Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Pluginy v Terragenu
21. listopadu 2006, 00.00 | V dnešním článku si ukážeme jakým způsobem se v Terragenu pracuje s pluginami, jak se instalují a jaké pluginy jsou v
součastné době pro tuto aplikaci k dispozici.
Terragen, stejně jako jiné grafické programy, má možnost rozšíření jeho možností o další funkce za pomoci tzv. pluginů. Paleta dostupných pluginů pro Terragen je poměrně chudá, ale i přesto můžeme v některých pluginech najít dobrého pomocníka při práci s touto aplikací.
Instalace pluginů do Terragenu je velice jednoduchá. Po stažení konkrétního pluginu a rozbalení archivu, stačí soubor *.tgp zkopírovat do aplikačního adresáře Terragenu a Terragen restartovat. Pro správnou funkci některých pluginů je třeba mít stažený a nainstalovaný tzv. TGPGuiLib, což je DLL knihovna, která umožňuje vytváření grafického uživatelského rozhraní a jejichž služeb některé pluginy využívají. Tuto knihovnu lze stáhnout zde.
Dostupné pluginy pro Terragen:
For export only ( download)
Jak název balíčku napovídá jde o sadu pluginů, které umožňují export krajiny do několika grafických formátů (DXF, BMP, OBJ a Renderman RIB). Využít jej můžeme hlavně pokud budeme chtít krajinu vytvořenou v Terragenu upravit pomocí nějakého externího grafického programu jako je např. Photoshop, popř krajinu vytvořit v Terragenu a následně ji renderovat v nějakém 3D grafickém programu.
Pluginy jsou dostupné přes “Landscape dialog” po stisku tlačítka “Accessories”.
Firmament (download)
Tento balíček umožňuje naimportovat krajinu do Terragenu z nějakého externího souboru. Podporovaný formát importovaného souboru je DEM, STM, BMP, RAW a POV-Ray.
Plugin je opět dostupný přes “Landscape dialog” po stisku tlačítka “Accessories”.
Po spuštění pluginu vybereme importovaný soubor a posléze si vybereme část obrazu, která se do Terragenu naimportuje.
Solaris (download)
Tento plugin dokáže umístit slunce na polohu tak, aby tato poloha odpovídala zadaným zeměpisným údajům. Po spuštění Plutonu, v zobrazeném dialogu, máme možnost zvolit si zeměpisnou šířku, délku a čas pozorování a plugin za nás umístí slunce.
Plugin je dostupný přes Lightning dialog přes tlačítko “Accessories”.
LensFX (download)
Balíček se skládá ze dvou pluginů – Depth of field a Export depth buffer.
Export depth buffer plugin slouží k vytvoření obrazového souboru obsahující informace o hloubce obrazu. Ve výsledku dostaneme obrázek v odstínech šedé, kde vzdálenější objekty budou vykresleny bíle a bližší černě. Výsledek pluginu je vidět na následujícím obrázku.
Depth of field plugin umí simulovat hloubkovou neostrost obrazu. Po spuštění pluginu stačí pouze nastavit počáteční a koncovou vzdálenost a plugin vše co neleží mezi těmito dvěmi vzdálenostmi rozmaže, jak je vidět na následujícím obrázku. Oba pluginy jsou dostupné přes “Camera setting” po stisku tlačítka “Effects”.
SOPack plugin (download)
Tento balíček obsahuje téměř 20 pluginů. V balíčku najdeme čtyři pluginy pro definování povrchu krajiny, dále dva pluginy pro tvorbu vody, devět pluginů pro renedringové efekty a dva pro úpravu tvaru krajiny.
Pluginy pro úpravu tvaru krajiny (Flip vertical a Statistical Filter) jsou poměrně jednoduché a umožňují pouze otáček krajinu a vyhladit povrch krajiny. O dost zajímavější jsou pluginy pro definování povrchu krajiny, které rozšiřující možnosti texturování v Terragenu.
Zde se jedná o čtyři pluginy (Grid Overlay, Contour Overlay, Image Overlay a Strata Overlay), dostupné v “Surface Layer” editoru po stisku tlačítka “Tex” viz následující obrázek.
- Grid Overlay - pokrývá krajinu mřížkou jejichž barvu a velikost můžeme definovat podle libosti
- Contour Overley - pokrývá krajinu vodorovnými linkami, s definovatelným rozestupem a barvou
- Image Overlay - dělá to samé jako Grid overlay s tím rozdílem, že krajinu nepokrývá barevnou mřížkou, ale texturou. Grafik si vybere texturu a definuje kolikrát se má textura opakovat při pokrývání krajiny
- Strata overlay – také pokrývá krajinu texturou, ale s tím rozdílem, že textura není na krajinu kreslena shora, ale ze strany. Toto využijeme tehdy, pokud chceme simulovat vzhled skal, které se skládají z několika horizontálních vrstev
Na těchto obrázcích můžeme vidět výsledek po použití pluginu Image overlay a Strata overlay>
Mezi renderovací efekty patří převod do černobílé barvy, sépie, či čárové kontury krajiny. Tyto pluginy spustíme stejně jako plugin LensFX.
WaterWorks (download)
Poslední v řadě máme pluginy pro tvorbu efektů s vodní hladinou.
Tyto jsou dostupné přes “Water dialog” po stisku tlačítka “Effects”. Balíček celkem obsahuje sedm pluginů a to Height ripples, Ice shelf, Lava, Sorta surf, Sorta surf multi, Whitecaps a WaterWorks mask generator.
- Height ripples – plugin slouží k přidání dodatečných vlnek na vodní povrch
- Ice shelf – plugin vytváří podél pobřeží jakýsi pás simulující led a sníh
- Lava – plugin kompletně změní vzhled vody a změní ji, jak název napovídá, na lávu
- Sorta surf –plugin simuluje vlny narážející na pobřeží a vytváří podél pobřeží pěnu
- Sorta surf multi – jde o variantu na předchozí plugin, s tím, že se podél pobřeží vytváří řada zpěněných vln
- Whitecaps – vytváří pěnu, obdobně jako Sorta surf, s tím rozdílem, že se pěna nevytváří na pobřeží, ale na celém vodním povrchu
- WaterWorks mask generator – tento plugin neovlivňuje samotný výsledek renderovaného obrázku, ale vytvoří BMP soubor, který reprezentuje informace o rozložení vodní plochy v naší krajině. Tuto masku můžeme modifikovat a zpětně s její pomocí ovlivnit výsledek předchozích pluginů z tohoto balíčku
Co říci závěrem? Některé pluginy pravděpodobně při své práci nikdy potřebovat nebudeme, ale ve výčtu můžeme najít několik zajímavých pluginů, které nám mohou naši práci ulehčit a rozšířit paletu efektů, které můžeme na naši krajinu aplikovat. Každopádně to stojí za vyzkoušení.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024