Remote Publisher aneb internetová výměna podkladů mezi zadavatelem a tiskárnou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Remote Publisher aneb internetová výměna podkladů mezi zadavatelem a tiskárnou

5. května 2004, 00.00 | Jak funguje systém, používající pro zadávání tiskových zakázek Internet, PDF formuláře a
jobtikety? A kdo využije jeho možnosti?

Jednou z nejzajímavějších aplikací Internetu v polygrafické výrobě je jeho nasazení při výměně podkladů mezi zadavatelem a tiskárnou. Nabízené nástroje se přitom různí: pomineme-li běžné (ale o to víc používané) prostředky typu e-mailu či FTP, máme zde poměrně širokou škálu specializovaných řešení. Ta poskytují rozmanité funkce, počínaje možností předat po Internetu zhotoviteli podklad, doplněný o specifikaci zakázky, přes návrh (personalizaci) tiskoviny z připravených šablon až po možnost sledování statusu zakázky od jejího zadání až po finální distribuci. Málokterý systém přitom poskytuje komplexní sadu funkcí, koncepce i technická realizace jednotlivých konkrétních řešení se může lišit často až diametrálně. Stejně jako v případě jiných řešení pro polygrafický Internet pak platí, že zatímco dříve byly k dispozici pouze systémy, zaměřené funkcemi, nároky i cenou pouze na velké provozy, dnes přibývá řešení, která myslí i na menší pracoviště. Příkladem takovéhoto "menšího" řešení nám může být systém Remote Publisher společnosti Digital Information Ltd., o jehož přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.

Popis řešení

Z technického hlediska je Publisher serverovým řešením (platformy Windows, Linux, Unix, Mac OS X), postaveným na webovském rozhraní a SQL databázi. Posláním tohoto produktu je poskytnout systém pro personalizaci a výměnu podkladů v PDF formátu, přičemž k personalizaci je využito PDF formulářů. Typický scénář využití Publisheru předpokládá, že zadavatel tiskoviny nejprve v kooperaci s tiskárnou vytvoří návrh-šablonu publikace v PDF formátu. Na proměnná místa v návrhu se pak vloží odpovídající formulářové prvky, umožňující měnit jak textové informace, tak způsob formátování textu nebo grafické prvky.

remotepub1f.gif

Prostředí Remote Publisheru

Tyto šablony jsou pak uloženy na serveru, kde k ním zadavatel může přistupovat prostřednictvím webovského prohlížeče po zadání uživatelského jména a hesla. Podle potřeby pak zvolí příslušnou šablonu, personalizuje ji aktuálními údaji (v prostředí Adobe Acrobatu nebo Readeru) a připojí k ni další informace, týkající se dalšího zpracování: konfigurování těchto informací je plně v režii provozovatele systému, tedy tiskárny. Mimo triviálních údajů typu počtu výtisků lze tedy uvedeným způsobem určit například papír, barvy, dokončovací zpracování, deadline, způsob distribuce a mnoho dalšího. Odpovídající funkce systému přitom tyto informace dovolují využít při dalším zpracování nejen na manuální bázi, ale též v rámci různých systémů, podporujících automatizované zpracování, založené na jobtiketech (PJTF, JDF). Před odesláním je soubor možno nejen prohlédnout, ale z prostředí prohlížeče (resp. Acrobatu či Readeru) rovněž vytisknout na lokální tiskárně za účelem náhledu a případně opravit.

Poté, co uživatel vypraví zakázku, je příslušný soubor (nebo soubory, neboť v rámci jedné zakázky lze zpracovat více dokumentů) odeslán na server. Tiskárna je přitom vyrozuměna prostřednictvím e-mailu. Nic tedy nebrání tomu podklad(y) vyzvednout a na základě příslušných instrukcí zpracovat. Uživatel přitom může sledovat, v jakém aktuálním stádiu se jeho zakázka nachází (vyzvednuto, tiskne se, zasílá apod.). V rámci systému je pak k dispozici i funkce pro archivaci předchozích zakázek, takže uživatel si může kdykoli nechat znovu vytisknout dříve personalizovaný dokument.

Naše konkrétní zkušenosti se systémem

Výrobce poskytuje možnost vyzkoušet systém formou demoverze, dostupné z webovského prohlížeče. Přístup do systému je velmi snadný a nevyžaduje žádnou předběžnou registraci, jak tomu bývá u jiných řešení obdobného typu. Rozhraní demoverze je tvořeno několika virtuálními kartami, umožňujícími výše popsané vyplnění některé z ukázkových šablon, zadání údajů objednávky a dalších údajů, spojených se zakázkou, a konečně i procházení archivu již realizovaných zakázek.

remotepub2f.gif

Úprava vizitky

Z nabízených ukázek se nám líbila především šablona pro vizitky, která dokázala naplno demonstrovat možnosti využití formulářů (úpravy textu, písma, obrázků). U jiných ukázek už ovšem příliš jejich možnosti jasné nebyly, citelně jsme tedy postrádali absenci jakékoli nápovědy v systému. Při zpracovávání textových údajů se nám rovněž nedařilo pracovat korektně s češtinou. Jedná se ale o známý problém, který se řeší nasazením lokalizovaných verzí Acrobatu (tvorba formulářů) či Readeru (vyplňování).

Kdo systém využije?

Primární scénář nasazení Publisheru, který jsme popsali výše, předpokládá, že zadavatelé, využívající systém spolupracují dlouhodobě s danou tiskárnou, a tisknou vždy tentýž typ publikací, měnící se jen v určitých parametrech. Vzhledem k tomu se dá předpokládat využití zejména v případě jednodušších tiskovin typu brožur, vizitek, letáků či dopisních papírů. Pro zpracování složitějších či rozsáhlejších publikací s vyššími nároky na kvalitu a hodně proměnlivým obsahem se systém podle našeho názoru nehodí.

Jinou možnou aplikací systému je jeho nasazení coby služby pro zakázkový tisk. Tiskárna zde může například na svém Webu umožnit přístup do systému (po registraci) prakticky libovolné klientele. Nabídka tiskovin ke zhotovení (resp. příslušných šablon) by přitom pokrývala výše popsané typy publikací, resp. výrobní možnosti daného subjektu. Při obou naznačených aplikacích ocení zadavatelé i tiskárny výhody, dané použitím Internetu a databázového systému, jako je stálá a globální dostupnost služby, eliminace chyb, rychlost zpracování či možnost opakovaně využít tentýž dokument.

Závěrem

Na RemotePublisheru se nám velmi líbila jak jeho základní myšlenka, tak jednoduchost, s kterou lze systém používat. Kritiku ovšem zaslouží nedostatečné informace, které výrobce o tomto řešení a jeho demoverzi poskytuje na svém serveru. Ke dni odevzdání publikování tohoto článku se nám rovněž bohužel nepodařilo zjistit cenové podmínky, za jakých lze produkt nasadit, zvídavý čtenář se tedy musí obrátit přímo na výrobce. Předpokládáme nicméně, že půjde o řešení, jehož cena se kalkuluje buďto podle aktuální instalace nebo uskutečněných zakázek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: