Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
PopChar 3.1: alternativní mapa znaků a další obdobné produkty
sw software
20. srpna 2007, 00.00 | Character Map neboli Mapa znaků ve Windows umožňuje vkládat do aplikací vybrané znaky z libovolného písma. Protože však tato utilita Microsoftu nenabízí nijak velké pohodlí práce, vznikla celá řada samostatných programů s obdobným zaměřením. PopChar existuje jak pro Windows, tak i pro Macintosh, v článku navíc najdete i
přehled jiných alternativních map znaků.
Alternativní mapa znaků PopChar 3.1 společnosti Ergonis Software je určena pro Windows 2000/XP/2003/Vista, pro starší verze Windows doporučují autoři PopChar Win používat starší verzi 2.2. Verze 3.1 nepřináší oproti předchozím verzím nic zásadně nového, rozšiřuje však kompatibilitu PopChar Win s Windows Vista a aplikací AutoCAD, a to včetně podpory automatického zjišťování písem v AutoCADu. Další novinky se rovněž týkají kompatibility PopChar Win, tentokrát s aktuální verzí Adobe Photoshopu CS3 a vektorového editoru FreeHand. Pro Macintosh existují trochu odlišné verze PopChar Pro a PopChar X, jejichž popisem se ale dnes zabývat nebudeme.
Protože PopChar Win není freewarovou, nýbrž komerční aplikací, prodávanou za 30 EUR, určitě vás bude především zajímat, v čem se vlastně liší od utility Character Map, která je přímo součástí Windows. Na první pohled viditelným rozdílem je okno mapy znaků s měnitelnou velikostí, díky které se na plochu okna vejde i větší počet znaků ve zvolené kódové tabulce. Hlavní rozdíl je ovšem citelně zásadnější – u PopChar Win si nemusíte pamatovat či neustále sledovat klávesové zkratky pro různé speciální znaky, nýbrž znaky vkládáte do aplikací pouhým kliknutím myší na zvolený znak bez nutnosti používat operace Copy/Paste. PopChar Win tedy v zásadě funguje jako (pravda, dost pomalá) externí softwarová klávesnice. Každý Unicode font může obsahovat celou řadu sad znaků, mezi kterými samozřejmě lze v PopChar Win libovolně přepínat.
PopChar Win 3.1 – prostředí PopChar s velkou mapou znaků, volitelnými kódovými tabulkami daného písma a souhrnným seznamem fontů
Mezi doplňkové funkce PopChar Win patří možnost vyhledání znaku podle jeho názvu, tato funkce současně automaticky odfiltruje z mapy znaků všechny ostatní znaky, jejich název neodpovídá skupině znaků zadaných do vyhledávacího requesteru.
Pro rychlé vyvolání okna PopChar Win slouží (mimo kliknutí na tray ikonku) ještě samostatná hotkey, kterou si můžete nadefinovat v preferencích programu. Nastavit si dále můžete i velikostí náhledů písem, vkládání HTML entit a několik jiných vlastností souvisejících s ovládáním mapy znaků. Přepnutím z ASCII do HTML módu se pak budou do aplikací automaticky vkládat HTML entity v klasickém tvaru, například Å či Š apod., popřípadě v číselném tvaru ů apod. Vkládat lze navíc do některých aplikací i symboly daného znaku, včetně stylu s velikostí znaku nastavitelnou skokově v rozmezí 9 až 48 bodů. Zkušební verzi PopChar Win si můžete stáhnout na webových stránkách společnosti Ergonis.
PopChar Win 3.1 – preference programu umožňují zvolit si hotkey pro vyvolání/aktivaci aplikace, vkládání HTML entit a další nastavení
Další mapy znaků
PopChar Win pochopitelně není jedinou alternativní mapou znaků pro Windows, je však jednou z těch lepších. V následujícím přehledu najdete další mapy znaků pro Windows i Macintosh, z nichž některé jsou kombinovány se správcem písma či s dalšími funkcemi.
Advanced Font Viewer (50 USD, Windows) – rychlý prohlížeč písem pro Windows s vestavěnou mapou znaků a funkcemi pro správu písem.
Font Fitting Room Deluxe (50 USD, Windows) – správce písem pro Windows s vestavěnou mapou znaků a obvyklými funkcemi pro aktivaci či deaktivaci sad fontů. Program navíc existuje i ve zjednodušené a levnější variantě bez přídavku Deluxe.
Font Examiner (20 USD, Mac OS X) – další z relativně klasických komerčních map znaků s řadou doplňkových funkcí, včetně vkládání HTML entit, kopírováním Bézierových křivek jednotlivých znaků jako PDF dokumentů aj.
FontExpert 2007 (59 USD, Windows) – výkonný a velmi komfortní správce písem s vestavěnou mapou znaků a mnoha dalšími funkcemi.
FontMap (20 USD, Windows) – mapa znaků schopná prohlížet instalovaná, i doposud nenainstalovaná písma.
FontExplorerL.M. (28 USD, Windows) – správce písem pro Windows s podporou všech nejpoužívanějších písem a integrovanou mapou znaků.
Font Pilot (16 USD, Mac OS X) – prohlížeč fontů s integrovanou mapou znaků a různými doplňkovými funkcemi.
CharView (15 USD, Mac OS X) – klasická mapa znaků pro Mac OS X podporuje kódování Unicode i vkládání HTML entit a má poměrně komfortní grafické rozhraní.
Character Viewer (freeware, Windows) – klasická mapa znaků s nulovou cenou a možností kopírování znaků přes Windows Clipboard.
Linotype FontExplorer X (freeware, Mac OS X) – profesionální "firemní" správce písma s vestavěnou mapou znaků je bezplatně nabízen pro Mac OS X, starší a mnohem méně komfortní verze programu pak existuje i pro Windows.
MainType (40 USD, Windows) – kvalitní a velmi komfortní správce písem pro Windows, jehož jednou z několika doplňkových funkcí je rovněž vestavěná mapa znaků.
Printer's Apprentice (25 USD, Windows) – správce písem pro Windows, jehož jednou z několika interních funkcí je i vylepšená mapa znaků.
Vylepšená mapa znaků (freeware, Windows) – název utility přesně charakterizuje její funkčnost. Mimo zobrazení náhledů znaků v daném fontu (se zvolenou barvou i velikostí) umí Vylepšená mapa znaků také znaky vyhledávat, exportovat do BMP obrázku, zobrazuje WAP kódy a HTML kódy, má celoobrazovkový režim a solidní konfigurovatelnost, ale bohužel si příliš nerozumí s Windows XP.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024