Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
ReaConverter 5.0 Pro Edition: profesionální konvertor mnoha grafických formátů
26. června 2007, 00.00 | Komerční konvertor obrovského množství grafických formátů je nabízen ve třech variantách lišících se cenou i funkcemi. My jsme si vzali na prozkoumání nejvýkonnější verzi Pro s různými doplňkovými efektovými a manipulačními nástroji. Čím vším vám může usnadnit práci při zpracování velkého množství obrázků v různých formátech?
Konvertory grafických formátů všeobecně patří mezi nejčetnější aplikace pro mnoho operačních systémů a počítačových platforem. I v současné době se totiž stále najdou grafické soubory, které je zapotřebí převést do vhodnějšího formátu pro editaci či publikování. ReaConverter 5.0 společnosti ReaSoft Development patří mezi komerční konvertory pro Windows (Windows 98 až Windows Vista) a je k dispozici ve třech variantách.
Nejlevnější varianta ReaConverter Lite za 25 USD je určena domácím uživatelům, kteří nevyžadují žádné nadstandardní funkce. Varianta ReaConverter Standard stojí již 50 USD a obsahuje různé nástroje pro hromadné zpracování a efektové úpravy obrázků a fotografií. Nejvýkonnější varianta ReaConverter Pro (které se týká tento článek) se prodává za 100 USD a její součástí jsou i podpora některých vektorových grafických formátů a rozšířené manipulační a image processingové nástroje. Společným rysem všech tří variant jsou integrované hromadné operace pro zpracování souborů, verze Pro navíc nabízí i podporu digitálních fotografií ve formátu RAW. ReaConverter je dostupný v několika jazykových lokalizacích včetně slovenštiny (bohužel jen pro starší verze programu), čeština pro verzi 5.0 k dispozici zatím není.
Novinky
Pokud již náhodou používáte ReaConverter 4, pak právě vám je určený popis následujících novinek. K různým filtrům a efektovým operacím přidává ReaConverter 5.0 kromě zjednodušeného pracovního prostředí (s několika nezbytnými průvodci) podporu pluginů Adobe Photoshopu pro automatizované úpravy všech podporovaných grafických formátů. Jde zde ovšem pouze o podporu několika "předvybraných" efektových balíků, image a color processingových filtrů, jejichž popis najdete dále v odstavci o efektovém zpracování obrázků a fotek.
Další velmi důležitou inovací je zvýšení rychlosti konverzních operací, zbrusu nový Scheduler ovládá konvertor v nastaveném čase, k dispozici je i možnost integrace ReaConverteru 5.0 do kontextového menu Windows Exploreru.
Základní funkce programu
Jak už jsem napsal výše, slouží ReaConverter především ke konverzím obrázků, fotografií a dalších grafických souborů. Díky podpoře zhruba více než 400 grafických formátů by se nemělo stát, že nepůjde nějaký (byť i dost exotický či archaický) formát převést. Ukládat lze obrázky a fotky v cca třiceti grafických formátech, což by mělo bohatě stačit. Výčet podporovaných grafických formátů nemá smysl podrobněji rozvádět, jejich seznam najdete na stránkách produktu. Zmíním jen podporu vektorových formátů WMF či EMF a postscriptových formátů AI, EPS, PS a PDF, které můžete v rámci konverzního procesu načíst v libovolném DPI rozlišení a uložit ve vhodném formátu. Konvertovat lze i celou řadu RAW formátů digitálních fotoaparátů, tyto funkce jsem však podrobněji netestoval.
Mezi základní funkce programu patří mimo konverzi grafických formátů také možnost jejich hromadného zpracování. Jedná se především o různé rotace (včetně automatického natočení fotografií), ořezové funkce (opět včetně automatického ořezu), zrcadlení, změnu rozlišení, ostření či naopak rozostření, přidávání okrajů a stínů, náhrady barev apod. Mezi editační a efektové operace nabízené ReaConverterem patří například úpravy barev, gamma korekce, nastavení jasu a kontrastu a celá řada běžných efektů, včetně aplikování vodoznaků a vkládání obsahu EXIF metadat do fotografií.
ReaConverter 5.0 Pro – pro některé skupiny grafických formátů jsou k dispozici speciální volby
ReaConverter 5.0 Pro – konverzní operace nabízí dále možnost přidávání různých efektů či vodoznaků a různé automatizované editační a manipulační operace
ReaConverter 5.0 Pro – posledním krokem v konverzním procesu je volba výstupního formátu, vlastností ukládaného grafického formátu apod.
Dávkové konverze a efekty
Všechny grafické formáty lze v ReaConverteru nejen konvertovat, ale také rovnou upravit. Dávkové zpracování souborů probíhá pomocí jednoduchého průvodce, prostřednictvím kterého lze do konverzního procesoru přidat různé manipulační, editační a efektové funkce. K dispozici přitom máte náhled s výslednou podobou obrázku či fotky a různé speciální filtry, určené například pro redukci šumu (bohužel zjevně nijak zvlášť povedenou), náhradu barvy pozadí i barev v samotných obrázcích.
Mezi efektové operace ReaConverteru pro zpracování digitálních fotografií můžete počítat nejen ostření či rozostření pomocí několika algoritmů, ale také například přidání barevného či monochromatického šumu, vyhlazování šumu pomocí antialias filtru, efekt pohledu rybích očí, manipulace se světelnými parametry snímků (filtry Lightness a Darkness), mozaiku, spirálový efekt twist nebo běžné efekty solarizace či posterizace.
Přidávání vodoznaků funguje pro textové i grafické vodoznaky s nastavitelnými parametry, včetně volby stupně průhlednosti a možnosti přidat do snímků některá jejich EXIF metadata. Podpora Adobe Photoshop kompatibilních filtrů se u ReaConverteru 5.0 momentálně omezuje na image processingové balíky Alien Skin Exposure, Eye Candy 5 Impact, Xenofex 2 a Image Doctor (včetně jejich demoverzí).
ReaConverter 5.0 Pro – při konverzích vektorových grafických formátů PDF, EPS, PS a AI si můžete předem nastavit rozlišení
ReaConverter 5.0 Pro – velikost pro konvertované fotografie ve formátu Kodak Photo CD
ReaConverter 5.0 Pro – v rámci efektových funkcí konvertoru lze používat i některé Adobe Photoshop kompatibilní pluginy a filtry
Doplňkové funkce
Automatizované operace pro natočení obrázků a fotek a také pro jejich barvové úpravy s využitím RGB, HLS a HSV barvových palet, respektive posuvníků jejich jednotlivých složek, doplňuje několik manuálních funkcí. Tvoří je skupina nástrojů pro retuše nežádoucího efektu červených očí, modul pro manipulaci s barvovými křivkami a průvodce pro rychlé konverze bez image processingových operací.
Pokud v ReaConverteru aktivujete podporu kontextového menu Windows Exploreru, získáte přes toto menu přístup k některým konverzním funkcím poskytovaným daným produktem. Nastavit si přitom můžete nejen výstupní grafické formáty, ale také speciální operace, které budete chtít přes kontextové menu provádět. Na výběr máte například funkce pro konverzi do grafického formátu GIF s 50 % zmenšením obrázku či fotky, konverzi do formátu JPEG, včetně natočení obrázku, či třeba konverzi opět do formátu JPEG, ale se zaostřením fotky.
Ke spouštění konverzních akcí v přesně stanoveném čase slouží samostatný program ReaConverter Scheduler. Můžete si v něm zadat seznam souborů pro konverzi se všemi potřebnými parametry konverzního procesu a akcí převzatých ze samotného ReaConverteru, přičemž máte dále na výběr například automatizované opakování převodů grafických souborů každý den či každý týden. Další doplňkovou funkcí ReaConverteru 5.0 je možnost ovládat funkce programu přes příkazový řádek, což umožňuje využívat program ve vlastních aplikacích či skriptech.
ReaConverter 5.0 Pro – rychlé konverze jsou dostupné prostřednictvím pomocníka Quick convert
ReaConverter 5.0 Pro – konvertor se umí integrovat do kontextového menu Windows Exploreru
ReaConverter 5.0 Pro – RenConverter Scheduler slouží k nastavení akcí prováděných nezávisle na uživateli v přesně stanoveném čase
ReaConverter 5.0 Pro – součástí retušovacích funkcí je i operace pro odstranění červených očí
ReaConverter 5.0 Pro – jednoduchá manipulace s barvovými křivkami
Závěr
ReaConverter 5.0 Pro Edition patří mezi relativně povedené konvertory a procesory grafických formátů s opravdu velkým množstvím podporovaných formátů, nicméně jeho cena je pro potřeby běžných uživatelů (včetně firemních či profesionálních uživatelů) dost vysoká. Zbývající dvě edice Lite a Standard jsou na tom s cenou mnohem lépe, jejich možnosti však víc než dobře nahradí řada freewarových programů podobného druhu (například známé aplikace XnView či IrfanView), které navíc mohou v mnoha směrech konkurovat i verzi Pro Edition. Trochu nepochopitelná je u verze Pro Edition také podpora pouze některých Adobe Photoshop kompatibilních pluginů, s tím by autoři programu ještě určitě měli něco udělat, chtějí-li ovšem tuto funkci vůbec pořádně dotáhnout do konce a ne jen tlačit uživatele do nákupu pouze několika málo pluginů jedné firmy. Zkušební verzi ReaConverteru si můžete stáhnout na stránkách výrobce.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024