RAW PhotoDesk 1.12, levný konvertor digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

RAW PhotoDesk 1.12, levný konvertor digitálních fotografií

17. prosince 2004, 00.00 | Konvertor digitálních fotografií ve formátu RAW se může občas hodit. RAW PhotoDesk navíc neumí snímky pouze převádět, ale můžete je v programu rovnou i barevně upravit, změnit jejich rozlišení, zaostřit je a poté uložit v několika grafických formátech včetně formátů TIFF a PSD se 16-bitovými barvovými kanály.

Chcete-li na počítači upravit digitální fotografie ve formátu RAW, jistě jste se už setkali s nutností použít editor či konvertor s příslušnou specializací. Programy dodávané k digitálním fotoaparátům podporujícím RAW formát obvykle umí RAW načíst, ale téměř vždy jen ve své "firemní" verzi. Univerzálních editorů nebo image browserů schopných importovat různé varianty RAW snímků je dnes už poměrně dost, ne vždy je ovšem nutný Adobe Photoshop či jiné profesionální řešení v podobě cenově náročného softwaru. Existují totiž i výrazně levnější programy a na jeden z nich se nyní podíváme podrobněji.

RAW PhotoDesk je shareware editor pro import, konverzi a úpravy obrázků a digitálních fotografií v různých grafických formátech, který je určený pro Windows 2000/XP. Hlavní specializací programu je zpracování snímků ve formátu RAW, které můžete v RAW PhotoDesk nejen převést do různých grafických formátů, ale také je rovnou zaostřit nebo barevně upravit. Program umožňuje obrázky a fotografie prohlížet, konvertovat do grafických formátů BMP, JPEG, JPEG2000, PNG, PSD a TIFF, zkalibrovat jejich barevné podání a případně je též jemně doostřit pomocí Unsharp masking filtru.


RAW PhotoDesk - základní varianta rozvržení pracovních oken

RAW PhotoDesk podporuje RAW formáty společností Nikon (NEF), Canon (CRW), Olympus (ORF), Pentax (PEF), Minolta (MRW), Fuji (RAF), Sigma/Foveon (X3F) a ještě několik dalších. RAW fotografie ve formátech NEF a CRW plus ještě formáty CR2 a TIF od Canonu umí RAW PhotoDesk importovat přímo s použitím firemních knihoven, což by mělo zaručit vysokou kvalitu konverze. Potřebné knihovny si musíte stáhnout zvlášť (a zkopírovat je do hlavního adresáře programu), najdete je například zde - jejich aktuální verze již podporuje DNG processing a aktualizovaný RAW formát fotoaparátů Canon EOS-20D. Ostatní RAW formáty konvertuje RAW PhotoDesk sám a podle zběžných testů mu to jde minimálně stejně dobře jako u RAW z provenience Canonu a Nikonu. Výstupem z programu je buď klasický 24-bitový grafický formát nebo 48-bitové formáty (funguje to například u formátů TIFF či PSD) s 16-bitovými barvovými kanály, které jsou nejvhodnější při pozdější plánované editaci snímku v grafickém editoru.


RAW PhotoDesk - další možná varianta oken s velkým náhledem a vyhledávacími funkcemi


RAW PhotoDesk - integrovaný color a image processingový editor má vlastní kontextové menu

Zobrazování náhledů RAW fotografií není moc rychlé, ale není to zase žádná tragédie, neboť program využívá náhledy obsažené přímo v RAW fotkách. Načtení celého snímku při editaci je už výrazně pomalejší, neboť RAW formát je nejprve zapotřebí dekódovat a připravit ho tak ke konverzi či úpravám. Automatické korekční funkce zahrnují nastavení úrovní a kontrastu, manuálně pak můžete upravit nejen úrovně, ale také jas, kontrast, odstín barvy a jeho saturaci nebo přímo samotné R, G, B složky. Ostřící Unsharp masking filtr opět není nijak zvlášť rychlý, funguje ale přesně tak jak má a jeho nastavení jsou dostatečně "jemná". Podobě jako například editor v ACDSee má RAW PhotoDesk slušné množství algoritmů na změnu rozlišení snímku (výčet metod viz obrázek), takž není problém fotografii dodatečně zvětšit či zmenšit.


RAW PhotoDesk - možnosti nastavení Unsharp masking filtru


RAW PhotoDesk - při změně rozlišení fotografií máte k dispozici osm metod převzorkování obrazu


RAW PhotoDesk - úpravu jasu/kontrastu, RGB složek, odstínu barev a saturace doprovází náhledový systém a orientační histogram


RAW PhotoDesk - také u nastavení úrovní máte k dispozici orientační histogram

Zpracování RAW fotografií ve vysokém rozlišení (typicky od cca 3-4 Mpix výš) je v případě RAW PhotoDesk a jemu podobných programů většinou zlouhavou a na výkon počítače poměrně náročnou záležitostí. Jak už jsem podotkl výše, není RAW PhotoDesk nijak zvlášť rychlý, takže nezbytnou nutností je rychlý procesor a alespoň 512 MB operační paměti. Nejlepší je vyzkoušet si celý postup na jedné nebo dvou fotkách a pak vše svěřit do péče dávkového módu, který program zvládá na jedničku. Při hromadném zpracování souborů můžete využít například služeb všech dostupných metod pro převzorkování obrazu, aplikovat na zpracované snímky Unsharp masking filtr, převést snímky do 24 bitů nebo je ponechat v původním barvovém rozlišení a uložit je s 16-bitovými barvovými kanály. Samozřejmostí je také možnost využití automatického vyvážení kontrastu či úrovní, inverze snímku, jeho natočení a další specifické operace týkající se správy barev (vkládání barvových profilů) a razítkování snímků pomocí textových titulků a orámování fotky. Další samozřejmostí jsou bezeztrátové rotace u JPEG fotografií.


RAW PhotoDesk - hromadné zpracování souborů patří k základním funkcím programu


RAW PhotoDesk - nastavení pro výběr barvových profilů


RAW PhotoDesk - volba velikosti náhledů fotografií


RAW PhotoDesk - rozšířené možnosti nastavení pro formát RAW CRW

Jednou z nejzajímavějších funkcí RAW PhotoDesk je možnost manipulace s barvovými profily vkládanými do fotografií (respektive do jejich grafických formátů), což je u programu této cenové kategorie věc dost unikátní. Doplňkovou funkcí programu je tvorba webových galérií známá z nejrůznějších image browserů a katalogizérů obrázků. Podobně jako u dávkového zpracování souborů máte opět k dispozici řadu nestavení ovlivňujících design výsledné HTML dokumentu jako je například nastavení barev a pozadí stránky/odkazů, textové popisky, hlavička/patička dokumentu, kvalita náhledů apod.

A na závěr ještě cena programu, který přece jen není zadarmo. Řečeno terminologií putovních dealerů prodávajících nerůznější předražené nesmysly nestojí RAW PhotoDesk ani 100 USD, ani 60 USD a dokonce ani 40 USD. Cena programu je totiž jen 30 USD a to je při jeho univerzálních možnostech opravdu solidní poměr cena/výkon.


RAW PhotoDesk - fotografie lze přejmenovat i hromadně


RAW PhotoDesk - přehledný import snímků z fotoaparátu nebo z paměťové karty


RAW PhotoDesk - rozsáhlé preference programu pro tvorbu webových galérií

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: