PowerStrip 2.40.01 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

PowerStrip 2.40.01

27. dubna 1999, 00.00 | Zrychlení grafické karty? PowerStrip je nedocenitelná utilita pro kompletní ovládání všeho co souvisí s obrazem.

     Grafickou kartu má dnes v počítači každý. Jak ji můžete zrychlit a co všechno vlastně PowerStrip umí, o tom si můžete přečíst dále.



     PowerStrip je dílem taiwanské firmy EnTech a je to dílko vskutku podařené. Jeho hlavním úkolem je nahradit všechny nepřehledné nastavovací parametry Windows týkající se rozlišení a bitové hloubky obrazu, vlastností monitoru a celé ovládání obrazu tak sloučit do jedné utility. PowerStrip tedy může fungovat jako kompletní náhrada Display Properties včetně podpory vícemonitorového zobrazení pod Windows 98. K těmto účelům je vybaven rozsáhlou databází více než 1500 typů monitorů, jednoduchým integrovaným kalibračním systémem, programovatelným refreshem obrazu až do 200Hz, power managmentem, kompletní diagnostikou pro všechna PCI a AGP zařízení, možností rychle měnit nastavení obrazu přes hotkeys, kontrolovat velikost a umístění obrazu apod. Funguje nejen pod Windows 95/98, ale i pod Windows NT 4.0, což je určitě výhoda rozšiřující použití PowerStripu i pod tímto OS. Jako přídavek umí ale program ještě mnohem víc - dokáže totiž méně či více zrychlit prakticky každou grafickou kartu.

     Aktuální verze 2.40.01 je shareware stejně jako betaverze 2.41.x, která navíc podporuje už i grafické čipy Voodoo3, TNT2, Savage4 a Rage128.

     A jak to PowerStrip dělá? Zasahuje buď do softwaru (tedy ovladačů gr. karty) nebo přímo do hardware a dokáže přetaktovat většinu gr. čipů používaných v novějších grafických kartách. PowerStrip podporuje velké množství gr. čipů od ATI přes 3D Labs, Intel, Matrox, nVIDIA až po S3. U starších typů gr. karet lze většinou přetaktovat pouze paměť, u novějších pak i samotný grafický čip. Je samozřejmé, že naprostou většinu gr. čipů je po přetaktování nutno chladit aktivním větráčkem nebo použít velký heatsink ofukovaný větrákem z trafa (pokud je to v daném provedení chasi možné).

     Kdykoliv (samozřejmě pokud zrovna nehrajete nějakou hru) si můžete přepnout na libovolné dostupné D3D zařízení a není tak problém přepnout z RivyTNT na Voodoo2/3 nebo např. pro práci s Photoshopem či jinou 2D grafikou na Matrox MG200 atd. Nepředpokládám, že by existovalo mnoho uživatelů vlastnících v počítači více gr. karet, ale gr. kartu a akcelerátor má spousta lidí, pro které může být PowerStrip velmi zajímavý. Ve Windows NT můžete navíc zvýšit refresh kurzoru, stejně jako to na www.grafika.cz už popsaná utilitka PS2/Rate. Nevím sice proč změna refreshe myšítka funguje pouze pod WinNT, ale budiž, PowerStrip nabízí tuto výhodu zdarma.

     PowerStrip funguje jako tray, zobrazit si ale můžete nechat i toolbar s preferencemi a ovládacími prvky. K dispozici je šest základních a jeden mírně tajný preferenční modul - konfigurace monitoru, pozice a velikosti obrazu, nastavení dpi obrazových fontů pro účely DTP, nastavení kurzoru, dále některé zajímavé prvky DirectX, barvové kalibrace a power management. Zbývající modul slouží k výše uvedenému přetaktování čipu nebo čipu a paměti na grafické kartě a vyvoláte ho kliknutím pravého tlačítka myši na ikonku "i" (jinak obsahující informace o programu). Pro každý z gr. čipů jsou v PowerStripu dostupné většinou jiné nastavovací prvky, na obrázku je nastavení pro RivuTNT. Většinou jsou zde i další nastavovací prvky týkající se DirectX a OpenGL, dejte si tedy pozor na případnou kolizi s firemními ovladači dodávanými ke gr. kartě. PowerStrip bez problémů funguje se všemi referenčními ovladači pro Voodoo, Voodoo2, všechny čipy Riva, Matrox i 3D Labs, naopak třeba u ATI je nutné použít WHQL certifikované ovladače pro Windows - najdete je samozřejmě na stránce Microsoftu.



     Nové screenmódy nebo úpravu stávajících provádíte pouhým přetažením ikonky na příslušné tlačítko. V závislosti na typu monitoru a automatickém přizpůsobení max. obnovovací frekvence obrazu můžete nechat PowerStrip přiřadit dostupnou vertikální frekvenci nebo ji zadat ručně. Každé definované rozlišení může mít svou klávesovou zkratku a případné rychlého přepnutí do jiného rozlišení je rychlé pohodlné.



     PowerStrip není sice zdarma, ale ještě jsem neviděl lepší a navíc tak komplexní utilitu pro kompletní ovládání všeho co souvisí s obrazem. Demoverze programu je zdarma a pokud se smíříte s nutným odkliknutím jednoho requesteru při každém restartu, nic Vám nebrání PowerStrip používat i v neregistrované verzi.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: