Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Převeďte své TIFFy do PDF
9. srpna 2000, 00.00 | Seznamte se s několika zajímavými konvertory různé výkonnosti a ceny.
Úvodem
Možnost převodu grafických dat do formátu PDF je jistě z mnoha důvodů lákavá. Z naskenovaných dokumentů a faxových zpráv lze takto lehce vytvářet snadno přenosné, prohližitelné a dále zpracovatelné zprávy, přehledy či archivy. K masivnímu zpracování uvedeného typu dnes slouží vysoce výkonné produkty typu Adobe Acrobat Capture či DocuLex PDF-it. My si ovšem v naší recenzi všimneme jednoúčelových utilitek, které svou jednostrannost a omezení kompenzují především cenovou výhodností. Produkty jsme seřadili podle předpokládané atraktivity i když konečné rozhodnutí zůstává samozřejmě na vás.
C42pdf
C42pdf je freewarový, řádkově řízený program existující ve verzích pro Linux, Windows a Solaris. Ke stažení je dostupný zde. Po rozbalení instalačního balíčku (necelých 100 kb) zjistíte, že k programu (adresář BIN) je přibalen i jeho zdrojový kód, spolu s instrukcemi pro kompilaci (adresář SRC), takže zručnější programátoři mohou produkt dále dotvářet pro vlastní potřeby.
Možnosti poskytované programem jsou poměrně dobré. Lze nastavit různé formáty stránky výstupního dokumentu (přepínač -p, např. -p B5 nastaví formát B5, -p o vytvoří stránku stejně velkou jako je původní obrázek aj., implicitně je použit formát A4). Předlohy je možné zvětšit či zmenšit (přepínač -s, např. -s 0.7 zmenší všechny obrázky na 70 procent původní velikosti), posunovat po stránce (přepínač -b; např. -b 10 umístí obrázek 10 bodů od vrchu stránky) a také v případě potřeby oříznout (přepínač -c; např. -c 40x30x40x30 ořízne obrázky 40 bodů zleva/zprava a 30 bodů shora/zdola, "odříznutá" informace nicméně zůstává v dokumentu zachována). Jednotlivé obrázky lze do dokumentu vložit i opakovaně (přepínač -r).
Zajímavé jsou možnosti dávkového zpracování: Seznam souborů ke zpracování lze totiž zadat nejen z příkazové řádky, ale rovněž v podobě seznamu ve formátu textového souboru (přepínač -l v kombinaci s přepínačem -o).
Produkt má samozřejmě i svá omezení co se týče počtu stránek v generovaném dokumentu (max. 1000), použitého formátu (využita pouze částečná specifikace TIFF 6.0, omezeno na třídu CCITT4), některé nepříliš často využívané funkce nebyly autorem testovány příliš intenzivně. Ale je funkční a zdarma.
DaVince tiff2pdf
Převodník tiff2pdf je součástí sharewarové sady DaVince Tools (cena registrace je 30 dolarů), o které jsme v souhrnu referovali na jiných místech (zde a zde). Existuje výlučně ve verzi pro Windows a ke stažení je zde.
Opět se jedná o řádkově řízený program, poskytující možnosti více jak zajímavé. Do generovaného PDF dokumentu lze vložit informace Author, Keywords, Subject a Title (přepínač -i). Převod lze provést tak, že se buď všechny zpracovávané soubory převedou do jednoho dokumentu (implicitně) nebo se pro každý soubor vytvoří zvláštní dokument (přepinač -1 /jednička/). Program umí převádět nejen jednotlivé soubory, ale i skupiny (využití wildcards) a obsahy celých adresářů (včetně podadresářů - přepinač -r; převádí všechny soubory s příponou tif), výstup je možno alfanumericky setřídit (přepínač -s). Další volby ovlivňující vlastnosti výstupního souboru se nastavují v podobě tzv. profilů uložených v textovém inicializačním souboru tiff2pdf.ini (uložen v kořenovém adresáři Windows). Takto lze nechat vygenerovat bookmarky pro každý převáděný soubor (volba Bookmark), komprimovat popis stránky (Compression), nastavit výchozí rozlišení (DefaultDPI) a nechat vytvořit miniatury jednotlivých stránek (Thumbnail - drasticky zvyšuje dobu zpracování).
Opět jsou zde i omezení: podporovány jsou pouze TIFF soubory v kompresním modu 2, 3 a 4. Zpracovávaný soubor musí obsahovat několik určitých TIFF-tagů (ImageLength, ImageWidth, Compression, StripOffsets a StripByteCounts), jinak nebude převeden. K prověření, zda vaše TIFFy tyto tagy obsahují, slouží utilita tiffdump, která je rovněž součástí DaVince Tools. Generovaný dokument je ve formátu PDF 1.2 a může obsahovat maximálně 1000 stran. Více se o omezeních i možnostech programu můžete dočíst v dokumentaci, která je rovněž součástí dodávky programu (html soubory v adresáři DOC).
Celkově lze říct, že tiff2pdf nabízí velmi slušný výkon za rozumnou cenu - na vyzkoušení produktu (a dalších nástrojů sady) bez jakýchkoli omezení máte přitom 30 dní.
Fastio TIFF2PDF
Utilita stejného názvu jako předchozí nástroj. Umožňuje převádět jeden či více souborů (využití wildcards) nebo obsah celého adresáře (všechny soubory s příponou tif). Volitelně lze nastavit šířku souboru v bodech, výška je pak upravena v příslušném poměru. Existuje ve verzích pro FreeBSD, MacOS X Server, Linux, Sun a Windows. Převádí i vícestránkové TIFFy, generuje bookmarky. Tyto nijak oslnivé vlastnosti lze doplnit o možnost generovat 500-stránkové resp. 5000-stránkové (ve verzi pro Sun 8000-stránkové) PDF za cenu 300 resp. 500 dolarů!!! Volná verze umožňuje zpracovat pouze 150 obrázků. Více informací včetně downloadu je dostupných zde.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024