Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
PowerPro: přetvořte si Windows k obrazu svému
automatizace
22. srpna 2005, 00.00 | Programů pro rozšíření uživatelského rozhraní Windows je dnes celá řada. Málokterý z nich se ovšem může pochlubit takovým rozsahem funkcí, jako bezplatný PowerPro. Pokud potřebujete rychle a po svém přistupovat k funkcím systému, spouštět akce v určeném čase či třeba využívat klávesová makra, nic lepšího než PowerPro nenajdete. Více už v naší recenzi.
Rozšíření operačního systému o uživatelem definované nástroje je zajímavou cestou, jak si zpřehlednit či urychlit běžné i méně běžné úlohy či dokonce přidat vlastnosti, které systém postrádá. K uvedenému účelu se dnes nabízí řada prostředků, přičemž z těch komplexnějších lze zmínit například produkt QuickKeys společnosti QuiteSoftware. Nasazení těchto řešení je samozřejmě užitečné i na publikačních pracovištích, a tak se na Grafice snažíme občas ta zajímavější z nich přiblížit podrobněji. Dnes bude takto naše přiblížení patřit produktu PowerPro (dříve Stiletto), který je výtvorem Bruce Switzera. Jedná se o řešení, jež má za sebou sedm let existence a díky autorovi i podpoře ze strany uživatelské komunity má skutečně co nabídnout. Na atraktivitě mu pak přidává i skutečnost, že se jedná o produkt, který je k dispozici zcela zdarma. Podívejme se tedy na jeho vlastnosti trochu blíže.
Základní přiblížení
PowerPro je nástroj určený pro platformu Microsoft Windows (od 95 po XP). Jedná se o rezidentní program s nízkými paměťovými nároky, který nabízí přístup k funkcím Windows a jednotlivých programů pomocí definovatelných nástrojových panelů, nabídek, klávesových zkratek či akcí myši. Dále dovoluje spouštět příkazy v zadaném čase a v nabídce jeho prostředků nalezneme i virtuální desktop či další zajímavé utility. Co je pak na daném prostředku zřejmě nejdůležitější je skutečnost, že své fungování staví na vlastním skriptovacím jazyce, který je dále rozšiřitelný pomocí pluginů. K vytváření ovládacích prvků i s nimi spojené aplikační logiky přitom nabízí odpovídající grafické rozhraní, ve kterém uživatel skládá požadované prvky s pomocí dialogových oken a průvodců, takže je do značné míry ušetřen nutnosti vládnout programátorskými dovednostmi.
Panel Powerpro a jeho konfigurace
Na první pohled zde tedy máme zcela ideální prostředek pro kontrolu chování Windows, věc ovšem má minimálně jeden podstatný háček: tak jak je PowerPro komplexní, tak je i těžký k pochopení a zprovoznění, zejména pokud toho po něm chce uživatel hned na začátku příliš mnoho. Nápověda programu tedy správně radí, aby se začátečník nejprve pokusil přes produkt řešit některý dílčí požadavek a až postupně zkoušel přidávat další funkce. I v našem následujícím přiblížení se tudíž pokusíme o jen drobnou ochutnávku možností PowerPro, k jejichž bližšímu osvojení je samozřejmě nejlepší práce se samotným programem.
K zajímavým funkcím
PowerPro dovoluje uživateli vytvářet vlastní skupiny příkazů, které mohou mít podobu nástrojových panelů či nabídek. Vzhled panelů je měnitelný pomocí skinů, panel či nabídka mohou být umístěny napevno na libovolné pozici obrazovky, v záhlaví okna či na nástrojovém panelu Windows, možné je skrytí/zobrazení panelu po určité akci myši (například najetí na určitou stranu obrazovky) či spojení zobrazení panelu nebo nabídky pouze s určitým programem a mnoho dalšího. Nabídky lze členit do podnabídek libovolné úrovně, možné jsou i podmíněné sekce. Soubory ke zpracování je možno pouze přetáhnout na daný ovládací prvek, načež se provedou přiřazené akce. V prostředí ovládacích prvků PowerPro a samozřejmě i příkazech pak lze použít nejrůznější systémové informace, týkající se například obsazení diskové či operační paměti, data, času, připojení k síti a dalšího. Spuštění příkazu lze zajistit nejen přes akci myši či klávesovou zkratku, ale též při určité události v systému (monitorování zde může nahradit i funkce pro horké složky), přičemž jsou k dispozici plánovač a timer pro spouštění akcí v určeném čase. Obdobně bohaté jsou pak možnosti vytváření a využití klávesových zkratek a akcí myši, prakticky libovolně lze kontrolovat chování oken.
Pod kontrolou je chování klávesnice i myši
Pokud uživatel přes PowerPro spouští určitou aplikaci, může určit počáteční příkazy, které se provedou v jejím rozhraní, minimalizací okna počínaje a řízením pomocí makra či skriptu nebo nastavením odpovídajících příkazových přepínačů konče. Přepínání mezi aplikacemi lze provádět pomocí vlastního nástrojového panelu, s pomocí odpovídajících funkcí je také možno zajistit přístup k obsahu zvolených složek, a to jak těch běžných, tak těch, které jsou ve Windows vyhrazeny ke speciálním účelům (tiskárny, písma aj.).
Systém poskytuje řadu funkcí, dovolující nahradit různé specializované utility. Na prvním místě je takto třeba zmínit virtuální desktop, jež umožňuje provozovat až devět pracovních ploch, pro které jsou k dispozici funkce jako je přiřazení oken, nastavení pozadí, provedení určité sekvence příkazů při spuštění desktopu aj. Zajímavé jsou pak funkce pro manipulaci se schránkou, dovolující mimo běžných funkcí využívat například historii obsahu uloženého do schránky, spojovat textový obsah aj. Zajímavou funkcí pro publikační provozy pak představují klávesová makra, umožňující aplikovat sekvence jak pro pouhé vložení textového obsahu, tak i kombinace řídících příkazů a textu: optimální ke vkládání a formátování úseků textu při sazbě, tvorbě WWW stránek apod. Mnohde pak přijdou vhod i funkce pro nalepovací poznámky. Příslušné funkce také dovolují restartovat, uspat nebo vypnout Windows, změnit vlastnosti displeje, spustit šetřič obrazovky a mnoho dalšího.
Příkazy lze spouštět ve zvoleném čase
Velmi výkonné jsou možnosti v PowerPro programovat. Jak již bylo řečeno, disponuje produkt vlastním skriptovacím jazykem, poskytujícím přístup ke všem jeho funkcím. V rámci tohoto jazyka lze používat i konstrukty typu cyklů, podmínek či proměnných.
Uživatelská podpora
Zajímavé jsou na PowerPro aktivity jeho uživatelů. Ti dokázali v průběhu času vytvořit širokou škálu pluginů, které dovolují použít PowerPro například při kontrole pravopisu (aspellPlugin), šifrování textu (cryptoPlugin), prohledávání a náhradách textu pomocí regulárních výrazů (Regex) či v kombinaci s jinými skriptovacími technologiemi, nebo rozšiřují možnosti v případě práce s myší, klávesnicí či na síti. Většina pluginů má standardně zpracovanou dokumentaci, obvykle se ale jedná pouze o sady knihoven příkazů, které postrádají intuitivnější grafické rozhraní. Díky uživatelským aktivitám mohou nicméně nováčci i pokročilejší uživatelé získat další informace, týkající se produktu prostřednictvím diskusního fóra či sady animovaných příkladů.
K dispozici je i virtuální desktop
Závěrem
PowerPro může být hodně užitečný i v publikačních provozech. Sami využíváme jeho možností například pro drobná rozšíření aplikací jako je Adobe Acrobat či InDesign - v případě těchto a obdobných produktů (například QuarkXPressu, který mnoho automatizačních funkcí na platformě Windows neposkytuje) spadá PowerPro svými funkcemi a univerzálností někde mezi prostředky pro akce na straně jedné a skripty na straně druhé, nabízené v těchto programech. Další myslitelných možností nasazení, například při přenosech dat prostřednictvím sítě či Internetu, hromadném zpracování souborů či práci s textem je nepřeberné množství jak v případě pre-pressu, tak webdesignu. Bez ohledu na typ pracoviště pak přijdou vhod prostředky obecné povahy, dovolující nejen lépe spravovat a provozovat systém, ale také třeba v něm přehrávat MP3 soubory, upravit chování uživatelského rozhraní či vůbec provádět každodenní úkony rychleji a lépe.
Velký rozsah možností a nulová cena jsou ovšem vykoupeny, jak již bylo naznačeno výše, nutností zvládnout produkt, který nemá dvakrát intuitivní rozhraní a může zvláště ze začátku uživatele přemírou svých funkcí a různorodostí jejich používání spíše zahltit. Ti, kdo u daného řešení chvíli vydrží, mohou nicméně počítat s tím, že jim PowerPro značně usnadní mnoho rutinních pracovních úkonů a snad učiní práci s počítačem i o něco zajímavější.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024