Recenze: Zoner Photo Studio 7 - díl 4. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Recenze: Zoner Photo Studio 7 - díl 4.

ZPS7_4

23. listopadu 2004, 00.00 | V dnešním dílu se zaměříme na novinky v tiskové a publikační oblasti. Co je nového v html galeriích, nakoukneme do široké nabídky tiskových šablon a dostane se i na vylepšení CD Vieweru, resp. promítání.

Úvod
Když to vezmu kolem a kolem, veškeré naše fotografické snažení stejnak nakonec vede k tomu, abychom se svými dílky pochlubili nebo je alespoň někde prezentovali. Proto tisk, proto html galerie, proto slideshow...

Pokud jste nečetli předchozí články, zde jsou odkazy: první díl, druhý díl a třetí díl.

Upřesnění k ořezovému nástroji
V předchozím dílu jsem popisoval možnosti ořezového nástroje, které bych tady nyní rád doplnil a opravil (děkuji všem, co mě na nepřesnosti upozornili). Pro ořezový nástroj slouží klávesová zkratka C. To ale musíte být v editoru. Pokud jste v průzkumníkovi, lze použít klávesovou zkratku Alt+Shift+C, která otevře aktuální obrázek v editoru a zároveň vybere nástroj pro ořez.

Dále jsou zde dvě podobné zkratky. První je Ctrl+A, která vybírá co největší plochu obrázku. A to je buď celý obrázek (pokud nemáte nastavený poměr stran ořezu) nebo zkrátka co největší plochu, která odpovídá vybranému poměru. Selekce je dále vycentrována. Druhou zkratkou je Shift+A, která se chová stejně, jako Ctrl+A, jen s tím rozdílem, že automaticky prohazuje poměr stran tak, aby odpovídal poměrům stran obrázku. Pokud tedy máte vertikálně orientovanou fotografii a nastavíte si poměr stran 3:2, bude nejprve nastaven poměr 2:3 a potom dojde k vertikálně orientované a vycentrované selekci.

K prohazování poměru slouží jednak šipečka mezi čísly, ale také klávesová zkratka ` (to je ten znak vedle jedničky na anglické klávesnici). Toto prohození otáčí dokonce i selekci, ale jen pokud je vybrán pevný ořez v pixelech. Pokud je vybrán poměr, k otáčení selekce nedochází. Pročpak? A dokonce si myslím, že by funkce mohla fungovat vždy - na jakoukoliv selekci - i tu, kterou vytváříme nástrojem na selekci.

Za zajímavost ještě musím považovat to, že selekce nakreslená ořezovým nástrojem je nezávislá na normální selekci. Můžete se tedy přepínat mezi těmito dvěma nástroji a u každého mít vybranou jinou oblast.

A když jsem teď uvedl věci snad už na pravou míru, dovolím si poznámku, že by se mi líbilo trošku jiné chování. Ctrl+A by mělo vždy vybírat celý obrázek, první stisk Shift+A by vybral maximální plochu s respektováním orientace, druhý stisk potom maximální plochu s prohozeným poměrem stran.

Novinka: Spořič papíru
O spořiči byla řeč již v článku o Preview verzi. Protože to je už poměrně dávno, zopakujme si, k čemu funkce slouží. Je to vlastně velmi jednoduché. Představte si, že chcete vytisknout několik různých obrázků v různých velikostech (třeba na kvalitní a drahý papír) a nevíte, jak je tam optimálně uspořádat. Zvolíte tedy Publikovat -> Spořič papíru, čímž se spustí průvodce, ve kterém si můžete vybrat obrázky, nastavit globální parametry stránky a dále i počet a velikost jednotlivých obrázků:


Spořič papíru umožňuje pohodlné definování různých formátů

Průvodce dále obrázky do nastavených "rámečků" nalije a teď už je na vás, jak s tím dál naložíte. Jednak můžete obrázky uspořádat zcela jinak pomocí drag&drop z levého seznamu obrázků do pravé části. Dále si můžete zvolit, jak vložený obrázek "umístit" - tedy vsadit do rámečku, roztáhnout (deformovat) do rámečku - viz první obrázek v níže uvedené ukázce a nebo podle rámečku oříznout - viz poslední dva obrázky. Ořez je podobně jako u ořezového nástroje centrován. A dále lze obrázky otáčet či je převracet. Můžeme i přidat další stránky a fotografie si tam přetáhnout úplně jinak.


Výsledné uspořádání fotek

Na závěr lze, kromě očekávaného tisku, provést se sestavou i další věci. Jak je vidět z obrázku, nechybí export do pdf nebo pokud máte Zoner Callisto 5, tak si s dokumentem pořádně zařádit.


Výsledek je možno vyexportovat, vytisknout či dále upravit

Pokud zvolíte uložit, získáte tiskovou sestavu - soubor typu *.zmp, který je potom normálně zobrazen v Průzkumníkovi, dá se promítnout (chvíli to trvá) nebo jednoduše upravit v Editoru.


Náhled tiskové sestavy

Editor umožňuje jednoduché úpravy, jako jsou posun či změny rozměrů, doplnění textu, import dalších souborů atd. Soubor se sestavou je velmi malý, protože obsahuje jen malý náhled a potom odkazy na skutečné obrázky.


Editace tiskové sestavy v editoru

Novinka: Indexový tisk
Na stejném principu funguje i indexový tisk. Rozdíl je vlastně jen v tom, že všechny obrázky mají stejný (volitelný) rozměr a jsou umístěné do matice. V průvodci se dá tentokrát nastavit řada parametrů, které jsou typické pro tento typ tiskové šablony, včetně záhlaví, zápatí, popisu obrázku, okrajů atd. A i zde je na závěr možnost sestavu vytisknout, uložit, vyexportovat, ... Pokud s tímto jednoduchým formátem nejste spokojeni, zvolte si Publikovat -> Šablony, kde najdete celou řadu dalších tiskových sestav a mezi nimi i další indexové, u kterých se dají např. využít již několikrát zmiňované pseudokódy.


Průvodce indexovým tiskem

Novinka: Kalendáře
A do třetice všeho dobrého. Opět průvodce, opět je výsledkem tisková sestava, no vždyť už to znáte. Pochopitelně, že při generaci kalendářů je k dispozici opět řada zcela specifických nastavení, jako je zvýraznění dnů (třeba nedělí), volba počátku týdne, uvádění zkratek dnů, orámování atd. K dispozici je 25 šablon - od měsíční až po roční kalendáře, to vše s různým rozmístěním prvků. Co ovšem celkem citelně chybí, je možnost importu svátků a jejich následné zvýraznění. Tak třeba příště.


Volba typu kalendáře

Ukázka čtvrtletního kalendáře

Novinka: Vylepšení Zoner CD Vieweru
Předchozí verze měla jistou drobnost, která komplikovala prohlížení, neboť sdílela nastavení z předchozího prohlížení. To znamenalo, že pokud si někdo někdy pouštěl něco v CD Vieweru a nastavil si, že nechce zobrazovat lištu s informacemi, nezobrazovala se ani u aktuálního prohlížení, přesto, že to autor chtěl. Proto do přípravy Prohlížeče přibyla volba "Použít vždy tato nastavení".

Přesto, že se dá prohlížeč přepnout (kliknutím na ikonku) do fullscreen módu, chybí tato volba mezi nastavitelnými parametry. Škoda. A ještě větší škoda je nemožnost zahrnout do prohlížení podkresovou hudbu. Drobností je potom automatická možnost otáčení podle příznaku v EXIF.


Prohlížení obrázků v Zoner CD Vieweru

Novinka: Přechodové efekty při promítání
Přechodové efekty při promítání jsou moc prima. Především prolínání, které celé promítání "zklidní" a občas vytváří úžasné barevné efekty vzniklé kombinací po sobě jdoucích obrázků. K nastavení se dostanete pomocí Ctrl+F3, což je "Promítání s nastavením". Oproti předchozí verzi byl celý dialog rozdělen na záložky a rovněž lze celé nastavení uložit. Mě osobně kazí radost dvě věci. Jednak to, že toto nastavení se používá i pro normální práci, kdy po stisku F3 efekty opravdu nepotřebuji. Řešením by bylo velmi jednoduché rozdělení do dvou nezávislých funkcí - Promítání a Slideshow. A druhou věcí je nemožnost použít efekty u CD Vieweru, kam podle mě patří více než sem.


Nastavení efektů pro promítání

Novinka: HTML galerie a obrázek na pozadí
Do dvou HTML šablon (černá a šedá + barvy moře) byla přidána možnost používat obrázek na pozadí. V průvodci zadáte URL adresu a je to. Ovšem až tak jednoduché to zase není. Při práci na galerii asi nejste připojeni k internetu, tak cestu musíte nasimulovat. A pokud chcete obrázek na pozadí vidět i při použití prvního tlačítka Náhled, je třeba zadat celou cestu (html se vytváří v Temp adresáři a tam by nebyl obrázek dostupný. Pokud budete spokojeni, zadejte místo URL jen název souboru s obrázkem, ten zkopírujte přímo do složky s galerií a znovu ji vygenerujte. Obrázek se na pozadí tapetuje, tak ho udělejte větší (aby nebyly vidět okraje) nebo si naopak vytvořte malou tapetu s okraji, které na sebe navazují. Pokud ho uděláte větší, myslete na to, aby se moc dlouho nestahovalo a také aby nerušilo prohlížení fotek - takže ho třeba hodně rozostřete.


Prohlížení obrázků v Zoner CD Vieweru

Závěr
Další a poslední díl bude věnován tomu, na co se zatím nedostalo, včetně závěrečného souhrnu předností ale i nedostatků. No a třeba bude i nějaká ta třešnička na dortu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: