Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
PureImage NR 1.5, editor na základní úpravy digitálních fotografií
29. června 2006, 00.00 | Cenově dostupný nástroj na základní barvové úpravy digitálních fotografií nabízí i solidní funkce pro "vlnkové" retuše šumu a pohodlný ořez snímků podle nastavené velikosti předlohy. Popis programu vám nyní nabízíme.
PureImage z produkce společnosti MediaChance je určený ke zpracování digitálních fotografií, jejich konverzím, úpravám barev a retuším šumových částic. Program se chlubí přídavkem NR, což je již zmíněná
funkce Noise Reduction neboli potlačení šumu v různých plochách snímku. Na rozdíl od běžných nástrojů na redukci šumu využívá PureImage NR vlnkovou redukci šumu, která si sama analyzuje jednotlivé segmenty plochy snímku a pro každou z nich umí navrhnout a spočítat jiný vzor retuší. Výsledkem je o trochu lepší obraz než-li u jiných levných "retušérů" s lépe vyhlazenými plochami s poměrně významným potlačením nežádoucích šumových částic. PureImage NR existuje pouze ve verzi pro Windows a prodává se za poměrně slušnou cenu 35 USD.
Relativně dobré výsledky poskytuje PureImage NR především u snímků pořízených s vysokým ISO, patrné jsou ale i výsledné retuše i výrazně nižších hodnot ISO. Při redukci šumu umí program navíc ještě vyhodnotit plochy s odlišným jasem a strukturou, jako jsou například různé odrazy světla (na odlišných materiálech), nebo naopak čisté barevné plochy a těmto plochám pak se automaticky přizpůsobí algoritmus na redukci šumu. Protože tato metoda analýzy je poměrně náročná na operační paměť, u snímků s vysokým rozlišením zpravidla neprobíhá v jednom kroku. Máte-li však dostatek volné operační paměti, můžete změnou nastavení tuto paměť využít i pro analýzu snímků s velmi vysokým bodovým rozlišením. Snadnější výběr retušovacích funkcí nabízí šumové profily. Nejsou sice zaměřeny a optimalizovány na konkrétní typ digitálního fotoaparátu, ale obecně fungují docela spolehlivě. Jedná se například o režimy redukcí šumu u portrétových fotografií, retuše skenovaných snímků či retuše pro vysoké intenzity šumových částic.
PureImage 1.5 - color processing s využitím "efektových" barvových profilů nebo barev z jiné fotografie
Podobným způsobem fungují korekce barev. Opět si u nich můžete vybrat několik speciální efektových barvových profilů, podle kterých se celý snímek barevně upraví a současně se nastaví expozice, jas, kontrast a saturace. Pracovat lze i s křivkami barev a k dispozici je i histogram, obě tyto funkce jsou ale víceméně orientační. Automatické vyvážení barev je u PureImage NR samozřejmostí stejně jako manuální korekce barev, které nabízí nastavení teploty barev, vyvážení světlých a tmavých úrovní fotografie, kompenzaci expozice a též případné zvýraznění barevných tónů změnou jejich saturace (tzv. "živé" barvy).
Doplňkovými funkcemi programu je ořez snímku podle nastavených rozměrů, což většinou bývá asi nejčastější manipulační operace prováděná před odesláním fotografií do fotosběrny. Samozřejmostí je rovněž automatické natočení snímků, zobrazování základních EXIF metadat, ostření snímků a možnost importu RAW fotografií, jejíž bližší specifikace ale dokumentace k programu blíže nepopisuje.
Za 25 USD se v případě PureImage NR jedná o poměrně solidní pomůcku na primární zpracování digitálních fotografií před jejich odesláním do fotosběrny, archivací nebo publikováním v rámci jiné aplikace. Co ovšem programu dost chybí, jsou hromadné operace se soubory (například v rámci již přednastavených funkcí), bez kterých PureImage NR přece jen trochu ztrácí na své atraktivitě.
PureImage 1.5 - práce s křivkami barev a histogramem jsou pouze schématické |
PureImage 1.5 - ukázka potlačení a vyhlazení šumu v různých částech fotografie
PureImage 1.5 - máte-li hodně volné operační paměti, můžete si nastavit její přímé využití i pro analýzu bloků obrázku s vysokým rozlišením
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024