Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
QuarkXPress 7 konečně k dispozici: co bude dál?
quark
26. května 2006, 00.00 | Po řadě měsíců testovacího provozu a bližšího představování uživatelům uvolnila
společnost Quark toto úterý konečně plnou verzi sázecího programu XPress 7. Jaké má nový
produkt šance na úspěch a s čím mohou počítat tuzemští uživatelé?
Na stránkách Grafiky jsme v posledních měsících mnohokrát psali o připravované nové verzi sázecího programu QuarkXPress. XPress 7 nebyl totiž narozdíl od dřívějších verzí společností Quark nějak přehnaně držen v tajnosti: naopak, k dispozici byla po delší čas jeho betaverze a společnost dělala i v jiných ohledech hodně pro to, aby se tentokrát uživatelé o daném produktu dozvěděli co možná nejvíce s předstihem. Strategie to byla poměrně zdařilá a dle všeho zcela nezbytná: doby, kdy XPress v podstatě suverénně vládl profesionálnímu pre-pressu, jsou ty tam, když agresivní konkurence představovaná Adobe InDesignem začala postupně ovládat pole.
Toto úterý se pak dočkali všichni ti, kdo již chtěli začít naplno s novou verzí pracovat. QuarkXPress 7 byl konečně uveden celosvětově do prodeje (při příležitosti tohoto uvedení se v New Yorku konala poměrně monstrózní akce, jež nový produkt přiblížila odborné veřejnosti). Protože i čtenáři našeho serveru měli možnost vlastnosti nového XPressu poznat již před několika měsíci, podíváme se v našem článku více nežli na podrobný opakovaný výčet těchto vlastností spíše na to, jaké jsou současné ohlasy kolem XPressu 7 a předpokládané perspektivy daného řešení.
Jaký XPress 7 vlastně je?
Ohlasy (dnešní i dřívější) se především často shodují v tom, že nový XPress je vydařeným produktem, což poněkud kontrastuje s dřívějším vývojem. Zatímco totiž fenomenální 3.x verze znamenala dominanci v předtiskové přípravě, byly verze 4 a zejména 5 nejen díky málo vylepšením, ale i nekonečným průtahům s uvedením, málem koncem daného řešení. XPress 6 se pokusil poněkud situaci zlepšit, ale až bezplatný upgrade 6.5 lze brát jako zdařilý malý preview toho, co nyní přináší podoba 7.
Prostředí QuarkXPressu 7
Konstatovat je u novinky třeba především to, že XPress konečně (nebo spíše teprve) nabízí funkce, které dříve poměrně nepochopitelně neměl, tedy zejména podporu Unicode a OpenType fontů. Zlepšila se situace kolem uživatelského rozhraní, přímé editace obrázků v prostředí programu (QuarkVista), správy barev, náhledů či výstupu do PDF (PDF/X): to vše jsou inovace, na které slyší prakticky každé pre-pressové pracoviště.
To, čím ale může XPress konkurovat InDesignu v jeho současné podobě ještě více, jsou inovativní technologie. Pro tvůrčí pracovníky dle všeho nejvíce atraktivní je nově pojatá průhlednost (s kterou XPress dříve vůbec neuměl pracovat). V XPressu 7 ji lze aplikovat na úrovni barev, nikoli objektů, což nabízí nové cesty nasazení daného prvku.
Ukázka použití průhlednosti v XPressu 7
Z hlediska současného vývoje v polygrafii pak nejvíce ocenění zaslouží funkce Job Jackets. Jedná se o první vskutku v mnohém dotaženou implementaci myšlenky jobtiketu na bázi standardu JDF. Ten přitom v rámci XPressu poslouží nejen k výměně informací o zakázce, ale i k automatizaci mnoha úkonů, především preflightu (jehož koncept je v XPressu rovněž velmi povedený) a řízení výstupu. Vhodně nasazené Job Jackety mohu být velmi užitečným pomocníkem v mnoha workflow, ať už v rámci pracoviště, tak při kontaktech klient-zhotovitel.
Další často zmiňovanou "killer" schopností jsou kompoziční zóny. Jedná se zde o možnost vyznačit části stránky, resp. dokumentu, na kterých pak mohou po síti a nezávisle na sobě pracovat různí uživatelé. Adobe má pro danou oblast InCopy, kompoziční zóny jsou ovšem podstatně průzračnějším a jednodušším konceptem, který má blíže k tvůrčímu sektoru. Bez zajímavosti přitom není nedávné ohlášení společnosti Canto, která danou funkci i Job Jackets umožní provázat se svým systémem pro správu obsahu Cumulus: jedná se zde o možnost, která osloví zejména větší vydavatelství či agentury.
QuarkXPress by měl nyní rovněž disponovat silnými možnostmi personalizovaného výstupu. Mezi jeho nástroji přitom najdeme nejen funkce pro naplnění dokumentu proměnnými položkami, ale též prostředky pro výstup do formátu PPML: silná vlastnost pro velkoobjemové zakázky, za kterou bylo dosud zvykem (u odpovídajících extenzí či pluginů InDesignu) požadovat nemalé částky. V souvislosti s danou vlastností, ale rovněž mimo ni, je třeba připomenout koncept synchronizovaného obsahu, výstupní styly pro tisk, EPS a PDF či podporu návrhu HTML stránek: všechny tyto vlastnosti činí z XPressu nástroj pro cross-media publishing, který bude opět možno použít bez přílišného opouštění standardních designérských návyků.
Job Jacket Manager
Pokud navíc Quark zapracuje a bude schopen, tak jak slibuje, na konci léta nabídnou Universal Binary verzi XPressu 7, má značnou šanci zabodovat u uživatelů počítačů Macintosh - tedy těch, kteří budou vybaveni Intel Macy. Připomeňme, že Adobe danou schopnost slibuje až pro novou Creative Suite, jež se podle všeho objeví teprve na jaře příštího roku, což dává tedy XPressu (když vše půjde jak má) značný náskok na dané platformě.
Quark se rovněž rozhodl zatraktivnit své řešení i po stránce cenové (nyní budeme bohužel hovořit o cenách v zámoří, českým se věnujeme na jiném místě článku). Zatímco verze 6 stála 1 045 USD, je verze 7 k dispozici za 749 USD. Hodně zajímavý je upgrade, který vyjde na 249 USD, ať už uživatel přechází z verze 3.x či třeba 6.5.
Výhledy
Je-li XPress 7 opravdu povedeným produktem, jaká ho vlastně čeká budoucnost? Připomenuta by zde měla být především skutečnost, že se celosvětově jedná stále o nejrozšířenější řešení pro profesionální sazbu, byť realita např. v České republice vypadá úplně jinak. Těžko se dá nicméně předpokládat, že i s novou silnou výbavou přivede Quark pre-pressová pracoviště k tomu, aby na něj přešla z InDesignu. Bude ovšem rozhodně přitažlivý pro ty, kdo dosud sází ve starších verzích daného produktu. Poměrně možná je koexistence nového XPressu s InDesignem, a to zvláště na velkých pracovištích (různé workflow). Quark pak má evidentně ambice obhájit stále vyšší cenu svého produktu oproti konkurenčnímu InDesignu (ten je nabízen za agresivních cenových podmínek zejména v rámci Creative Suite) nabídkou pokročilých technologií, které jsme zmínili výše.
Zajímavě pak vypadají některé strategické kroky, jež Quark provedl v poslední době: koupí společnosti ALAP získal do svého portfolia řadu zajímavých extenzí, jejichž integrování do nového XPressu je nasnadě. Na mysli zde máme zejména prostředky pro archovou montáž (Imposer, Imposer Pro), o které byli mimochodem danou akvizicí připraveni uživatelé InDesignu. Zajímavě vypadá rovněž snaha propagovat enterprise nasazení jádra XPressu v řešeních typu Web-to-print, i když je otázkou, jaké investice zde bude Quark (resp. integrátoři jeho řešení daného typu) od zákazníků požadovat.
QuarkDDS.Live: XPress ve službě Web-to-print
Podle našeho názoru se dá tedy v blízké budoucnosti čekat mírné posílení pozice QuarkXPressu ve všech oblastech jeho nasazení. Oproti konkurenci má nový XPress šanci odlišit se coby v mnohém inovativní produkt, oslovující zejména potřeby náročnějších workflow. Dá se nicméně předpokládat, že Adobe bude odpovídajícím způsobem reagovat v připravované Creative Suite 3, leccos naznačují nedávno zveřejněné informace, podle kterých se v příští verzi objeví například pojetí průhlednosti podobné té "XPressové" či možnost aplikovat objektové efekty ve stylu Photoshopu na libovolný objekt (dá se považovat za odpověď na QuarkVista).
XPress 7 v tuzemsku
V závěru článku bychom se ještě rádi věnovali nejbližší budoucnosti XPressu v České republice. Již nyní je daný produkt k dispozici na serveru DTPobchod při ceně 35 308 Kč (zde i dále uvádíme bez DPH) za plnou verzi, upgrade z verzí 3.x-5.x je za 14 304 Kč, z verze 6.x pak za 10 720 Kč. Produkt nicméně zatím není lokalizován (chybí dosud i korektory pravopisu a české dělení), takže větší význam má v tuto chvíli pro většinu zájemců akce "Kupte Quark 6, získejte Quark 7", která běží do konce června. V jejím rámci lze totiž zakoupit plně lokalizovaný XPress 6.5 (34 254 Kč, upgrade 12 480 Kč), upgrade na verzi 7 pak bude možný za poplatek 1 990 Kč. Dodávka podpory českého dělení a korekce pravopisu (přímo od Quarku v rámci verze 7.02) se plánuje na konec léta (zdarma pro stávající vlastníky produktu), kompletní lokalizace (rovněž zdarma pro vlastníky licencí) by se měla objevit na konci roku.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024