ Hard Disk Monitor

Dalším programem pro monitoring harddisků je Active@ Hard Disk Monitor pro Windows, který existuje ve své bezplatné i komerční verzi. Obě verze utility umí sledovat většinu z běžných S.M.A.R.T. atributů a informují uživatele o stavech disků v přehledném grafickém rozhraní. Podobně jako Active SMART umí Active@ Hard Disk Monitor prohledat disk a zobrazit eventuální vadné sektory, pracuje jako služba na pozadí Windows a hlídá též teplotu harddisku. Při závažných změnách atributů pevných disků umí Active@ Hard Disk Monitor automaticky odeslat e-mail.

Komerční verze Active@ Hard Disk Monitor Professional je k dispozici za cenu 40 USD a výše podle typu licence. V komerční verzi Professional najdeme například funkce pro skenování disků v nastaveném čase, vzdálené sledování a správu disků po síti a rozšířený modul pro monitoring teploty pevných disků a její logování v časovém grafu podle dnů, týdnů, měsíců apod.


S.M.A.R.T. - zobrazení hlavních atributů pevného disku v Active@ Hard Disk Monitoru


S.M.A.R.T. - vlastnosti disku v Active@ Hard Disk Monitoru


S.M.A.R.T. - předvolby utility Active@ Hard Disk Monitor


S.M.A.R.T. - nastavení služby pro monitoring stavu pevného disku v Active@ Hard Disk Monitoru

CrystalDiskInfo

Třetím tipem na utilitu pro sledování stavu pevných disků je CrystalDiskInfo. Jedná se o open source projekt vycházející ze známých Smartmontools pro Windows, Linux, Mac OS X, BSD a UNIX. Program lze díky GPL licenci používat zdarma a přestože nemá tak hezké grafické rozhraní jako Active SMART či Active@ Hard Disk Monitor, nabízí v podstatě velmi podobné služby včetně záznamu teploty disků a jejich vizualizaci v grafu.

Mezi speciality CrystalDiskInfo patří správa napájení pro pevné disky a řízení jejich hlučnosti - obě tyto vlastnosti či spíše funkce pochopitelně musí daný disk podporovat.


S.M.A.R.T. - správa hlučnosti a spotřeby pevných disků v CrystalDiskInfo


S.M.A.R.T. - hlavní okno utility CrystalDiskInfo zobrazuje všechny důležité S.M.A.R.T. parametry


S.M.A.R.T. - volby pro grafické znázornění monitoringu pevného disku v programu CrystalDiskInfo

Závěr

Zálohujte data. V případě opravdu citlivých či nepostradatelných dat zálohujte (alespoň občas) i zálohy, a to vždy na jiný disk či vhodné datové médium. Jste-li paranoidní, zálohujte ještě zálohy záloh, které pak můžete pro změnu ještě zazálohovat, vytisknout je na papír, vyrobit kipu, binárně vytesat do kamene a v každém případě ještě nechat všechna data našprtat papouškovi. Papoušci jsou ovšem drazí a zbytečně upovídaní, lepším řešením jsou RAID disková pole, která se dnes již dají pořídit za relativně přijatelné částky.

Žádná z výše uvedených placených či freewarových aplikací vás totiž před pádem disku nezachrání, může vám to však (při troše štěstí) naznačit předem. Ne sice nezbytně nutně, ale zkrátka může a alespoň za to budiž výrobcům pevných disků velké díky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: