Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Pluginy Adobe InDesignu: zajímavé novinky
Adobe InDesign sazba
25. dubna 2005, 00.00 | Sazbu z textových tagů či SQL databází, snadný update odkazů na obrázky, netradiční
možnosti zpracování pomocí skriptů a konečně i trochu zábavy: to vše slibují nedávno
uvedené pluginy InDesignu různých výrobců, které podrobněji přibližujeme v tomto
přehledu.
Ne každý zásuvný modul, vytvářený dnes pro publikační aplikace, nabízí natolik rozsáhlou škálu funkcí, aby zaplnil celou recenzi. Mnohý z takovýchto produktů ovšem poskytuje možnosti značně užitečné či inovativní a tak jsme se rozhodli jednou za čas na Grafice přiblížit zajímavé novinky daného typu. Není tomu tak dávno, co jsme se takto věnovali modulům Adobe Acrobatu, dnes bude obdobně naše pozornost zaměřena na pluginy sázecího programu Adobe InDesign.
Xtags
Novinkou, která na první pohled působí značně nezvykle, je plugin Xtags (400 USD) společnosti Em Software (uvedený výrobce je dobře znám i svými produkty Xdata/InData a XCatalog/InCatalog). Nezvyklost zde spočívá především v tom, že daný produkt je určen k sazbě textu, obsahujícího jazyk tagů, vyvinutý a nabízený spolu s odpovídající extenzí již před časem (od roku 1992!) pro QuarkXPress. Výrobce ale má k uvedení takovéhoto produktu hned několik dobrých důvodů. Tím prvním je zpětná kompatibilita: mnohá pracoviště dnes přecházejí na InDesign právě z XPressu a mohou se zde najít zdrojové kódy publikací, které byly dříve sázeny Xtags v XPressu a které je zapotřebí nyní sázet s pomocí InDesignu. Produkt je navíc zpětně kompatibilní s původním jazykem tagů samotného XPressu, takže jim lze sázet i tagovaný text, připravený původně k načtení pouze v XPressu. Uvedené vlastnosti dále mohou umožnit u specifických projektů (zejména rozsáhlejší publikace s dobře popsatelnou strukturou) podstatně lepší zpracování, nežli u importu původních dokumentů XPressu do InDesignu. K výrobě daného typu obsahu také existují poměrně zajímavé prostředky, jako jsou například odpovídající makra Microsoft Wordu QuarkConverter a RazzmaTag společnosti Editorium.
Ukázka formátování kódu zapsaného pomocí Xtags
Konečně - a asi hlavně - je třeba vyzdvihnout schopnosti jazyka Xtags, který výrazně předčí to, co nabídly samotné společnosti Quark a Adobe pro tagovaný text ve svých produktech: mimo formátování textu lze s pomocí Xtags řešit takřka dokonale umístění či obtékání obrázkových rámečků nebo aplikování předlohových stránek, k dispozici jsou i sofistikované prostředky typu podmínek či tzv. maker (zápis sekvence tagů pro opakované použití). Díky svým schopnostem mohou být Xtags jedinečným prostředkem pro automatizovanou sazbu rozsáhlých publikací typů katalogů, encyklopedií, seznamů apod. - podkladový text, generovaný typicky z databáze či systému pro správu obsahu, se obalí odpovídajícími tagy s pomocí příslušných exportních nástrojů daného systému. Případně pak lze následně v takovémto textu provádět libovolné hromadné transformace, založené na použití funkce hledání a nahrazení, textových filtrů apod. I přes naznačenou techničnost se tedy v případě Xtags jedná o prostředek, který může být velmi zajímavý prakticky pro každé publikační pracoviště, jež potřebuje opakovaně produkovat složitější a rozsáhlejší publikace naznačeného typu.
Xactuell
Rovněž plugin Xactuell (cena od 999 USD výše) společnosti Codeware je inkarnací zavedené a ceněné extenze QuarkXPressu , konkrétně produktu XactuellXT. Jde tudíž o modul, dovolující s pomocí InDesignu zajistit sazbu z databází. Obdobně jako jiné produkty svého druhu funguje i Xactuell na bázi (oboustranně updatovatelných) odkazů, unikátní je přitom na něm skutečnost, že vedle zpracování textových výtažků z databází či tabulkových procesorů nabízí i plnohodnotné rozhraní pro správu databáze pomocí standardu SQL (Structured Query Language - mj. FileMaker, Access či Oracle). Mimo prostého výběru informací lze tedy zajistit i prakticky jakékoli jiné další manipulace s databází, jako je především zpětné uložení určených dat (po jejich úpravách v dokumentu XPressu) do databáze, odstranění určitých záznamů apod. Navíc produkt nabízí velmi pokročilé funkce pro tvorbu a využití odkazů (textových, obrázkových) i parametrů různých typů, rozšířené verze doplňku (zmíněné dále) pak z databáze dokáží automatizovaně vysadit kompletní publikaci.
Schéma nasazení Xactuell
Přejímání dat z databáze je zajištěno pomocí SQL dotazů, k jejichž tvorbě slouží názorný průvodce. V rámci dotazu lze použít i nejrůznější proměnné, dovolující dále velmi flexibilně určit podobu zpracovávaných dat. K testování dotazu před jeho aplikací v odkazu slouží SQL konzola. Dotazy používané opakovaně v rámci různých projektů je možno, spolu s dalšími prvky (výběry z databáze, reference aj.), centrálně spravovat na serveru, takže z každé pracovní stanice pak lze využívat shodná, odladěná nastavení. Mimo základní verze existuje Xactuell i v podobě Enhanced, jež poskytuje možnosti dávkového zpracování, a 2000, která možnosti obou verzí rozšiřuje o funkci automatické sazby databázových informací na základě šablon. Ještě pokročilejší možnosti takovéto sazby pak poskytuje podoba Layouter. Xactuell nám již ve verzi pro XPress přišel jako velmi povedený nástroj pro databázové publikování, který v dané třídě aplikací zaujme skutečnou všestranností použití a schopností realizovat i hodně náročné projekty.
PictureTracker
Jiným pluginem Codeware, navazující opět na obdobnou úspěšnou extenzi XPressu, je PictureTracker (199 USD). Jedná se o produkt, s jehož pomocí lze zajistit update informací o externích obrázcích, použitých v daném dokumentu. Na základě uživatelem určených podmínek prohledá plugin zadané složky (včetně podsložek) či celé paměťové médium, a nalezne zde dané obrázky. V rámci zobrazení výsledku se zobrazí i informace o obrázcích chybějících či existujících na více umístěních. Následně lze řešit například duplicity v užití nebo updatovat umístění (pomocí funkce Search and Replace) obrázků. Svým posláním je PictureTracker vhodný zejména pro pracoviště, na kterých dochází k častým změnám obsahu nebo umístění obrázků resp. migracím dokumentů - jeho nasazení zde může ušetřit hodně úmorné práce.
Změna umístění obrázků v PictureTrackeru
InEventScript
Plugin InEventScript (80 USD) zatím neznámého výrobce RogueSheep, použitelný nejen s InDesignem, ale i editorem InCopy, nabízí velmi zajímavé možnosti nasazení skriptů v prostředí uvedených aplikací. S jeho pomocí lze totiž prakticky libovolné akci, prováděné v prostředí InDesignu/InCopy (tedy například otevření či uzavření dokumentu, spuštění/ukončení aplikace, tisku, exportu/importu, odvolání příkazu, aplikování stylu apod.) přiřadit jeden či více skriptů, které se provedou v zadaném okamžiku (obvykle před či po provedení daného příkazu, skript také může potlačit provedení následného příkazu - například když odhalí přetečený text v dokumentu a následnou akcí měl být tisk). Veškeré chování pluginu se ovládá z jediné přehledné palety, která dovoluje provést příslušná přiřazení a indikuje případnou absenci daného skriptu v systému (například pokud byl nedopatřením smazán apod.). Přiřazení skriptů jsou uložena v XML dokumentu, který lze snadno editovat nebo použít k výměně nastavení mezi pracovišti.
Přiřazení skriptů v InEventScript
Za cenu nepříliš vysoké investice (80 USD) poskytuje InEventScript hodně neotřelé možnosti využití InDesignu či InCopy. Je ovšem jasné, že programování odpovídajících skriptů i nalezení odpovídajícího scénáře nemusí být úplně snadné: vyjít lze každopádně z několika zajímavých ukázek, poskytovaných výrobcem. Možnými scénáři nasazení (z nepřeberné škály možností) mohou být například preflight dokumentu (písmo, barvy, přetečený text apod.) podle zadaných kritérií před jeho uložením nebo tiskem, automatický export do více různých formátů či sledování času stráveného nad určitým dokumentem (pro účtování, kontrolu činnosti pracovníků atp.). Z daných příkladů je pak asi zřejmé, že plugin může ušetřit hodně času a práce prakticky každému, kdo s InDesignem (či InCopy) rutinně pracuje.
Tetris
Na závěr našeho přehledu jsme si nechali plugin Tetris společnosti DTP Tools (autor i jiných, dosti zajímavých produktů Text Count a History), který je z hlediska publikační praxe zcela neužitečný, nicméně má šanci stát se velmi oblíbeným. Jak totiž jeho název naznačuje, jedná se o prostředek, který dovoluje si přímo v prostředí InDesignu zahrát dobře známou kultovní hru, včetně možnosti odeslat nahrané skóre do internetové Tetris Hall of Fame. Na atraktivitě prostředku dále přidává skutečnost, že je zcela zdarma.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024