Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Po dohadech o dalším směřování Final Cut Studia Apple potvrdil jeho zaměření na profesionály
21. května 2010, 00.00 | Aplikace Applu pro střih a další zpracování videa byly dosud jasně rozděleny podle cílové zákaznické obce a zdálo se, že to všem vyhovuje. Značný rozruch proto způsobil článek AppleInsideru tvrdící, že Apple hodlá změnit zaměření Final Cut Studia, tedy profesionálního střihového nástroje, směrem ke konzumentskému sektoru. Je tato pověst pravdivá?
Významnou oblast použití Maců představuje zpracování videa, a to i na profesionální úrovni, přičemž Apple pro ně dodává nejen hardware, ale také software.
Pro technicky méně zdatné uživatele Apple nabízí program iMovie z mediálního balíku iLife. Na druhém konci zákaznického spektra stojí programový balík Final Cut Studio určený profesionálům, který se dočkal významnější aktualizace loni v červenci. A uživatelé, jimž iMovie už nestačí, ale Final Cut Studio by nevyužili, mohou sáhnout po programu Final Cut Express, zjednodušené verzi střihového programu Final Cut Pro tvořícího základ Final Cut Studia.
Aplikace Applu pro střih a další zpracování videa tak byly dosud jasně rozděleny podle cílové zákaznické obce a zdálo se, že to všem vyhovuje, proto značný rozruch způsobil článek AppleInsideru tvrdící, že Apple hodlá změnit zaměření Final Cut Studia.
Final Cut Studio se údajně více zaměří na širší zákaznickou obec
Cituje člověka obeznámeného s vnitřními plány Applu ohledně profesionálních aplikací, podle něj proběhly ve vývojovém týmu Final Cutu Pro změny v rámci snah přizpůsobit ho větší skupině uživatelů, program by se měl zaměřit nejen na potřeby profesionálů, ale také na technicky zdatnější, avšak ne plně profesionální uživatele (článek AppleInsideru pro ně používá termín „prosumer“, který se dá asi nejlépe přeložit jako poloprofesionál, i když to není úplně přesné).
Mělo by jít o reakci na to, že se zákaznická obec mění, jak probíhá přesun od stolních Maců k notebookům a zároveň roste celkový počet uživatelů, zahrnující stále více pokročilých domácích uživatelů a poloprofesionálů. A tak zatímco původně Apple koupil program Final Cut od Macromedie (již později pohltila Adobe) proto, aby přilákal na Macy profesionální uživatele, nyní by měl vývoj jít spíše opačným směrem.
Zatímco dříve se Final Cut Studio rychle propracovávalo do podoby špičkového střihového balíku, teď se jeho rozvoj zpomalil (na loňskou aktualizaci se opravdu čekalo dost dlouho) a začaly se objevovat otázky, nakolik se vlastně Apple vůbec hodlá svým profesionálním aplikacím věnovat, když se podíl stolních Maců zmenšuje a navíc firma věnuje pozornost hlavně rozvíjejícímu se trhu přístrojů s iPhone OS. AppleInsider poukazuje na to, že loňská aktualizace aplikací Final Cut Studia například nepřinesla podporu 64bitového zpracování na Macích s procesory Intel, navíc se objevily pověsti, že v týmu Final Cutu dochází k propouštění.
Příklad iMovie '08
A poté AppleInsider podnikl menší výlet do historie, připomněl, že vedoucí vývoje Final Cutu Pro, Randy Ubillos, v roce 2007 napsal iMovie '08, od základu nový program, jenž měl zpracování videa usnadnit laickým uživatelům, avšak setkal se se značnou kritikou, protože nové iMovie proti svému předchůdci spoustu věcí vůbec neumělo. Na Macworldu 2009 ovšem Apple představil v rámci balíku iLife '09 také výrazně vylepšené iMovie '09, jež většinu chybějících možností doplnilo.
Vývojový tým Final Cutu Pro se mezitím údajně dostal zpět pod vedení Ubillose, který by s programem měl provést něco podobného jako s iMovie, učinit ho přitažlivějším a použitelnějším pro poloprofesionály. Dnes se Final Cut Pro zaměřuje na pokročilé profesionály, zatímco Final Cut Express se prodává uživatelům, jež nepotřebují všechny špičkové možnosti Final Cutu Pro. Většinu prodeje však prý tvoří Final Cut Express, a proto se začalo (tvrdí AppleInsider) pracovat na uzpůsobení Final Cut Studia pro širší skupinu zákazníků.
V rámci těchto snah mimo jiné Apple počal (pomocí inzerátů) shánět designéry vizuálního rozhraní pro své profesionální aplikace, což lze vykládat jako první kroky k přizpůsobení uživatelského rozhraní aplikací Final Cut Studia běžnějším uživatelům.
Apple však rychle potvrdil přetrvávající podporu profesionálních uživatelů
Zlepšení přístupnosti Final Cut Studia uživatelům by sice jistě bylo lepší alternativou, než kdyby Apple příslušné aplikace odprodal či dokonce přestal vyvíjet (i takové spekulace se už objevily), přesto však článek AppleInsideru vyvolal bouřlivé ohlasy, zejména profesionálním uživatelům se naznačený směr vývoje vůbec nezamlouval.
Všiml si toho i Apple a ačkoli obvykle odmítá pověsti v médiích jakkoli komentovat, k této věci se vyjádřil, serveru CNET News jeho mluvčí řekl, že Final Cut Pro je první volbou profesionálních zpracovávatelů videa a Apple se těší na jeho skvělou budoucnost. A prohlásil, že příští verze Final Cutu bude úžasná a profesionálním zákazníkům se bude líbit.
Na to samozřejmě musel zareagovat i AppleInsider. CNET z prohlášení Applu usoudil, že se vývojový tým Final Cutu Pro bude moci soustředit na vyspělé funkce, ale domnívá se, že zároveň bude pokračovat těsnější integrace Final Cut Studia s aplikacemi pro méně zdatné uživatele.
AppleInsider však nic takového netvrdil a informace od jeho zdroje tyto spekulace nepodporují. A inzeráty, jimiž Apple hledá designéry uživatelských rozhraní, mluví o aplikacích zaměřených na tvůrčí profesionály, takže se opravdu dá předpokládat, že se Final Cut Studio i nadále bude snažit vyjít vstříc jejich potřebám.
Zároveň se však role File Cutu Pro skutečně mění, už neslouží hlavně jako prostředek posílení prodeje Maců (především Maců Pro) a klesly i příjmy za software, protože odbyt nejvýkonnějších Maců zůstává v podstatě neměnný a cena Final Cut Studia výrazně klesla. Mezi profesionály si však software Applu stále udržuje vysoký podíl.
Studie SCRI z roku 2007 například zjistila, že v USA na trhu profesionálního střihu videa činil podíl Final Cutu Pro plných 49 procent, zatímco Avid držel jen 22 procent. A v roce 2008 šetření mezi členy sdružení American Cinema Editors Guild ukázalo, že Final Cut Pro používá 21 procent jeho členů, zatímco zbytek užívá Avid (tyto výsledky nelze srovnávat s průzkumem SCRI, obě studie zkoumaly jiné skupiny uživatelů, proti předchozímu roku podíl Applu dokonce posílil).
AppleInsider tak musel přiznat, že své předchozí zprávy poněkud přehnal, nyní již říká, že změny ve Final Cut Studiu nepochybně budou brát v úvahu potřeby stávající uživatelské základny a rozhodně nebudou tak drastické jako v případě iMovie.
Dramatické změny nejsou pravděpodobné
Final Cut Studio tak nejspíš nečekají dramatické změny, ačkoli jisté zjednodušení uživatelského rozhraní nelze vyloučit. V celé této „kauze“ tak stojí za pozornost spíše to, jak rychle Apple zareagoval, zdá se, že názor profesionálních uživatelů, ačkoli je to skutečně malá (ale vlivná) skupina, má stále značnou váhu a Apple pochopitelně nechce přijít o jejich přízeň.
Na druhou stranu však chování Applu v poslední době opravdu vyvolává otázky, co chce v oblasti profesionálních řešení dělat dál (viz třeba neustále odkládaná modernizace Maců Pro.) Uvidíme, zda se k tomu blíže vyjádří na konferenci WWDC 2010 (začínající 7. června), kde by k tomu byla vhodná příležitost, bude ovšem záležet na tom, jaké novinky tam Apple představí vedle nového iPhonu a ostré verze iPhone OS 4.
A pokud jde o Final Cut Studio, jeho poměrně pomalý vývoj bude nejspíš důsledkem toho, že stále jde o aplikace psané pro prostředí Carbon a Apple nyní pravděpodobně pracuje na jejich přenosu do prostředí Cocoa, jenže to je pracná a zdlouhavá záležitost (bylo to vidět třeba na Photoshopu, který přechod pod Cocoa uskutečnil teprve s nedávno vydanou verzí CS5), dokud to nebude hotové, asi lze jen těžko čekat nějaké zásadní inovace.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024