Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
PTGui/PTGui Pro 7.8: panoramata opět v akci
29. dubna 2008, 00.00 | PTGui je specializovaná aplikace na tvorbu několika druhů a typů panoramatických fotografií s výborným poměrem cena/výkon, navíc s velmi bohatými možnostmi konfigurace a různými editačními funkcemi. Popis základních funkcí programu vám nyní nabízíme.
PTGui patří mezi velmi zdařilé softwarové produkty na tvorbu a skládání panoramatických snímků z běžných fotografií. Výhodou aplikace jsou detailní možnosti nastavení nejen prakticky všeho, co souvisí s vlastnostmi objektivů a jednotlivých podporovaných typů panoramat, ale také možnost částečného ovlivnění algoritmů pro skládání HDR snímků plus celá řada doplňkových editačních funkcí.
PTGui je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X, cena programu závisí na variantě aplikace. Mimo varianty PTGui nabízené pro soukromé využití za 79 EUR si můžete ještě pořídit rozšířenou variantu PTGui Pro s cenou 149 EUR. Pro komerční (firemní) subjekty stojí PTGui 180 EUR, PTGui Pro pak vyjde na 349 EUR.
Hlavní funkce programu
Panoramatické fotografie umí PTGui skládat pro klasické 2D pohledy i prostorová panoramata mapovaná na geometrické tvary. Jedním z nejběžnějších typů panoramat je například 360 stupňové cylindrické panorama mapované na stěny válce, vytvářet však v PTGui lze i jiné typy panoramatických snímků. Žádný problém by neměl nastat ani u snímků objektů s odlišným natočením a ořezem – nutné je pouze překrytí fotek a o všechno ostatní se už postará program sám.
Pracovat přitom můžete s libovolným rozlišením snímků, a na rozdíl od některých jiných freewarových či komerčních aplikací na tvorbu panoramat tedy lze s PTGui vyrobit i panorama složené klidně i z několika set fotografií. Výstupem může být několik formátů panoramat, například i včetně varianty panoramatu se snímky umístěnými do vrstev pro jejich případné úpravy či zpracování třeba v grafickém editoru.
PTGui Pro 7.8 - nabízené typy panoramatických fotografií
PTGui vs. PTGui Pro
Hlavním rozdílem obou cenově odstupňovaných verzí programu je podpora HDR obrazů u verze PTGui Pro a rozsáhlejší možnosti korekce zdrojových obrazových dat, včetně úprav/oprav vinětace, expozičních parametrů a kalibrace bílé barvy.
PTGui Pro 7.8 - součástí modulu Tone Mapping jsou i funkce pro úpravu barev a kalibraci bílé barvy
PTGui Pro 7.8 - nastavení automatizovaných funkcí pro opravu vinětace, expozice snímků, kalibraci bílé barvy aj.
Práce s PTGui/PTGui Pro
Prostředí aplikace je dost odlišné od všech příbuzných konkurenčních produktů, jednotlivé funkce jsou totiž porůznu schovány v záložkových sekcích PTGui/PTGui Pro a musíte se k nim nejprve (a občas trochu složitě) propracovat. Proces skládání panoramatických snímků už tak odlišný není. Po výběru zdrojových snímků a volbě typu panoramatu (v preferencích programu) funguje téměř vše automaticky. Informace o fotoaparátu, expozičních parametrech, typu objektivu aj. si umí PTGui zjistit sám z EXIF metadat, která lze případně i specifikovat manuálně.
V rámci procesu spojení jednotlivých snímků si PTGui rovněž sám analyzuje všechny zdrojové fotky a najde jejich překrývající se části. Sesazení snímků provádí PTGui pomocí tzv. kontrolních bodů, které lze pochopitelně manuálně upravit v novém okně Panorama Editor s velkým náhledem panoramatu.
Rendering panoramatu je poměrně rychlý, není ale o nic rychlejší než u konkurenčních aplikací – nakolik bude mít na rychlost renderingu vliv 64bitová verze PTGui pro Windows XP/Vista, jsem zatím neměl kde vyzkoušet. Export hotové panoramatu je možný i ve formátu PSD s oddělenými vrstvami, které pak můžete dále upravit v Adobe Photoshopu či jiném grafickém editoru. Vlastní exportní modul pro ukládání QuickTime VR panoramat nevyžaduje u verze pro Windows přítomnost systému QuickTime, do formátu Flash bohužel panoramata exportovat nelze.
PTGui Pro 7.8 - Panorama Editor nabízí plnou vizuální kontrolu nad poskládaným panoramatem, včetně změny projekce panoramatu
PTGui Pro 7.8 - manuální nastavení kontrolních bodů využívaných pro sesazení jednotlivých snímků
„Chuťovkou“ v PTGui Pro je práce s HDR obrazy. Zjednodušeně řečeno umí PTGui Pro zkombinováním snímků se shodným obsahem a odlišnými expozičními parametry vyrobit snímek se 32bitovými barvovými kanály a poté z nich můžete poskládat panorama. PTGui Pro umí automaticky spočítat tónování snímků, sloučit expozice snímků a uložit hotový HDR obraz či HDR panorama ve formátech OpenEXR a Radiance. U HDR snímků máte navíc k dispozici jednoduchý editor expozičních a barvových parametrů snímků a součástí programu je také podrobný návod, jak fotit, spojovat, upravovat a eventuálně i kalibrovat HDR snímky.
Mezi další neméně zajímavé funkce PTGui Pro patří možnost zpracovat v panoramatech i fotografie s různým pohledem na daný objekt a perspektivně zdeformovaný obraz (paralaxa a tzv. viewpoint korekce), přičemž příslušné korekce provádí program sám. Automaticky umí program opravit i vinětaci v závislosti na expozičních parametrech jednotlivých snímků v panoramatu.
PTGui Pro 7.8 - souhrnné zobrazení importovaných snímků a jejich vlastností včetně expozičních parametrů
Závěr
Historie programu je vcelku zajímavá, nejzásadnější informací z posledních verzí aplikace je patrně podpora 64bitových verzí Windows XP a Vista v PTGui 7.7 a novějších verzích. Užitečnou novinkou je i funkce Exposure Fusion, která pracuje podobně jako příbuzné funkce Enfuse a Tufuse v rámci HDR panoramatických obrazů s vysokým dynamickým rozsahem, navíc s možností dalších úprav včetně nastavení některých vlastností používaných algoritmů.
Zřejmě nejdůležitější vlastností PTGui, respektive PTGui Pro jsou velmi rozsáhlé možnosti nastavení nejrůznějších vlastností panoramat (viz screenshoty) a importovaných snímků s možností jejich dodatečné manuální kalibrace ve vizuálním editoru. Zvláště nejrůznější optimalizační funkce a konfigurace jednotlivých pracovních sekcí jsou ve srovnání s konkurenčními produkty vysoce nadprůměrné a ocení je zejména pokročilí uživatelé, kteří vyžadují při sestavování panoramat nejen automatizované funkce pro skládání snímků, ale k tomu ještě navíc plnou manuální kontrolu nad celým procesem sestavování panoramatické fotografie.
Zkušební verzi PTGui i PTGui Pro si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.
PTGui Pro 7.8 - jednou z doplňkových utilit je modul pro konverzi stávajícího panoramatu do jiného typu panoramatu
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024