Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Qimage: kvalitní software pro tisk fotografií
sw software
3. dubna 2006, 00.00 | Potřebujete tisknout digitální fotografie ve velkých objemech či netradičních
uskupeních? Nebo je pro vás kvalita tiskového výstupu v běžných aplikacích pro
bitmapovou grafiku neuspokojivá? Pak právě vám stojí za vyzkoušení program Qimage, který
přibližujeme v tomto článku.
Způsobů, jak dnes vytisknout digitální fotografii (či též snímek vytvořený skenováním fotografie klasické nebo obecně jakýkoli bitmapový obrázek) je celá řada. Mimo triviálních funkcí samotného operačního systému zde lze nasadit odpovídající nástroje zahrnuté v rámci prostředků pro práci s daným typem obsahu (bitmapové editory, obrázkové prohlížeče, software dodávaný s digitálními fotoaparáty aj.). Specifickou třídu aplikací pak tvoří přímo ty, jež mají tisk bitmap coby své hlavní poslání. Zajímavým zástupcem produktů posledního zmíněného typu je program Qimage společnosti Digital Domain, který bychom rádi představili v tomto článku.
Základní přiblížení
Qimage je produkt pro platformu Windows (95 a vyšší), nabízený v současnosti ve dvou podobách: Professional (49,95 USD, bezplatné následné upgrady) a Lite (34,95 USD, opět bezplatné upgrady). Základní jádro programu je v obou případech stejné (takže i uživatel Lite verze může obvykle počítat se stejnou kvalitou tisku), rozdíly jsou především v různých dodatkových funkcích, kterými oplývá právě Professional varianta. V našem dalším výkladu se zaměříme na funkce této lépe vybavené edice, podrobnější srovnání lze dohledat na stránkách výrobce.
Primárním posláním programu je zajistit kvalitnější vytištění bitmapového obrázku nežli při použití běžných prostředků nebo třeba také i pokročilých řešení typu Adobe Photohopu. Program se takto vyznačuje především interpolací, dovolující dostat kvalitní výsledky i z nepříliš kvalitních nebo malých snímků, rovněž je podporována správa barev a sada nástrojů, umožňujících různorodé úpravy obrázků před jejich výstupem. K dispozici jsou dále velmi propracované možnosti hromadného tisku, kdy se nabízí nástroje pro kontrolu vzhledu výstupu na bázi šablon, správu tiskové fronty apod. Možné je také použití funkcí Qimage k souborovým konverzím, například pro webové publikování.
Tolik základní přiblížení. Podívejme se nyní na vybrané vlastnosti Qimage zblízka.
Základní prostředí Quimage
Rozhraní
Po standardní instalaci (demo o objemu 4,9 MB) a spuštění zaujme rozhraní programu. Není právě esteticky dokonalé a hned na první pohled je zřejmé, že program nabízí své funkce mnohdy způsobem, na který si uživatel musí nejprve zvyknout. Každopádně je zde mimo nápovědy i PDF manuál, který dovolí taje programu podrobněji zvládnout.
Základem prostředí Qimage je vlastně jakýsi souborový manager ve stylu Průzkumníka Windows, který pro zvolenou složku zobrazuje miniatury obrázků (plně pod kontrolou je velikost těchto miniatur, správa jejich databáze aj.) v podporovaných formátech (JPEG, TIFF, PSD, PNG, NEF RAW aj.). S těmito miniaturami lze provádět základní manipulace typu přesunů, odstraňování apod., podstatně důležitější je ovšem předání obrázku k tisku (nebo též konverzi do souboru) zajišťovaného Qimage. Předávání zde lze zajistit buďto přes kontextovou nabídku nebo ještě snáze tažením do odpovídajícího panelu (umístění do šablony).
Kvalita tisku
Základ ke kvalitnímu tisku v Qimage spočívá v použití specializovaného Lanczos, Vektor a Pyramid interpolačního algoritmu (připomeňme, že podstatně více podporovány a používány bývají v dnešních aplikacích různé varianty algoritmu bikubického, který je spolu s dalšími běžnými algoritmy v Qimage rovněž k dispozici). Přiřazený interpolační algoritmus přitom přichází ke slovu až ve chvíli tisku, což výrazně šetří čas zpracování a eliminuje nutnosti dodatečných úprav. Z hlediska uživatele programu je takto věc zcela jednoduchá: odpovídajícím způsobem přednastaví způsob a kvalitu interpolace a pak požaduje tisk obrázků v různých velikostech, včetně takových, u kterých již normálně rozlišení obrázku negarantuje odpovídající výstupní kvalitu, vše ostatní zajistí (dopočítá) program: není tedy potřeba vyrábět v bitmapovém editoru x-podob snímku pro různou velikost výstupu apod. Věrnost podání dále garantuje podpora správy barev založené na ICC profilech, přičemž k dispozici jsou i odpovídající funkce softproofingové (náhled před výstupem) a mnoho dalšího.
Nastavení interpolace
Podání obrázku dále dovolují kontrolovat nejrůznější filtry, které opět za chodu (při tisku či zobrazení náhledu obrázku, možné je i uložení do nového souboru s aplikací daných změn či aplikování nastavení filtrů na více obrázků současně) nahrazují úpravy v bitmapových editorech. Konkrétně lze takto vyladit například jas, kontrast, ostrost či expozici, použít zrcadlení, redukci červených očí nebo šumu a mnoho dalšího. S obrázkem je dále možno vytisknou řadu doplňkových informací, ke kterým patří třeba název souboru, EXIF metadata či různé typy rámečků a ořezových značek.
Hromadné zpracování
S pomocí Qimage lze snadno tisknout skupiny obrázků v rozmanitých formátech či velikostech a to na různých médiích. Systém zpracování je zde založen na bázi šablon, konfigurací a tiskových front. Konkrétně funguje tak, že uživatel zvolí v odpovídajícím manageru obrázků zabudovaném do programu obrázky ke zpracování, které umístí na určenou šablonu a spojí s nimi příslušná nastavení (v obou případech je k dispozici jak sada přednastavená od výrobce pro typické požadavky, tak možnost vlastních úprav). Tím se vytvoří série jedné či více tiskových úloh, které lze z prostředí Qimage dále odpovídajícím způsobem spravovat (přesuny pořadí, odstraňování aj.). K dispozici je pak třeba optimalizované rozmístění vícero malých snímků na jediné stránce (přináší úspory zejména při použití drahých papírů) nebo též naopak rozdělení velkého obrázku (dlaždicový tisk), umisťování snímků může být jak automatické, tak manuální. O všech provedených tiscích vede program odpovídající záznamy, aktuální nastavení programu, včetně obrázků v tiskových frontách, lze uložit k opakovanému použití.
Produkt dále nabízí výše zmíněné funkce interaktivní správy obrázků manipulací s náhledy, nabízí se i vyhledávání na bázi IPTC metadat (ta lze rovněž editovat) či možnost porovnání dvou snímků. Dále jsou zde pak batch nástroje například pro aplikování hromadných úprav, týkajících se jak vzhledu (výše zmíněné filtry), tak i pojmenování obrázků (hromadná změna názvu) či nahrávání snímků z flash karet. Jak již bylo řečeno, možné jsou souborové konverze, speciální funkce přitom podporuje úpravu skupiny obrázků do podoby pro přenos e-mailem (zmenšení). Přehled ve snímcích zvyšuje nástroj pro slideshow.
Konverze obrázků
Závěr
Qimage je zajímavým nástrojem, který poslouží zejména těm, kdo tisknou digitální fotografie i jiné typy bitmapové grafiky ve velkém, takže potřebují prostředek pro rychlé, pružné a automatizované zpracování, či mají výraznější nároky na kvalitu i při zvětšených tiscích. Díky možnosti aplikovat schopnosti produktu rovněž při výstupech do souborů zde máme zároveň nástroj pro efektivní přípravu dat určený k elektronickému publikování. Hlavním problémem programu je evidentně nezvyklé a nepříliš estetické uživatelské rozhraní (kterému, ironicky řečeno, zdařile sekundují příslušné webové stránky). Dosti příznivé je cenové nastavení, které i v levnější edici dovoluje vytvořit kvalitní tiskový výstup.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024