Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
RawTherapee 4.0.2: freewarová fotolaboratoř nejen pro RAW snímky
21. září 2011, 00.00 | Máte zájem o program na zpracování digitálních fotografií včetně RAW snímků s editačními schopnostmi podobnými Adobe Photoshop Lightroom, ovšem se zásadním rozdílem v ceně editoru? RawTherapee 4 ve své stále zcela bezplatné verzi pro Linux, Windows a Mac OS X možná splní vaše nároky zejména při manuálních úpravách barev, vzhledu, parametrů a vlastností JPEG, TIFF či RAW snímků.
RawTherapee patří mezi velmi hodnotné freewarové aplikace na zpracování digitálních fotografií, které můžete v programu organizovat, prohlížet a především manuálně či hromadně upravit.
Editor je přitom k dispozici zcela zdarma ve verzích pro několik distribucí Linuxu (32 bitové i 64 bitové) a dále pro Windows (opět existuje 32 bitová i 64 bitová verze) i Mac OS X – ve všech případech můžete autorovi RawTherapee poslat dobrovolný finanční příspěvek.
RAW konvertor a správa snímků
Původní jádro RawTherapee stále tvoří RAW konvertor, na který jsou „nabalené“ všechny další funkce programu sdružené do skupin Prohlížeče souborů a editačních sekcí. V předvolbách programu si můžete nastavit velmi mnoho věcí týkajících se chování a vlastností editoru (včetně souběžné práce s více kartami/záložkami s jednotlivými snímky), prohlížeče, zpracování snímků, správy barev, zvukové signalizace akcí a také hromadného zpracování souborů.
Vestavěný Prohlížeč souborů má běžnou adresářovou strukturu se složkami a okno s náhledovým systémem, kde můžete snímky rovnou hodnotit, přidávat k nim barevné štítky, manipulovat s profily barev a samozřejmě snímky také mazat a přidávat je do fronty k dávkovému zpracování.
RawTherapee 4.0.2 - obecné předvolby editoru
RawTherapee 4.0.2 - preference týkající se zpracování fotografií
RawTherapee 4.0.2 - další nastavení programu pro prohlížení snímků a asociace přípon souborů
RawTherapee 4.0.2 - předvolby hromadného zpracování souborů
RawTherapee 4.0.2 - nabídka grafických formátů pro hromadný export snímků
Hlavní novinky verze 4.x
Hlavní změnou interního RAW konvertoru v RawTherapee 4 je 32 bitový floating point engine, přičemž přechozí verze RawTherapee 3 obsahoval 16 bitový integer konvertor. Pro nás to znamená pouze jediné – přepočty a rendering RAW dat umí RawTherapee 4 provádět s vyšší přesností a u 64 bitových operačních systémů (snad) i o něco rychleji, ovšem za cenu vyšších nároku na operační paměť.
Druhou ihned viditelnou novinkou je vylepšená správa souborů, která nyní obsahuje funkce pro barevné značkování snímků a jejich filtrování podle zadaných kritérií. Součástí RawTherapee 4 je více klávesových zkratek pro pohodlnější ovládání programu, upravené grafické rozhraní s možností schovávat jednotlivé panely, zvuková signalizace prováděných akcí a lepší správa barev s automatickou detekcí profilů monitorů.
Mezi editačních funkce RawTherapee 4 nově patří nástroje na nastavení úrovní černé barvy, tzv. mikrokontrastu, dokonalejší funkce pro redukce šumu a rovněž vylepšené nástroje pro manipulaci s tónováním a světelností snímků. Rozšířené jsou dále funkce histogramu a různé indikátory používané při editaci fotografií.
Úpravy fotografií
Ještě před finálním zpracováním fotek v editoru se u RAW snímků provádí tzv. demosaicing, v rámci kterého RawTherapee analyzuje a „dekóduje“ daný snímek s volitelným demosaicing algoritmem – na výběr máte například moderní i tradiční metody AMaZE, DCB, AHD, EAHD nebo HPHD & VNG4.
Kalibrace bílé barvy se provádí klasickým kapátkem, které slouží i pro další funkce v rámci úprav barev. Při korekcích barev, tónování a jasu/kontrastu máte k dispozici automatické módy vyvážení barev a velké množství manuálně ovládaných posuvníků pro nejrůznější kalibrace barev, manipulace s jasem, křivkami barev, opravami světlých a tmavých ploch snímků, redukci šumu aj.
Nad jednotlivými skupinami editačních operací se zobrazuje velký realtime histogram upravovaného snímku, který můžete případně přesunout do levého pracovního panelu grafického rozhraní aplikace. V RawTherapee 4 najdeme celkem šest záložkových editačních sekcí:
Expozice – zde najdeme poměrně pestrou škálu funkcí pro úpravy expozičních parametrů snímků například v podobě korekce expozice, obnovení světelnosti, nastavení sytosti barev a editaci několika typů tónových křivek. Celkem dobře fungují rekonstrukce světel a stínů, u kterých lze nastavit například lokální rozsah stínů i lokální kontrast.
RawTherapee 4.0.2 - detailní manuální úpravy expozice snímku
Detaily – rovněž dobře vybavená pracovní sekce nabízí poměrně komfortní funkce pro ostrost a doostřování snímků, redukci odstraňování digitálního šumu + speciální redukci tzv. impulzního šumu, odstranění lemu snímků a manipulaci s kontrastem v závislosti na prahových úrovních jasu/kontrastu snímků.
Barvy – zde můžete korigovat vyvážení bílé barvy (k dispozici je i automatická kalibrace), míchat barvové kanály, provádět HSV korekce a manipulovat s ICM profily barev a barvovým prostorem.
Transformace – obsahuje klasické funkce pro oříznutí fotografie s volitelným poměrem stran a přepočítání rozlišení/velikosti snímku s celkem pěti základními metodami přepočtu obrazových dat (včetně metody Lanczos). Zbývající funkce v záložce Transformace jsou určeny k otáčení snímků, opravám vinětace a chromatických vad a především k opravám geometrie/perspektivy a zkreslení optických vad objektivů digitálních fotoaparátů.
RawTherapee 4.0.2 - manipulace s barvami a profily barev
RawTherapee 4.0.2 - funkce pro úpravy detailů snímků (ostření, redukce šumu, kontrast aj.)
RawTherapee 4.0.2 - transformační operace například pro opravy různých druhů optických zkreslení včetně chromatické vady, vinětace či korekce geometrie a perspektivy
RAW – pro RAW snímky nabízí volby metodu demozajkování i počtu průchodů pro potlačení chybných barev, dále několik funkcí pro „předžvýkání“ RAW dat včetně vyrovnání zelené barvy a aplikace filtru vadných pixelů čipu fotoaparátu. Velmi detailní (míněné uživatelsky ovlivnitelné) jsou pak kalibrace bílého a černého bodu pro RAW snímky, k dispozici máte mimo jiné také korekci chromatické aberace.
Metadata – zobrazuje a umí i editovat některá EXIF a všechna programem podporovaná IPTC metadata včetně klíčových slov, kategorií a mnoha druhů popisných informací, která pak lze používat pro rychlé vyhledání požadovaných snímků.
S každou pracovní sekcí si musíte trochu pohrát, teprve pak sami zjistíte, jak se vlastně vyjmenované funkce chovají a kdy je můžete použít. Celkově si troufám konstatovat, že některé z korekčních funkcí určitě jdou daleko za hranice běžných potřeb digitálního fotografa, přesto mají svůj smysl a nejsou u RawTherapee 4 pro náročnější uživatele pouze „na hraní“.
Závěr
Za (dobrovolných) nula peněz získáte v podobě RawTherapee šikovného pomocníka na úpravy vzhledu, barevnosti, tónování a spousty jiných vlastností digitálních fotografií, mezi doplňkové funkce aplikace pak patří třeba jednoduchá správa snímků a zajímavě řešené funkce na hromadné zpracování snímků s exportem do zvoleného grafického formátu.
Celková stabilita RawTherapee (dostupného i v české verzi) i rychlost aplikace se v průběhu času různě mění, takže pokud by se aktuální verze programu chovala neposlušně, klidně zkuste o desetinku starší verzi, která na tom může být odlišně – berte to třeba jako částečnou daň za nulovou cenu programu.
RawTherapee si můžete stáhnout zdarma v jeho aktuální i v několika předchozích verzích.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024