Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
QuarkXPress 5 beta preview
17. září 2001, 00.00 | Je to dva týdny co se objevila veřejná betaverze Quarku. Nyní přinášíme první dojmy. Ignoruje Quark stále češtinu? Fungují tabulky?
S programem jsme se měli možnost krátce seznámit při neveřejné betaverzi. Program měl velké problémy s češtinou a nás zajímalo, zda se betaverze zlepšila. Také nás zajímaly nové funkce programu.
Většinu novinek jste se mohli dočíst ve dvou článkcích od Kamila Třešňáka (Co je uvnitř a Quark 5 a Web). Je ovšem potřeba říci, že jde vlastně o dva programy v jednom - klasický QuarkXPress a avenue.quark. První dobře znáte, protože s ním pracujete. Druhý je pokusem Quarku proniknout do multimediální oblasti, zejména do tvorby webových stránek. Jedná se tedy QuarkXPress upravený speciálně pro webové stránky. A nesmíme zapomenout ani na XML-editor - další součást instalace.
Pro zobrazení grafiky a písma licencovala firma Quark technologii Adobe, o čemž se můžete přesvědčit ve složce XTension, kde naleznete soubory AGM.dll a CoolType.dll . Druhý možná znáte z ostatních programů Adobe, protože se stará, aby písma byla opravdu "cool", druhý je Adobe Graphics Manager. Verze těchto souborů jsou poměrně nízké (nižší než má Photoshop 5.5), což vyvolává otázku, zda lze v Quarku použít čeština.
Program ani v současné verzi není Unicode. Naštěstí dokáže využívat "skriptová" písma. Systému jednoduše řeknete, aby z písma typu Unicode vybral oblast CE a vytvořil virtuální písmo. Takto funguje například Arial nebo Times New Roman ve Windows nebo nové písma OpenType od URW nebo Adobe.
Jak už bylo uvedeno, v předchozí beta-verzi čeština nefungovala ani na obrazovce, natož při tisku. Nyní je na první pohled vše v pořádku. Můžete použít nejen češtinu, ale také ruštinu a vše na první pohled vypadá v pořádku.
Po vytvoření souboru PDF pomocí "tiskárny" Acrobat Distiller zjistíte další pozitivní zkušenost - čeština se převedla správně. Dokonce po zkopírování textu do schránky je vše v pořádku. Bohužel stejné nemůžeme říci o ruštině - stále nefunguje.
Export do PDF se nám nepodařilo rozchodit. Dialog vyžaduje vybrat tiskárnu, ale není jasné kde, přičemž sám si nastaví nejhorší tiskárnu, kterou najde. Ale jde stále o beta-verzi, takže počkáme na finální verzi.
Některé dialogy se vrátily ke starému vzhledu, například Colors (Barvy). Místo dvou částí (barvy a výtažky) je vše zpět sloučeno. Nejde ovšem o nic převratného, spíše o návrhy beta-testerů.
Pořadí
Novinkou je poměrně nenápadná paletka Sequences. Možná vás napadá, k čemu je to dobré. Máte například více textových rámečků, které nejsou propojené. Přesto není pořadí čtení libovolné. Pokud prohlížíte výsledný dokument PDF na čtecím zařízení, je potřeba nadefinovat pořadí čtení "textových rámečků". Právě to dělá paletka Sequences, kde toto pořadí zadáte.
Nadefinování pořadí nepropojených rámečků
Tabulky
V podstatě se jedná o jedinou změnu v programu, tedy jedinou podstatnou změnu. Neohrozí tabulky v Quarku 5 vývojáře extenzí? Rozhodně ne, i když tabulky jsou slušné. Buňky můžete spojovat, každá buňka může obsahovat text nebo grafiku. Čáry lze volit pouze po řádcích, respektive sloupcích a mohou mít různé barvy a mohou být různého typu.
Zajímavá je funkce Covert Text to Table, tedy převod textu na tabulku. Jednoduše označíte text, kde jsou sloupce oddělené tabulátory a řádky klávesou Enter a program sám vytvoří základ tabulky. Tabulky jsou ovšem v samostatném rámečku, takže netečou s textem.
Ukázka tabulky v Quarku
Co stále nefunguje? Například spojení dvou rámečků nebo pokračování v kreslení stávajícího rámečku. Nebo pokročilé textové funkce (například slitky). Také importní filtr pro Word je špatný. Nejen, že neimportuje styly, ale neporadí si ani s češtinou (místo akcentových znaků vkládá otazníky).
Hodnocení
Zatím nejde o finální verzi a nejde ani o verzi určenou pro český trh (tou bude až QuarkXPress Passport), ale už nyní je vidět pokrok. Čeština funguje a také tabulky jsou slušné. Rád bych ocenil zpřehlednění a zjednodušení předvoleb (i když ještě není vše v jednom dialogu), přidání voleb přetisků a vrstvy.
Nicméně stejně jako zahraniční komentátoři bych rád věděl, proč se tato verze nejmenuje 4.2 nebo (nejvýše) 4.5. Rozhodně pro DTP nebo pre-press nic závratně nového.
Dnes jsme úplně opomenuli webové funkce Quarku, o kterých si můžeme něco říci příště. Zatím musíme vymyslet metodiku, jak takový test provést, s čím webové funkce Quarku 5 srovnat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024