Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Přehled tiskových RIPů
27. února 2007, 00.00 | Rastr image processor (RIP) je nástrojem, který umožňuje přesnější kontrolu nad tiskovým výstupem a zároveň dokáže na rozdíl od systémových ovladačů reagovat na specifické potřeby uživatele. Nabídka různých řešení je velmi široká, nabízíme vám základní přehled RIPů.
Původně se jednotlivé RIPy profilovaly jako řešení pro jednotlivé typy produkce, respektive zařízení. Tím, jak některá zařízení začala časem zasahovat do různých segmentů výroby a jejich rozsah možnosti využití vzrostl, začali i výrobci RIPů rozšiřovat funkčnost svých řešení, případně přizpůsobili už stávající RIP pro jiné nasazení. Nejvíce viditelný je tento trend v postupné orientaci RIPů, původně určených pro velkoformátové tiskárny se zaměřením na produktivitu, k RIPům se speciálními vlastnostmi umožňující použití jako digitální nátisk či pro fotografický tisk. Tak vlastně výrobci rozšířili svou produktovou řadu, kde se jednotlivé aplikace odlišují jenom v dostupnosti některých funkcí a v určení pro tiskárny podle velikosti potisknutelné šíře. Jinak je vzhled, ovládání a vnitřní zpracování dat stejné.
Jak rozlišovat kategorie RIPů?
Hlavním rozpoznávacím znakem je cena, která se pohybuje v extrémně širokém pásmu. V mnoha případech tak zákazník musí zaplatit za úplně stejný program i více než sto tisíc navíc, když jej chce použít pro tiskárnu s větší šíří média. Vnitřního fungování RIPu je zcela shodné a cena reflektuje pouze jiný typ nasazení.
Společnosti, které se od počátku zaměřily na RIPy pro digitální nátisk, se většinou do segmentu velkoplošného produkčního tisku nehrnou, i když i tady se výjimky dají najít. Mnohdy jsou přesto tyto RIPy v praxi využívány i pro produkční tisk. Aplikací, které od počátku sloužily jenom pro tisk digitální fotografie, najdeme hodně, ale jenom málo z nich je určených pro profesionálnější nasazení a těch, které používají vnitřní rastrování dat s přímým zasíláním na tiskárnu, je absolutní minimum. Z historického vývoje se dá vypozorovat ještě jeden zajímavý aspekt. Profesionální RIPy, které jsou určeny k laserovým osvitovým jednotkám, představují vysoce kvalitní řešení a většina podporuje i inkoustové tiskárny coby digitální nátisk. Díky tomu jsou výborně využitelné i pro výše zmíněná použití.
Bude zajímavé sledovat, jestli popularizace a poptávka po digitální fotografii a levných digitálních nátisků iniciuje zrod levnější varianty těchto profi RIPů taky pro tento segment trhu, který byl dosud opomíjen.
Teď vám představím nejznámější výrobce a pokusím se o jednoduché označení podle použití.
Adobe® PressReady – tento softwarový RIP představuji jenom z historických důvodů. Společnost Adobe jej prezentovala v roce 1999 a byl to počin v té době opěvovaný. Vývoj a prodej byl v roce 2002 ukončen. Tehdy se jednalo o naprosto jednoduché a přitom výborně použitelné a levné řešení za skvělou cenu. Tento RIP podporoval jenom některé vyšší modely inkoustových tiskáren s použitím originálních papírů výrobců těchto tiskáren. To představovalo jeho největší omezení, protože nebylo možné vytvořit si profil vlastního tiskového média.
Qimage Pro – v tomto přehledu představuje jediného zástupce RIPu bez vlastního rastrovacího interpreteru, zato disponuje některými unikátními vlastnostmi a skvělou cenou. Vyniká výbornými možnostmi zvětšení snímků díky výtečným algoritmům.
ProofMaster – společnost PerfectProof má dlouholeté zkušenosti, ale u nás není příliš známa. Má ucelenou řadu RIPů počínaje njedostupnější verzí Adesso a konče na druhé straně stojícím Dalmatianem. RIPy jsou vhodné jak pro nátisk, tak i digitální fotografii a uspokojí amatéra i profesionála.
GMG ColorProof o4 – specializovaný RIP určený téměř výhradně pro digitální nátisk. U nás je ColorProof poměrně hojně rozšířen a obecně znám.
ImagePrint 6.1 – jeden z mála RIPů určených hlavně pro tisk fotografií. Řada zahraničních médií jej vyzdvihuje pro údajně jeden z nejlepších výstupů černobílé fotografie, nicméně u nás nepatří mezi nejrozšířenější.
PosterJet 7.5 – RIP původně určený výhradně pro velkoformátové tiskárny. Dnes jej lze zakoupit taky ve verzi pro nátisk a fotografický tisk. Jako „proof“ řešení se nerozšířil, ale často je nabízen jako součást řešení spolu s tiskárnami Canon a HP, pro které je výhradně určen. Dnes patří u nás mezi hojně rozšířená řešení.
CGS ORIS Color Tuner – další specializovaný RIP určený pro digitální nátisk. Jeden z rozšířenějších po boku GMG a EFI u nás.
DaylightRIP – produkt společnosti SCP je koncipován jako produktivní řešení pro velkoformátový tisk. V našich končinách není moc znám.
Onyx PosterShop – jeden z nejznámějších produktů, původně vyvíjených jako řešení pro velkoformátový produkční tisk. Je doporučován mnohými výrobci profesionálních velkoplošných tiskáren. Dnes je možné ho zakoupit ve všech myslitelných konfiguracích, sahajících od tisku pro fotografy a končících u digitálního nátisku, kde se však příliš neprosadil. Celá aplikace je postavená na licencovaném jádru Jaws společnosti Global Graphics. U nás je v segmentu velkoformátu zřejmě nejrozšířenější.
ColorGATE – jedná se o mladší, ale hodně podobný produkt výše zmiňovaného PosterShopu. Také stojí na licencovaném jádru Jaws. Na rozdíl od Onyxu není natolik známý, ale například v Německu se jedná o hodně rozšířený produkt.
Epson StylusRIP – jde o aplikaci dodávanou Epsonem pro jejich profesionální tiskárny, i když ne moc propagovanou. Je postavená na originálním interpreteru společnosti Adobe, avšak jedná se o velmi skromnou aplikaci s omezením jenom na originální papíry společnosti Epson. U profesionálních uživatelů není rozšířena.
ColorBurst – kanadský produkt dostupný v různých verzích jak pro fotografy, tak určených jako digitální nátisk. Je hodně rozšířen v severní Americe a je také oficiálně prodáván přímo americkým Epsonem.
Wasatch SoftRIP – hodně rozšířený RIP určen pro velkoformátové tiskárny. U nás je taky rozšířen zejména díky značce Roland, která ho dodávala jako levný základní RIP ke svým produktům.
Roland VersaWorks – jak název napovídá, jde o software dodávaný k profesionálním tiskárnám Roland a jeho použití je omezeno jen na ně. Z toho plyne i jeho zaměření na velkoformátový produkční tisk.
Harlequin - Global Graphics je společností, která vyvíjí a licencuje různé technologie pro nasazení v oblasti předtiskové přípravy. Harlequin je asi nejznámějším produktem a je nejčastěji využíván jako základ RIPů laserových osvitových jednotek.
Jaws RIP – Global Graphics stojí také za tímto produktem. Též se jedná o nejrozšířenější základ RIPů, ale pro velkoformátový inkoustový tisk. Používají je např. už vzpomínaný PosterShop nebo ColorGate.
Adobe CPSI 3 – podobně jako Jaws nebo Harlequin je i Adobe CPSI 3 využíván jako rastrovací základ RIPů třetích stran. Jeho nasazení je největší u RIPů, které jsou zabudovány přímo do tiskáren.
Blackmagic – software společnosti Serendipity ze země protinožců je sice u nás distribuován, ale jeho rozšíření je minimální. Tento RIP je dostupný v konfiguracích určených pro tisk digitální fotografie, digitálního nátisku a velkoplošného tisku.
ErgoSoft StudioPrint a PosterPrint –jsou produkty švýcarského původu. První je určen pro tisk digitální fotografie, verze PosterPrint je orientována na produktivitu u velkoformátového tisku a lze ji použít i pro digitální nátisk. V České republice je několik instalací, ale nejedná se o příliš známý produkt.
PowerRIP – od firmy iProof Systems je pokračováním programu PowerRIP 2000 od společnosti Birmy. Byl to jeden z nejznámějších a dá se říci nejdostupnějších RIPů určených zejména k SOHO tiskárnám Epson. V současné době PowerRIP nadále patří k levnému řešení, ale existuje i v cenově a výkonově náročnější verzi pro profesionální sféru a není omezen jenom na tiskárny Epson. Epson dokonce PowerRIP svého času přímo doporučoval jako alternativní řešení StylusRIPu.
Agfa – dodává velkoplošné tiskárny systému Sherpa, určené hlavně jako řešení digitálního nátisku pro Computer to Plate (dále jenom CtP). Hardware je založen na tiskárnách Encad a software má svůj původ v Onyx PosterShopu. Z hlediska nasazení v ofsetových tiskárnách a Pre-press studiích jde o respektované a dobře známé řešení.
BestColor (EFI) – původně RIP specializovaný jenom pro digitální nátisk dosáhl velké popularity a je hojně rozšířen i u nás. Postupně byla rozšiřována jeho funkcionalita. Prodával se v různých verzích podle typu nasazení. BestColor odkoupila společnost EFI, která původní Best Colorproof přetvořila do produktu EFI Colorproof XF a z původního portfolia se dochoval jenom někdejší Best Designer Edition, dnes už pod novým názvem a s rozšířenými možnostmi – EFI Designer Edition.
EFI – „EFI is the world leader in digital imaging and print management solutions“. Je to tak, a tím se dostáváme k dnes asi největšímu výrobci RIPů určených pro digitální tisk. Původně se firma orientovala jenom na RIPy k barevným kopírkám, kde si vybudovala fakticky monopol, což stvrdila skoupením skoro veškeré konkurence, jako například Splash. Dnes dalšími akvizicemi zabírá široký segment trhu DTP a Pre-press. Pro náš výběr jsou podstatné jenom „levnější“ EFI Designer Edition a robustní modulárně řešený systém EFI Colorproof XF, který ale je v základní konfiguraci cenově srovnatelný s konkurencí u těch nejlevnějších variant.
Caldera – francouzská společnost, které staví na Linuxu a MacOS X. Pro prostředí MS Windows produkt nevyvíjí. Všechny verze jsou orientovány na produkční tisk. U nás není příliš známa.
Scanvec Amiable – známý americký výrobce produktu PhotoPRINT™ FAMILY má podobné zaměření jako Onyx Postershop nebo Colorgate a paleta řešení je také obdobná. Má silnou pozici hlavně v Sigmakingu. V naší republice nepatří k známým produktům.
Ostatní – samozřejmě programů a RIPů určených k digitálnímu tisku je více. Tento výčet obsahuje největší, nejrozšířenější a zároveň nejdostupnější produkty.
Jak vybrat RIP?
Tento přehled si rozhodně neklade za cíl býti rádcem při výběru RIPu a pořadí produktů je víceméně náhodné. Výběr ideálního řešení pro konkrétní potřeby uživatele není zcela triviálním úkolem a měl by vycházet z důsledné analýzy vlastních potřeb a zejména specifických požadavků na používané tiskové řešení, spotřební materiál atd. Problematice RIPů se samozřejmě budeme dále věnovat, a navážeme tak na článek publikovaný v loňském roce.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024