Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
ProjectX 0.90.04: skvělý freewarový demultiplexer MPEG-2 TS souborů
video
18. března 2009, 00.00 | Vynikající freewarový demultiplexer MPEG-2 Transport Stream souborů je jednou z mála možností, jak pohodlně "rozebrat" pořady nahrané na pevných discích digitálních satelitních či DVB-T přijímačů. Nabízíme vám stručné představení tohoto velmi užitečného nástroje.
ProjectX je velmi zajímavý softwarový projekt aplikace na demultiplexing a případné opravy MPEG-2 Transport Stream souborů, které zpravidla nelze běžnými konvertory smysluplně převádět do jiných formátů ani je korektně načíst do většiny video editorů. Celý program je napsaný v Javě a je k dispozici zcela zdarma včetně zdrojových kódů, které si musíte nejprve zkompilovat. To však nebude nutné, neboť již delší dobu se objevují poměrně často aktualizované hotové ProjectX kompilace na serveru OoZooN, který se zabývá vývojem firmware a programové výbavy satelitních přijímačů DreamBox. Java JRE je rovněž zdarma a provozu ProjectX tedy nic nebrání, kompilaci stačí jen spustit.
Využití ProjectX směřuje do oblasti digitálních satelitních či DVB-T přijímačů schopných nahrávat video na pevný disk či jiné záznamové zařízení. Pokud se jedná o poměrně obtížně zpracovatelný MPEG-2 Transport Stream, můžete ho v ProjectX elegantně rozložit na jednotlivé streamy (podotýkám, že při zachování jejich perfektní synchronizace včetně titulků), které pak lze editovat v běžných video editorech.
ProjectX 0.90.0.4 b29 - prostředí programu se seznamem souborů ke zpracování a náhledem vybraného MPEG TS souboru
ProjectX 0.90.0.4 b29 - v ProjectX můžete MPEG-2 TS soubory také jednoduše sestříhat a odstranit z nich reklamu
Demultiplexing a předvolby projektů
Proces demultiplexingu můžete v ProjectX výrazně ovlivnit a v podstatě si vše velmi detailně nastavit pro konkrétní účely. Protože nelze v krátkosti popsat všechna nastavení pro rozklad TS souborů, uvedu jen několik stručných příkladů. Jedním z nich je třeba demultiplexing Transport Stream souborů s nezávislým oddělením „čistého“ MPEG-2 (M2V) videa a AC3 či MPEG (Layer 1 a 2) zvuku, který si současně můžete nechat programem převést do formátu WAV a rozdělit ho eventuálně na jednotlivé kanály. Velmi užitečné jsou i funkce pro normalizaci hlasitosti audio streamu. ProjectX si poradí i s titulky, které lze převést do běžně používaného formátu SRT. Pokud se setkáte s chybně interpretovanými českými znaky, stačí si v programu nastavit vhodné kódování písem a pokud stále chyby přetrvávají, máte možnost ručně změnit konfigurační soubory pro mapování znaků.
ProjectX 0.90.0.4 b29 - nastavení některých vlastností a filtrů pro jednotlivé streamy v TS souborech
Samozřejmostí je přitom hromadné zpracování souborů, neboť každá skupina TS souborů importovaná do ProjectX automaticky nabývá vlastností projektu s nastavitelnými vlastnostmi. Nejrůznější funkce a především vlastností demultiplexeru si pochopitelně můžete pak nastavit i globálně pro celý program, projekty ale mohou mít odlišná nastavení. Předvolby ProjectX pro kolekce souborů jsou opravdu rozsáhlé a podrobných nastavení je opravdu obrovské množství, takže lze do detailů určitě všechny funkce rozkladového procesu TS souborů a případně i konverze jeho jednotlivých segmentů, a to včetně automatizované postprocessingu finálních streamů v libovolné aplikaci. Přednastavení demultiplexeru mají své kouzlo i v tom, že celý program i proces rozkladu a konverze MPEG Transport Stream souborů může probíhat na pozadí s neaktivním GUI aplikace.
Jedním slovem: skvělé
ProjectX patří mezi nejužitečnější programy svého druhu a pokud k tomu ještě připočtu nulovou cenu aplikace, vychází ProjectX jako zjevně bezkonkurenční freewarový demultiplexer MPEG-2 TS souborů. Unikátní je na celém programu zejména rozsáhlost a detailnost předvoleb ovlivňujících jednotlivé typy streamů a jejich vlastností, hodit se někomu mohou určitě i vestavěné (i když jednoduché) střihové funkce. Jedním z mála nedostatků ProjectX je tedy pouze jeho celková rychlost daná samotným JRE, na program v Javě je však ProjectX díky různým optimalizacím překvapivě svižný. Odpustit budete ProjectX muset občasné chybové hlášky (vyskytují se ale opravdu jen minimálně), ale přiznejme si, co je dnes zcela dokonalé?
ProjectX 0.90.0.4 b29 - po dokončení postprocessingu TS souborů můžete nechat automaticky spustit vybranou aplikaci pro jednotlivé typy streamů i celý TS soubor
ProjectX 0.90.0.4 b29 - přednastavení programu pro případné rozdělení delších TS souborů na části se stanovenou velikostí
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024