Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Pojďme si vytvořit obal na (nejen) CDR medium
3. listopadu 1999, 00.00 | V dnešní době je zálohování na CDR media mimořádně rozšířené. Pojďme si tedy ukázat, jak vytvořit pěkné obaly na CD-ROM/CDR.
Dnes, kdy stojí CDR medium pár desetikorun "pálí" každý o sto šest. Nebudeme zde rozebírat, co pálí, ať si každý sám sáhne do svědomí. Spíše si ukážeme, jak si vytvořit na vypálená CD obal a tím pádem si CDRka nějak systematicky uspořádat. Určitě nejsem sám, kdo má desítky různých nepopsaných CDR mediíí a neví kde co má ;)Programů na výrobu obalů existuje mnoho, mne se zalíbíl cdrLabel, který vám dnes představím.
Program je distribuován jako shareware, stáhnout si ho můžete odsud. Instalační balík má něco málo kolem 500 Kb. Instalace probíhá pouhým rozbalenim archivu, což je příjemné. Po spuštění programu se otevře okno s nástrojovou lištou nahoře a pracovní plochou téměř po celém okně. Zde je vidět náhled obalů na CD (přední a zadní strana). Program se automaticky zeptá na písmenko CD mechaniky, po jeho následném zadání se objeví adresářová struktura CD. Tu můžete libovolně měnit. To znamená, že některé adresáře můžete nechat zavřené a některé otevřené (zobrazí se soubory obsažené v dotyčném adresáři). To se hodí pokud máte na CD třeba drivery a o těch nepotřebujete detailní info, ale také empétrojky a ty chcete mít do detailu zobrazené. Od tohoto se odvíjí i funkce "počet sloupců", u které můžete lehce přidávat či ubírat sloupce (maximální počet sloupců je sedm).
Můžete si vybrat, zda-li ponecháte výpis adresářové struktury jen na přední straně nebo na zadní straně nebo na obou (a nebo také na žádné). Pokud máte toto hotové, můžete se pustit do editace titulku, který bude na lícové straně CD. Je to opět velmi intuitivní, stačí poklepat do oblasti s titulkem, napsat text, vybrat font eventuelně barvu a je hotovo. Samozřejmostí je možnost vložení textového řetězce do obalu (například velký nápis) a bitmapového obrázku (podporovány jsou formáty JPG a BMP). Výsledné dílko si můžete samozřejmě uložit pro pozdější použití.
Program není žádná hi-tech grafická aplikace, to jistě ne. Nicméně obaly "na úrovni" se sním tvoří rychle a efektivně. Program umí to co má a k čemu je vytvořen, nezatěžuje zbytečnostmi. Já jsem si pomocí něj vytvořil cca 70 obalů na své CD za zhruba 30 minut!!!!. Vřele doporučuji.
Jinak pro zájemce vytvořil autor mutaci tohoto programu určenou pro výrobu obalů na diskety, ZIP media, SQ media, ...
Vše najdete na již zmíněném webu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024