Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Průzkum NetApplications za prosinec 2008
5. ledna 2009, 00.00 | Zajímá vás jaké operační systémy a webové prohlížeče používají uživatelé při práci s Webem? V tomto článku přinášíme odpovídající statistiky, získané společností NetApplications pro prosinec uplynulého roku.
S výsledky průzkumů firmy NetApplications se zde setkáváte poměrně pravidelně, proto jen stručně zmíním, o co vlastně jde: tato firma sleduje ohromné množství webů a snaží se pomocí složité metodiky určit, z jakých platforem a jakými prohlížeči k Webu jednotliví uživatelé přistupují.
NetApplications sice mluví o tržních podílech, ale vlastně se dozvídáme, jaké je aktuální složení uživatelů Webu (firma sice umí rozlišit přístupy i podle jejich regionálního zastoupení, avšak volně přístupná data se týkají Webu jako celku, tedy dnes vlastně skoro celé planety).
Výtah z údajů prosincového průzkumu jako obvykle zveřejňuje Ars Technica, podíváme se však i přímo na data od NetApplications.
Podíl Mac OS X
Nejprve se zaměříme na zastoupení operačních systémů. Jak ukazuje tenhle diagram, podíl Mac OS X se opět zvýšil, v prosinci už činil 9,63 procenta, blíží se tedy důležité psychologické hranici 10 procent. Srovnání s výsledky za listopad ukazuje, že pokračuje vzestupný trend růstu podílu Mac OS X. V listopadu totiž byl 8,87 procenta a v říjnu 8,21 procenta. To již skutečně vypadá jako trvalejší trend.
Za povšimnutí rozhodně stojí také podíl jednotlivých verzí operačních systémů, v případě Maců tak můžeme zjistit zastoupení obou současných procesorových platforem, podíl Maců s Intely v prosinci dosáhl 7,91 procenta, zatímco stroje s PowerPC se zasloužily o 2,44 procenta. Ve srovnání s listopadem Maců s Intely výrazně přibylo (tehdy byl jejich podíl 6,51 procenta), nepatrně se však zvýšil i podíl PowerMaců (v listopadu 2,35 procenta).
Není příliš pravděpodobné, že by Maců s PowerPC skutečně přibývalo, na tomto výsledku se zřejmě podílí statistická chyba měření a též určité výběrové efekty (o nich bude ještě řeč níže). Nárůst Maců s procesory Intel ovšem lze nejspíš opravdu připsat na vrub prodeje nových strojů, rozdíl vychází zhruba stejný jako mezi listopadem a říjnem (vánoční prodeje se asi ještě plně neprojevily, navíc kvůli současné ekonomické situaci možná nebudou mít tak velký vliv).
Stejně jako v listopadu lze konstatovat, že zatímco podíl Maců s PowerPC zůstává v zásadě stejný (to naznačuje, že se jich jejich uživatelé stále ještě nehodlají zbavit), uživatelů nových Maců přibývá, na čemž se pravděpodobně podílejí především zákazníci z USA (zde citovaná data platí pro celý Web, což znamená, že na trzích s výraznější převahou Maců tyto nárůsty budou mnohem výraznější).
Ostatní operační systémy (včetně iPhonu)
Zmínku si zaslouží také ostatní operační systémy. Windows pochopitelně nadále vedou, ale opět trochu ztratila, jejich podíl klesl na 88,68 procenta, proti listopadu tak oslabila zase o jedno procento. První místo si pořád udržují Windows XP s 65,22 procenta, následovaná Vistou s 21,12 procenta, ve srovnání s listopadem podíl Windows XP klesl, avšak více, než činil nárůst podílu Visty, rozdíl jde zřejmě na vrub Maců.
Samotná NetApplications však připomíná, že data za prosinec mohou být poněkud zkreslená, protože v tomto měsíci jsou vánoční svátky a hodně lidí zůstává doma či odjíždí na dovolené. Klesá tak podíl podnikových PC, kde Windows převažují a naopak zesiluje podíl domácích počítačů, kde mají Macy silnější zastoupení (to by mohlo vysvětlovat nárůst podílu PowerMaců).
Při hodnocení výše zmíněných údajů je proto třeba zvažovat též tyto faktory, ale i po jejich zohlednění základní trendy zůstávají – podíl Mac OS X roste, sice pomalu, avšak trvale a už se to počíná projevovat na zastoupení Windows, jejichž převaha ovšem dosud ohrožena není. Podíl Linuxu se v zásadě nezměnil, nadále zůstává pod 1 procentem.
NetApplications vykazuje jako samostatný operační systém rovněž iPhone, ten si s podílem 0,44 procenta stále drží čtvrté místo mezi jednotlivými platformami pro přístup k Webu. Jistě, proti hlavním platformám jde o nepatrné zastoupení, ale ve srovnání s jinými mobilními zařízeními je na tom neskonale lépe, kupříkladu Playstation má zastoupení asi desetkrát nižší. Proti listopadu podíl iPhonu opět narostl (tehdy držel 0,37 procenta), prodeje tohoto telefonu tak zřejmě ještě stále neoslabily, mohly se na tom však projevit i výše zmíněné výběrové efekty, teprve další měsíce letošního roku ukážou, jaký bude dlouhodobější vývoj.
Zdá se, že iPhone nadále zůstává nejužívanějším mobilním přístrojem pro přístup k Webu. Pro srovnání, Windows Mobile (diagram je ovšem uvádí jako Windows CE) setrvávají na nepatrných 0,05 procenta. Podíl iPhonu je teď už vyšší než podíl PC s Windows NT, Windows ME nebo Windows 98, Windows 2000 ho však pořád překonávají se svými 1,47 procenta.
Podíly webových prohlížečů
Vývoj podílů webových prohlížečů do značné míry kopíruje vývoj podílů operačních systémů.
Vývoj podílu Safari
Podíl Safari se opět zvýšil, v prosinci činil již 7,93 procenta, proti listopadovým 7,13 procenta tedy nárůst o 11 procent. To je pochopitelně dáno hlavně vzrůstem podílu Maců, protože Safari pro Windows se drží na 0,3 procenta, proti listopadu se ovšem výrazně zvýšilo zastoupení Safari 3.2 pro Windows.
Pokud jde o Safari pro Mac, podíl Safari 3.2 už mírně překonal podíl Safari 3.1, to vše lze zjistit z tohoto diagramu. Avšak i Safari 3.0 se s podílem přes 0,5 procenta ještě drží.
Ostatní prohlížeče
Podíl Microsoft Internet Exploreru se zase o trochu snížil, všechny jeho verze dohromady daly 68,15 procenta přístupů, asi o procento méně než v listopadu. Odpovídajícím způsobem posílily alternativní prohlížeče, a to jak Safari, tak Firefox, o kousek si polepšil rovněž Google Chrome, jehož podíl překročil jedno procento.
Nejrozšířenějším alternativním webovým prohlížečem zůstává Firefox, jeho podíl za prosinec činil 21,34 procenta (proti listopadovým 20,78 procenta), přičemž dále posílilo postavení verze 3.0, ta se vyšplhala na 17,18 procenta (v listopadu to bylo 15,57 procenta).
Závěrečné shrnutí
V případě prosincových dat je sice třeba mít na paměti, že výsledky mohou být poněkud zkresleny svátky a s tím souvisejícími dovolenými, základní trendy se však zdají zůstávat stejné jako v předchozích měsících. Podíl Mac OS X trvale roste, s tím souvisí i nárůst podílu Safari, který lze připsat prakticky výlučně na vrub Maců. Podíl Internet Exploreru naopak klesá a to zejména na úkor Firefoxu, i když se na tom projevuje též sílící podíl Maců.
Další vývoj pro letoší rok se velice těžko odhaduje, kvůli nejisté ekonomické situaci, pokud ovšem Apple uvede modernizované stolní počítače a Mac OS X 10.6 (Snow Leoparda, jehož součástí bude Safari 4), existuje poměrně velká šance, že se zde naznačené trendy udrží i v příštích měsících.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024