Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Recenze softwarového balíku PhotoTOOLS: PhotoIRON
28. června 2002, 00.00 | Druhým programem z balíku PhotoTOOLS, který jsme dostali zapůjčený do redakce, je PhotoIRON určený pro rekonstrukci obrázků a fotografií s JPEG kompresí a další efektové úpravy vylepšující výsledný vizuální vzhled dané JPEG fotografie.
Zatímco PhotoCLAMP je určen výhradně na komprimaci obrázků, je druhý testovaný nástroj PhotoIRON z dílny 3D Road jednoduše řečeno určen ke zcela opačným účelům, můžete ho totiž použít na rekonstrukci obrázků s vysokou JPEG kompresí. PhotoIRON nejen dokáže obrázky či fotografie ve formátu JPEG efektivně rekonstruovat, ale také vylepšit jejich kvalitu s pomocí několika specializovaných filtrů, které odstraňují viditelné artefakty JPEG komprese, jako je například rastrování a mapy kolem hran/obrysů postav, objektů atp., přeostření fotografie nebo nechvalně známé "barevné fleky" u přehnané JPEG komprese. PhotoIRON tak nabízí podobné funkce jako na Grafice On-line tento týden recenzovaný balík Image Doctor (konkrétně plug-in JPEG Repair) společnosti Alien Skin Software a ještě něco navíc. Využití PhotoIRON je tak víc než zřejmé, jedná se především o oblast úprav digitálních fotografií, zpracování obrázků stažených z internetu, předtiskovou přípravu apod. PhotoIRON se prodává za zaváděcí cenu 99 USD, v České republice byla jeho cena stanovena na 2970 Kč, program si můžete opět zakoupit u DTP Studia nebo přímo u jeho autorů. Licenční smlouva umožňuje maximálně 5 postupných instalací programu (s časovým omezením 10 let od první instalace) a je k ní zapotřebí odeslat mailem registrační informace, za které obdržíte aktivační klíč. Minimální nároky programu jsou cca 166 MHz Pentium či jeho ekvivalent, 64 MB RAM, cca 20 MB místa na pevném disku a rozlišení 800x600 bodů. Pro pohodlnou práci doporučují autoři programu procesor s taktem alespoň 700 MHz (výpočetní výkon je totiž dost důležitý pro zpracování fotek z vysokým rozlišením), minimálně 128 MB RAM, cca 100 a víc MB místa na disku a rozlišení alespoň 1024x768 bodů ve 24 bitech.
Používání programu je opět velmi snadné a pomocí analyzačních a speciálních retušovacích filtrů umožňuje rekonstruovat či příslušně vyhladit/zaostřit JPEG fotografie, pro jejichž úpravu je PhotoIRON primárně určen. Importovat lze pouze formát JPEG (stejně jako u PhotoCLAMP vyjma verzí JPG 2000 a lossless), ukládat lze pak pouze formát BMP (24 bit RGB). Po otevření JPEG obrázku/fotografie si můžete přes klávesy F2 a F3 nebo z menu zvětšit náhled obrázku na velikost 200 nebo 400 %, klávesou F1 se pak lze vrátit k původnímu náhledu v poměru 1:1. V PhotoIRON (verze 2.06.0007) máte k dispozici celkem pět filtrů (dostupných opět přes funkční klávesy nebo z menu), z nichž poslední pátý "Autokontrast" je plně automatický a vzhledem k jeho názvu ho není nutno blíže popisovat. Podrobněji popisovat není nutno ani filtry "Rozostření" a "Zaostření", které se používají pro případné doladění výstupu z prvních dvou filtrů "DigitalPHOTO" a "IRON" reprezentujících stěžejní možnosti PhotoIRON. Zatímco filtr "DigitalPHOTO" se používá pro postprocessing digitálních fotografií, filtr "IRON" je určen hlavně k úpravám obrázků z internetu, tedy obrázků a fotek s nízkým rozlišením. Filtr DigitalPHOTO dále nabízí možnost odstranění některých drobných obrazových vad (které jsou závislé na hardware daného digitálního fotoaparátu a použitém stupni JPEG komprese) jako jsou například různá drobná zrnění či barevný šum v detailech, barevná nestálost větších ploch apod. DigitalPHOTO používá současně s filtrací i 2,5násobné plošné a 1,6násobné stranové zvětšení (takže po jeho aplikaci nebuďte překvapeni tím, že výsledný obrázek je větší než originál), což má sloužit pro účely kvalitnějšího tisku digitálních fotografií ve větším rozlišení. Automatické zvětšování digitálních fotografií u výstupu z filtru DigitalPHOTO možná bude pro některé majitele digitálních fotoaparátů poněkud sporné řešení, dle prvních testů totiž výstup z filtru neposkytuje nijak zásadně lepší kvalitu (která je někdy dokonce i o něco málo horší) než fotografie zvětšené v grafickém editoru s následným unsharp maskingem. Pro "profesionální" zvětšování digitálních fotografií ale 3D Road nabízí program PhotoMAGNIFY, který je schopen zvětšovat fotky pro tiskové účely až s 256násobným plošným a 16násobným stranovým zvětšením, na tento program se někdy příště podíváme v samostatné recenzi.
Filtr IRON stejně jako DigitalPHOTO umí využívat velkoplošnou detekci obrazových bodů, což se hodí v případě, že potřebujete upravit obraz s velkými plochami a malým množstvím detailů. Funkce předzpracování plochy se zase hodí k odstranění případného mozaikování/rastrování, různých artefaktů v obrazových plochách a v některých případech ho lze využít i pro odstranění map kolem hran. Intenzita filtru slouží jak k případnému vyhlazení obrazu (klasický Blur), ale při nejnižším nastavení také pro filtrování šumu (opět klasika Median). Další volby jako šířka hrany, lineární převod a nastavení intenzity filtru samého jsou pro správnou funkci filtru také velmi důležité a ovlivňují jak výsledné detaily v ploše vůči kontrastu, tak jak velké detaily v jednotlivých plochách má vlastně filtr akceptovat. U těchto voleb lze vřele doporučit prosté experimentování s jejich hodnotami, neboť jak udává manuál k programu, právě tyto volby slouží "k nalezení vhodného kompromisu" pro výsledný výstupu filtru.
Na firemní ukázce a dalším testu si můžete prohlédnout nijak neupravovanou originální fotografii se značnou JPEG kompresí staženou z internetu a tentýž obrázek s aplikací filtru IRON v PhotoIRON. Kombinací různých analyzačních metod a voleb dostupných ve filtrech PhotoIRON případně s kombinací s možnostmi Adobe Photoshopu či dalších profesionálních grafických editorů a různých retušovacích programů lze určitě dosáhnout ještě lepších výsledků, stačí si tedy vyhradit dostatek času, který právě PhotoIRON dokáže významně ušetřit. PhotoIRON je stejně jako PhotoCLAMP velmi zajímavý program, mezi jehož přednosti patří nejen jeho dostupnost v češtině, ale hlavně relativně dobrá automatizace jednotlivých filtrů a pochopitelně především relativně slušné výsledky výstupu obou hlavních filtrů DigitalPHOTO a IRON. I když tedy stejně jako u PhotoCLAMP u PhotoIRON platí, že zázraky na počkání nelze od programu očekávat, není opět cena programu nijak přehnaná a pří úpravách většího množství fotografií (což je v grafickém studiu většinou jedna z hlavních činností :-)) se může jeho investice poměrně rychle vrátit. Škoda jen, že PhotoIRON ani PhotoCLAMP (a pokud vím ani žádný jiný program z balíku PhotoTOOLS) nefungují současně i jako plug-in pro Adobe Photoshop a kompatibilní programy, snad se tohoto způsobu funkčnosti dočkáme u některé z dalších verzí obou programů.
Firemní ukázka výstupu z PhotoIRONu
Test - původní fotka (výřez zvětšený na 200 %)
Test - výstup z PhotoIRON (výřez zvětšený na 200 %)
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024