Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
PSPad 4.5.3: multifunkční český textový a HTML editor
5. listopadu 2007, 00.00 | Univerzálních textových a současně i HTML editorů existuje velké množství, jen málo z nich je ale tak zajímavých jako PSPad. Při nulové ceně totiž PSPad
nabízí pokročilé editační funkce a kompletní českou lokalizaci. Souhrnné představení tohoto editoru vám nyní nabízíme.
PSPad je freewarový textový editor pro Windows s univerzálními funkcemi nejen pro editaci textů, ale také webových stránek, respektive jejich HTML kódu, a zdrojových kódů prakticky libovolného programovacího či skriptovacího jazyka. Autorem PSPadu je Jan Fiala a samotný editor je šířený bezplatně – pokud však chcete, můžete přispět na vývoj programu libovolnou částkou, číslo účtu najdete na webových stránkách PSPadu. Editor slouží nejen k formátování a zpracování ASCII textů, ale též například jako IDE pro kompilátor, sestavování zdrojových kódů různých nápověd apod. Aktuální verze 4.5.3 je k dispozici mimo jiné v angličtině i češtině a podporuje kódování Unicode.
Prostředí a funkce editoru
Grafické rozhraní PSPadu je relativně jednoduché, o to více však přehlednější než u různých „přeikonkovaných“ a barvami hýřících editorů. Základem práce je mimo jiné zvýraznění syntaxe, které je dostupné pro mnoho programovacích a skriptovacích jazyků. Samozřejmostí je práce s projekty a pochopitelně též s více dokumenty současně.
Soubory lze v PSPadu nejen editovat, ale také porovnávat, k čemuž můžete využít jednoduchý integrovaný hexa editor. Při práci na webových stránkách lze používat šablony dokumentů, v rámci kterých mohou být uložené části zdrojových kódů i skripty a také uživatelské klávesové zkratky – součástí instalace PSPadu jsou základní šablony různých typů dokumentů pro formáty HTML, JavaScript, MySQL, Pascal, Perl, PHP, VBScript aj. Náhledy HTML atp. dokumentů zajišťuje MS Internet Explorer nebo Mozilla, nastavení se provádí v preferencích editoru.
V rámci editačních operací umí PSPad pracovat i se sloupcovými bloky, možnosti jejich přímé editace jsou však omezené. V textu můžete navíc používat i bookmarky, řádky lze třídit podle nadefinovaného sloupce. Samozřejmostí jsou pak různé funkce pro automatické přeformátování HTML kódu a úprava zvýraznění jeho syntaxe, možný je pochopitelně i tisk dokumentu včetně náhledu. Práci vám mohou usnadnit i makra, která se hodí zejména při složitějších úpravách zdrojových textů a jejich formátování.
Speciální funkcí editoru je případné odstranění diakritiky, nebo naopak vkládání znaků do textu z ASCII tabulky. Zajímavé jsou u PSPad také exportní funkce. Zdrojové texty lze ukládat nejen v jejich původním (tzn. importovaném) formátu, ale také je exportovat ve formátech RTF, HTML/XHTML a TeX, a to i přes clipboard. Případnou validitu HTML/XHTML kódu si můžete přímo v PSPadu zkontrolovat pomocí integrované knihovny TiDy, prostřednictvím které lze ověřit i kaskádové styly a XML tady.
PSPad 4.5.3 - náhled editované webové stránky si můžete nechat zobrazit v okně s nastavitelnou velikostí
PSPad 4.5.3 - součástí programu je poměrně bohatý seznam zvýrazňovačů syntaxe pro různé programovací a skriptovací jazyky
Slovníky
Jednou z předností PSPadu jsou slovníky pro kontrolu pravopisu. Jedná se o volně šiřitelné slovníky, jejichž slovní zásoba se postupně rozšiřuje a které jsou k dispozici pro celou řadu jazyků, včetně češtiny, slovenštiny, angličtiny, němčiny, ruštiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, polštiny, rumunštiny, maďarštiny, řečtiny aj. Spolehlivost jednotlivých slovníků je různá, kvalit slovníku například v Microsoft Office ale slovníky pro PSPad nedosahují. Kontrola gramatiky k dispozici není, přesto se však jedná o hodně užitečnou pomůcku.
Doplňky a rozšíření
PSPad můžete rozšířit o celou řadu skriptů a další doplňků, které mohou usnadnit práci. Pomocí skriptů lze například napojit zdrojový kód na SQL databázi, nahrazovat různé textové řetězce, automaticky uzavírat HTML či XML tagy, formátovat texty, počítat slova a znaky, vytvářet komentáře, generovat seznamy odkazů, duplikovat dokumenty a provádět řadu jiných užitečných operací.
Dalším typem rozšíření pro PSPad jsou uživatelské konvertory, prostřednictvím kterých lze převádět texty mezi libovolnými kódováními (například včetně ruštiny), odstraňovat diakritiku apod.
Posledním typem rozšíření jsou definice syntaxe zdrojových kódů, které si podobně jako uživatelské konvertory a skripty můžete dále upravit. Webové stránky PSPadu nabízí ke stažení externí syntaxe pro mnoho (méně či více exotických) jazyků, jako třeba ADA, Arena, Code V, GameMonkey, KAREL, Maxima, POV-Ray, RAPID, Scilab, VBS, PowerShell, Zemax aj.
Šikovným doplňkem k PSPadu může být například i editor kaskádových stylů TopStyle, s jehož verzí TopStyle 3.x i volně šiřitelnou verzí TopStyle Lite umí PSPad spolupracovat.
Závěr
PSPad nevypadá na první pohled nijak zvlášť komfortně, opak je však pravdou a v oblasti freewarových multifunkčních editorů mnoho srovnatelných nástrojů nenajdete. Když k poměrně bohatým funkcím PSPadu připočítám ještě českou lokalizaci, bezplatné slovníky pro kontrolu pravopisu v mnoha jazycích, nadprůměrné možnosti zvýraznění syntaxe pro prakticky libovolný jazyk a solidní editační funkce, musím PSPad pochválit ještě jednou. PSPad si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách produktu.
PSPad 4.5.3 - řazení vybraných položek je v editoru samozřejmostí
PSPad 4.5.3 - univerzální requester pro zadání požadované barvy
PSPad 4.5.3 - preference editoru pro definování vlastních zvýrazňovačů syntaxe
PSPad 4.5.3 - jedna ze sekcí základních předvoleb aplikace
PSPad 4.5.3 - nabídka "bezpečných" barev pro webové stránky a tzv. Lorem Ipsum generátor náhodných slovních spojení
PSPad 4.5.3 - jednou z doplňkových funkcí editoru je možnost přepočtu číselných soustav
PSPad 4.5.3 - funkce pro automatické formátování zdrojového kódu
PSPad 4.5.3 - do textů či zdrojových kódů můžete rychle vložit datum a informace o aktuálním čase
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024