Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Raw Therapee 2.4.1: bezplatná terapie pro RAW snímky
2. prosince 2009, 00.00 | Sofistikovaný konvertor RAW fotografií se s přehledem vyrovná i některým komerčním programům na zpracování a následné úpravy RAW snímků. Na rozdíl od nich je však Raw Therapee zcela zdarma, má českou lokalizaci a existuje pro Linux a Windows.
Konvertor a editor digitálních fotografií Raw Therapee je formou jazykových balíčků lokalizován do více než dvaceti jazyků, češtinu naštěstí nevyjímaje. Specializací programu je zpracování RAW snímků, které můžete v Raw Therapee prohlížet a upravovat řadu jejich vlastností od manipulace s expozičními parametry přes detailní korekce barev až třeba po ostření a opravy některých optických vad objektivů digitálních fotoaparátů.
Všechny verze Raw Therapee jsou zcela zdarma. Raw Therapee pro Windows funguje i s Windows 2000, Raw Therapee pro Linux je pak k dispozici i v 64 bitové verzi. Češtinu a další jazykové lokalizace si můžete stáhnout v samostatném jazykovém balíčku.
Prostředí a ovládání aplikace
Jak si můžete všimnout na screenshotech, Raw Therapee si s sebou nese obecné zárodky GUI aplikací pro Linux, strukturu modulárních knihoven i typické záložky Windows. Celý program se skládá z několika pracovních částí, které slouží k prohlížení, jednoduché správě a především k úpravám digitálních fotografií.
Pomocí vestavného prohlížeče generujícího náhledy k fotkám včetně RAW snímků můžete fotografie přejmenovat, smazat, ohodnotit až pěti hvězdičkami a zařadit je do úlohy k hromadnému zpracování. Úpravy snímků se provádějí především manipulací s posuvníky, případně změnou s barvových atp. křivek.
Raw Therapee 2.4.1 - prostředí editoru s náhledy snímků, histogramem a záložkovým rozhraním pro úpravy fotografií
Raw Therapee 2.4.1 - filtrování zobrazení snímků podle EXIF metadat
Novinky
Raw Therapee se jakožto volně dostupný nástroj na zpracování RAW fotografií vyvíjí poměrně pomalu. Po mnoha měsících je konečně dostupná verze 2.4, která přidává (dnes už nepostradatelnou) podporu EXIF a IPTC metadat, vylepšuje prohlížeč fotografií a celé grafické rozhraní editoru a přináší základní princip hromadného zpracování fotografií ve volitelných úlohách.
Raw Therapee 2.4.1 - okno editoru se skrytými méně důležitými paletami a detaily některých z mnoha nabízených image a color processingových funkcí
Import a demozaikování RAW snímků
Barvová terapie a image processingové funkce editoru začínají u RAW snímků tím nejzásadnějším, což je načtení RAW dat. Při importu používá Raw Therapee vlastní algoritmy pro demozaikování, které v podstatě vytváří barevné informace z RAW dat a je tak jedním z nejdůležitějších procesů v „dekompilaci“ RAW snímku. Raw Therapee nabízí tři metody demozaikování, které si můžete nastavit v předvolbách editoru: EAHD, HPHP a VGN-4, přičemž každá z metod má své specifika a nebudu je zde podrobněji rozvádět.
Demozaikování a konverzi RAW snímků si můžete „na hrubo“ křížově porovnat a několika detailech snímku, a to pro různé aplikace na zpracování RAW fotografií. Samotné dekódování RAW fotografií probíhá přes open source utilitu/soubor knihoven DCRaw, podpora variant RAW formátů digitálních fotografií tedy přímo závisí na verzi zmíněné části DCRaw.
Raw Therapee 2.4.1 - v hlavních předvolbách editoru najdeme mimo jiné typ metody používané pro prvotní dekódování RAW snímků
Editační funkce
Raw Therapee umí fotografie upravovat v 8 i 16 bitových RGB kanálech. Úpravu barev a expozice můžete nechat na editoru, nebo si expozici nastavíte manuálně. Při úpravách barev máte k dispozici snad vše, co vůbec kdy budete pro běžné korekce barev potřebovat – kalibrací bílé barvy počínaje a detailní konfigurací barvových křivek konče.
Mezi běžné funkce editoru dále patří práce s tónováním snímků, opravy, vytažení či potlačení stínů, nastavení kontrastu, ostření a jemné doostřování snímků, případně posuny barev v CIELab a zvýraznění barvových kanálů „a“ a „b“. Tím samozřejmě korekční funkce Raw Therapee zdaleka nekončí – v nabídce najdeme různé manipulační operace pro rotace snímku, volby pro jeho ořez, opravu vinětace, chromatické aberace a také (bohužel zatím dost limitované) funkce na opravu základních optických vad objektivů digitálních fotoaparátů.
Zkorigovaný snímek můžete uložit ve formátech JPEG, PNG a TIFF s vložením ICC barvového profilu, v posledních dvou případech 8 i 16 bitových barvových kanálech. EXIF metadat zůstanou při konverzi RAW fotek zachována, IPTC metadata si můžete upravit či vytvořit vlastní popisné informace.
Raw Therapee 2.4.1 - funkce pro úpravu expozice včetně zrestaurování jasu snímku a úpravy světelných podmínek snímku
Raw Therapee 2.4.1 - další detailní funkce pro color processing
Raw Therapee 2.4.1 - v záložce Transformace najdeme manipulaci s výřezem, vinětací, přepočty rozměrů snímku a různé jiné korekční operace včetně oprav chromatické vady a optického zkreslení objektivu
Budoucnost editoru a závěr
Raw Therapee má tak trochu unikátní pozici v oblasti zdarma dostupných editorů RAW snímků pro Windows a Linux. Pokud se totiž budete snažit porovnávat možnosti Raw Therapee s jinými bezplatnými nástroji na úpravy RAW fotografií, rychle zjistíte, že nic srovnatelného v podobné kategorii v podstatě nenajdete, a to ani tehdy, když se budete opravdu hodně snažit.
Vyzdvihl bych proto zejména poměrně široké spektrum funkcí, které Raw Therapee nabízí a i když celková rychlost zpracování fotografií není úplně ideální, výsledky jsou plně použitelné. Náhradu za profesionální editory typu Adobe Photoshop Lightroom či nejdražší variantu Zoner Photo Studia v Raw Therapee nezískáte, i tak se ale jedná o celkem hodnotnou aplikaci na zpracování RAW fotografií, navíc za nulovou cenu.
Vývoj editoru se nezastavuje, a byť je opravdu velmi pomalý, můžete se již zhruba do měsíce těšit na verzi 2.5 s přepracovaným grafických rozhraním a především s výrazně lepšími možnostmi v oblasti dávkového zpracování digitálních fotografií.
Raw Therapee 2.4.1 - další předvolby programu související s prohlížením fotografií
Raw Therapee 2.4.1 - prohlížení a správa metadat zahrnuje EXIF a IPTC metadata
Raw Therapee 2.4.1 - editor IPTC metadat
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024