Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
RawView 1.5.4 - jde to i zadarmo!
30. prosince 2004, 00.00 | RawView je freewarová alternativa komerčních prohlížečů a konvertorů digitálních fotografií. Jedná se o multiplatformní nástroj na konverze různých RAW formátů digitálních fotografií a i když je napsaný v jazyku Java, nabízí i některé z funkcí svých komerčních kolegů.
V souvislosti s články o programech na konverzi, prohlížení a zpracování digitálních fotografií ve formátu RAW přišlo hned několik dotazů ohledně nějakého levného programu stejné kategorie. Po univerzálním sharewarovém RAW PhotoDesku s cenou jen 30 USD se tedy budeme dnes věnovat dalšímu velmi levnému programu (a to doslova) na prohlížení a konverzi RAW snímků s názvem RawView. Jedná se program napsaný v Javě a tudíž se budete muset smířit s jeho nepříliš velkou rychlostí, na rychlejším počítači by ale rozdíl oproti klasickým standalone konvertorům RAW fotografií neměl být nijak zvlášť patrný.
RawView je velmi zajímavý produkt s nulovou cenou, jehož instalace je možná buď manuálně nebo přes dodávaný installer, takže se nemusíte starat o správné umístění jednotlivých částí programu. RawView přímo podporuje platformy/operační systémy Windows, Linux a Mac OS X, pro další operační systémy je určena "čistá" Java verze bez instalačního programu (vyžadována je Java runtime 1.4.1 a vyšší verze). RawView využívá knihovnu RawLib, která je stejně jako samotný RawView v případě nekomerčního využití zdarma.
Úvodní správce souborů po startu RawView slouží k rychlému nalezení požadovaných souborů v adresáři. Soubory jsou zobrazovány formou klasických náhledů (podporovány jsou však zřejmě jen EXIF náhledy u formátů JPEG a RAW) a lze je z file browseru též posílat e-mailem nebo si je prohlížet jako jednoduché slideshow s nastavitelnou prodlevou. RAW fotografie je možné v programu konvertovat přímo v jeho interním prohlížeči. Prohlížeč má pro větší přehled opět náhledový systém a umí zobrazovat nejdůležitější EXIF metadata.
RAW snímky můžete ukládat ve 24-bitových formátech JPEG a TIFF, další možností je pak 48-bitový formát TIFF s 16-bitovými barvovými kanály. Součástí konverze fotografií je i několik color processingových a image processingových funkcí. Mimo obecné změny rozlišení fotografie (bez možnosti vybrat si metodu převzorkování obrazu) a jejího natočení můžete snímek ještě zaostřit ve třech stupních intenzity a použít ostření obrysů pomocí Unsharp masking filtru. Barvy můžete upravit nastavením jasu, kontrastu a saturace, přičemž jednotlivé R, G, B křivky jsou průběžně zobrazovány v histogramu. Úprava tónování barev pomocí křivky je možné jednak prostřednictvím několika přednastavení dodávaných s programem nebo automatickou extrakcí křivek z některých RAW souborů. V rámci uživatelských předvoleb lze dále provést gamma korekce a upravit vyvážení bílé barvy nastavením hodnoty ve stupních Kelvina nebo přímo pomocí výběru příslušného odstínu barvy na fotografii.
Konvertor integrovaný v RawView je poměrně univerzální nástroj, neboť podporuje různé slušnou řádku RAW formátů digitálních fotoaparátů Canon 1D, Canon 1D mark II, Canon 1Ds, Canon 10D, Canon 300D, Canon D30, Canon D60, Canon G5, Canon Pro1, Canon S45, Nikon D1, Nikon D1h, Nikon D2h, Nikon D70, Nikon 8700, Minolta DiMAGE 5, Minolta DiMAGE A1, Minolta DiMAGE A2, Olympus E-1, Olympus E-10, Olympus E-20, Olympus C-8080, Pentax *ist D, Kodak DCS 14n, Kodak DCS SLR/c, Kodak DCS SLR/n a další. Knihovna se navíc stejně jako samotný RawView stále vyvíjí a lze tedy předpokládat, že v budoucnu bude knihovna podporovat i další RAW formáty různých digitálních fotoaparátů a nově příchozí "standardy" jako je například formát DNG společnost Adobe.
RawView 1.5 - nalevo funkce pro úpravu a vyvážení barev s realtime histogramem, napravo pak podporované grafické formáty pro ukládání fotografií a několik image processingových funkcí včetně ostření s pomocí Unsharp maskingu |
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024