Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
QuickKeys: automatizace v publikační praxi
sw software
13. srpna 2004, 00.00 | Známý produkt společnosti CE Software dovoluje na platformách Windows i Macintosh
automatizovat prakticky každý úkon. S jeho pomocí se tedy manipulace se soubory a
dokumenty, zpracování textu či grafiky, využití sítě nebo Internetu a mnoho dalšího
stává výrazně snazší, pohodlnější a efektivnější. Více se dočtete v této recenzi.
Automatizované zpracování lze v publikačních provozech zajistit různě. K dispozici zde jsou především odpovídající prostředky publikačních aplikací, zejména podpora skriptů či (v případě produktů Adobe) tzv. akcí. Dále se nabízí použití různých specializovaných pluginů (především pro sázecí aplikace či Adobe Acrobat), jež dovolují buďto komplexně využívat funkce daného produktu nebo alespoň podstatně efektivněji zajistit určitý typ zpracování (práce se styly, import dokumentů, databázové publikování aj.). Výrazně vyšší efektivita zpracování bývá nicméně u řešení uvedeného typu pouze za cenu nemalých investic a (zejména v případě skriptování) klade značné nároky na vytvoření odpovídajících automatizačních rutin.
Na mnoha pracovištích se tedy může jako podstatně zajímavější jevit použití obecných prostředků pro automatizaci práce v prostředí určitého operačního systému. Ty sice nenabízí tak robustní zpracování a jejich funkce nejsou obvykle uzpůsobeny specifikům publikačních aplikací, na druhou stranu jsou ale za příznivou cenu a jejich využití je snadné. Obecnost pak nemusí být na škodu: v mnoha případech je lze využít coby vítaný doplněk výše zmíněných pokročilých nástrojů.
K tomu, abychom přiblížili výhodnost nasazení prostředků uvedeného typu v publikačních provozech, jsme se rozhodli představit konkrétní řešení, jež lze do značné míry označit za modelové. Je jim produkt QuickKeys společnosti CE Software, který má za sebou dlouholetou úspěšnou existenci.
Základní přiblížení
QuickKeys je samostatná aplikace, fungující rezidentním způsobem (tj. je v systému v chodu po celou dobu jeho běhu), dovolující automatizovat činnosti, prováděné v prostředí systémů Windows, Mac OS X a Mac OS 9. V našem následujícím výkladu se zaměříme především na verzi pro Windows, kterou jsme měli možnost otestovat prostřednictvím odpovídajícího dema.
Automatizační rutiny lze tvořit s pomocí průvodců
Automatizační rutiny QuickKeys se nazývají akce. K jejich vytvoření lze využít názorného průvodce, záznamovou funkci a specializovaný editor. Průvodce dovoluje definovat akci pomocí několika následných dialogů, kde uživatel volí z příslušných voleb. Záznamová funkce zase dokáže do akce zapsat činnosti, provedené v prostředí systému. Editor dovoluje sekvence akcí doplnit o pokročilé prvky, jako jsou například vlastní dialogová okna, pauzy, podmínky, vkládané akce (které lze automaticky updatovat) či protokolování činnosti. Ve všech případech je možno využívat systémové příkazy, akce klávesnice a myši, skripty podporované v rámci daného systému (Windows Scripting Host, Apple Script) a specializované funkce QuickKeys (viz dále).
Akce lze spouštět různým způsobem. Využít lze především nástrojové panely (toolbars), jejichž počet i vzhled jsou plně pod kontrolou uživatele. Mimo akcí lze do těchto panelů tažením vložit i odkazy na dokumenty či programy pro jejich rychlé otevření. Toolbar může být dostupný v celém systému nebo pouze v rámci určité aplikace, úsporu místa na obrazovce zajistí vyskakovací toolbary. Ke spuštění akce lze dále využít klávesových zkratek (triggers), přičemž možnosti jejich správy jsou obdobně komplexní jako v případě toolbarů. Konečně je možno nastavit i automatizované spuštění akce v určitém čase (například defragmentace disku, antivirová kontrola, download, archivace, preflight či distillace souborů aj. v nočních hodinách).
Toolbar pro rychlý přístup k akcím
Specifické možnosti
Mimo obecných prostředků nabízí QuickKeys širokou škálu přednastavených funkcí, které zefektivňují nebo rozšiřují funkce systému. Mnohé z těchto prostředků lze přitom využít i v publikační praxi: Platí to zejména pro nástroje, určené ke zpracování textu. Ty nabízejí například funkce pro automatické vkládání textu na základě zkratek, kontrolu pravopisu, vkládání speciálních znaků a datového nebo časového razítka či různé úpravy textového obsahu (například převod velkých písem na malá apod.), to vše v libovolné aplikaci systému. Textové úseky a rovněž grafiku lze ukládat v podobě tzv. Clips pro opakované použití v rámci různých dokumentů.
Tvorba sekvence akcí v editoru
Obdobně užitečné mohou být i v publikačních provozech funkce pro zpracování souborů. Nastavení souborových atributů a dále přesun či odstranění souborů jsou možné s pomocí tzv. File Handleru. Odpovídající nástroj dovoluje rychlý přístup k obsahu zvolených složek, včetně systémových. Možné je rovněž rychlé otevření dokumentu, aplikace či kontrolního panelu. Vyhledat a otevřít soubory zpracované v určitém čase dovoluje funkce Recent Files. Nástroj Zip Files pak nabízí komfortní práci se ZIP archivy (vytvoření, extrahování, validace, vkládání souborů aj.). Dávkové zpracování skupiny souborů pomocí zvolené akce poskytuje Batch Processor.
Usnadnit si lze i práci s internetovými aplikacemi. Web Launcher poskytuje snadný přístup k webovým stránkám, Instant E-mail zase dovoluje rychle odeslat zvolené soubory prostřednictvím elektronické pošty, kontrolovat lze telefonické připojení k Internetu. Obdobně je možno zefektivnit práci v rámci lokální sítě, například při přepínání síťových tiskáren či připojování síťových disků.
Nastavení akce e-mailu
Kontrolovat a automatizovaně využívat lze rovněž systémové služby. Tzv. System Specials dovolují mimo jiné snadný restart či vypnutí PC nebo vyprázdnění koše, možná je synchronizace času prostřednictvím Internetu. Window Handler dovoluje kontrolovat chování oken, funkce Type Keystroke umožňuje měnit globální nastavení klávesových zkratek systému. Využít lze rovněž prostředků pro nastavení parametrů zobrazovací jednotky a také nástroje pro šetření či snímání obrazovky. Produkt dále maximálně zpříjemňuje práci s multimédii. Uživatel může takto s jeho pomocí snadno využívat příslušné systémové prostředky pro přehrávání elektronického audia či videa.V prostředí Mac OS X je rovněž usnadněna práce s aplikací Terminal.
Závěrem
QuickKeys jsou ve všech zmíněných podobách k dispozici za 99.95 USD. To je relativně dost, i když je jasné, že produkt může ušetřit skutečně hodně práce a umožnit jak efektivnější, tak v mnohém i příjemnější práci. Ve své třídě patří QuickKeys určitě ke špičce a tak by zájemci o využití produktů uvedeného typu určitě neměli opomenout příslušnou demoverzi.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024