Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
PixVue: výkonný správce digitálních fotografií
sw software
10. září 2004, 00.00 | Propracovaná správa digitálních fotografií přímo v systémovém prostředí Windows, bohaté
možnosti exportu obrázkových kolekcí a hlavně jedinečné možnosti práce s metadaty ve
formátech Exif, IPTC a XMP. Takovýmito vlastnostmi se může pochlubit freewarový produkt
PixVue, jehož přiblížení přinášíme v této recenzi.
S masovým nárůstem digitální fotografie přibývá i odpovídajících nástrojů, umožňujících pracovat s uvedeným typem obsahu. I když pomineme proprietární nástroje, dodávané s digitálními aparáty, a dále příslušné funkce či aplikace, zabudované přímo do prostředí operačních systémů (zejména iPhoto pro Mac OS X), nalezneme širokou škálu produktů daného typu, lišících se výkonností, zaměřením i cenou. Vedle aplikací, dovolujících fotografie i ostatní bitmapovou grafiku prohlížet, dílčím způsobem upravovat či konvertovat do jiných formátů (IrfanView, ACDSee, Zoner Media Explorer, ThumbsPlus a mnohé další.) lze takto v publikačním průmyslu použít i pokročilejší řešení, určená pro editaci a tvorbu bitmapové grafiky (Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint aj.) či digital asset management (Cumulus Canto, Extensis Portfolio, iView Media). Jedním z produktů, který do uvedeného spektra aplikací rovněž patří, ale není zatím možná znám tolik, kolik by zasloužil, je PixVue stejnojmenného výrobce. Čím je toto řešení, patřící do třídy freeware, ojedinělé a proč má smysl jej využívat? Na uvedenou otázku bychom rádi odpověděli v této recenzi.
Základní přiblížení
PixVue je systémovým rozšířením různých podob Microsoft Windows, dovolujícím přímo v rámci systémových prostředků pro správu souborů (Windows Explorer) různým způsobem pracovat s počítačovou grafikou ve formátech JPEG, TIFF, JPEG2000, PNG, GIF, Photoshop a BMP, přičemž nejširší škála funkcí je poskytována pro soubory digitálních fotografií, tedy formáty JPEG a TIFF. Produkt dovoluje grafické soubory prohlížet a spravovat či vytvářet z nich prezentace či fotoalba v různých formátech, unikátní je na něm ovšem zejména způsob, jakým dokáže u obsahu uvedeného typu používat a zpracovávat metadata v různých formátech. Podívejme se nyní na uvedené funkce podrobněji.
Ovládací panel ovlivňující chování PixVue
Prohlížení a správa obrázků
Jak jsme již předeslali výše, není PixVue samostatnou aplikací, ale systémovým rozšířením Windows, jehož funkce jsou přístupné především prostřednictvím kontextové nabídky, vyvolané nad ikonou složky nebo souboru v podporovaném formátu. (Ke kontrole chování jednotlivých funkcí slouží odpovídající ovládací panel.) Uvedeným způsobem lze především spustit prohlížení obsahu složky nebo vybraných souborů. V příslušném modu (Preview) lze náhledy grafiky rotovat či zvětšovat/zmenšovat, samotné soubory odstraňovat, přesouvat nebo kopírovat, dále je zde možno provádět editaci metadat, které se podrobněji věnujeme na jiném místě tohoto článku. Jinou cestu, jak snadno a rychle prohlédnout obsah určené obrázkové kolekce, nabízí funkce Slide Show, jejíž chování zde asi nemusíme vysvětlovat.
Podstatně silnějším prostředkem pro správu obrázkových souborů jsou ovšem tzv. galerie. Jedná se o jakési virtuální složky, ve kterých lze přetažením souborů či složek vytvořit odkazy na určené obrázky, mající podobu příslušného náhledu (ve formátu JPEG, kvalita se nastavuje v preferencích), doplněného o metadata, obsažená v obrázku. Jeden obrázek lze takto odkazovat z libovolného počtu galerií, podporováno je i odkazování obrázků, uložených "offline" na CD-ROM. Uvedeným způsobem si tedy lze vytvářet podle potřeby virtuální "fotoalba", dovolující vnést dostatečný přehled i do velkých kolekcí fotografií, uložených různým způsobem.
Dialog pro prohledávání galerií
V rámci galerie lze provádět především vyhledání požadovaného obrázku s pomocí jeho metadat. Odpovídající toolbar zde umožňuje využít logické výrazy a regulární výrazy. Výsledek hledání pak lze uložit do nové či existující galerie, dalšími operacemi, které lze s výsledkem hledání či obsahem galerie resp. odkazovanými soubory provádět, jsou přesun, kopírování či odstraňování a dále úpravy přidružených metadat.
Metadata
PixVue podporuje různorodým způsobem práci s metadatovými standardy EXIF, IPTC a XMP. Připomeňme na tomto místě, že metadata, čili data o datech mají v případě počítačové grafiky zásadní význam zejména při katalogizování a prohledávání uvedeného typu obsahu (vyhledávání na základě vizuální podobnosti je zatím pouze v plenkách) a dále při určení historie zpracování či naopak budoucího určení obrázku. EXIF takto dovoluje zaznamenat především informace související s pořízením snímku, zaznamenané obvykle automaticky daným fotoaparátem, IPTC naopak slouží k popisu určení snímku a zaznamenání průběhu jeho zpracování, přičemž údaje zde vkládá uživatel. XMP je pak novým standardem, jež má ambice stát se univerzální platformou pro práci s metadaty, o jeho prosazení takto usiluje zejména tvůrce tohoto formátu, společnost Adobe, která již základní podporu XMP poskytuje ve svých produktech, dále pak nalezneme i odpovídající řešení jiných výrobců. PixVue je nicméně podle našeho názoru prvním zdarma dostupným univerzálním prostředkem pro práci s uvedeným typem dat.
Jak jsme již naznačili výše, poskytuje PixVue především výkonné nástroje pro vyhledávání obrázků obsahujících určitá metadata, mimo galerií lze takto prohledávat i ostatní úložiště systému (PixVue příslušným způsobem rozšiřuje standardní vyhledávací nástroj Windows). Metadata spojená s obrázkem je dále možno různým způsobem zobrazit, a to jak s pomocí odpovídajících karet panelu Vlastnosti daného obrázku, tak prostřednictvím odpovídající bublinové nápovědy a dále příslušného rozšíření zobrazovacího modu Podrobnosti (v sloupcích se zobrazují zvolené typy metadat). Systém tzv. emblémů pak dovoluje u daného souboru snadno indikovat status jeho metadat (bez metadat, určité typy vyplněny apod.).
Zobrazení metadat
Vynikající jsou možnosti vyplňování metadat ve formátech IPTC a XMP: Při přímém zápisu do odpovídajících textových polí lze využít funkci automatického textu, pamatující si dříve vkládané výrazy. Co je ovšem důležitější, vyplněná pole je možno uložit v podobě tzv. šablony, kterou pak lze opakovaně použít k automatizovanému vyplnění metadat u jednoho či více souborů. Ještě jinou možnost vyplňování pak poskytují odpovídající nástroje pro práci se schránkou. Na tomto místě pak musíme poznamenat, že struktura XMP metadat kopíruje při editaci v PixVue strukturu IPTC a není tedy zatím bohužel možno přidávat uživatelská metadatová pole v uvedeném formátu (prohlížení je ovšem podporováno).
Editace metadat
Metadata lze pak použít nejen k vyhledávání zdrojů, ale také jejich přejmenování. Uživatel zde využívá šablonu, kombinující statický text s různými proměnnými, odkazujícími na metadatová pole. Uvedeným způsobem lze tedy unifikovat a zpřehlednit pojmenování zvolené kolekce obrázků. Dále je možno obsah metadatového pole Copyright vložit do obrázku ve formě viditelného vodoznaku, což je nápis, u kterého lze určit typ a velikost písma. Obě právě zmíněné funkce jsou podle našeho názoru pěknou ukázkou toho, jak lze metadata skutečně prakticky použít k automatizovanému zpracování digitálních zdrojů.
Konverze
Má-li být naše přiblížení PixVue úplné, musíme ještě zmínit konverzní funkci tohoto produktu. Ta dovoluje zvolenou kolekci obrázků převést do podoby PDF dokumentu a HTML či CD-ROM prezentace. V prvním případě lze kontrolovat JPEG kompresi a velikost vložených obrázků. U HTML prezentací je zajištěn převod do podoby galerie, jejíž podoba se řídí pomocí šablony. Převod pro CD-ROM vytvoří prezentaci, která se automaticky spouští z CD mechaniky bez nutnosti instalace dalšího software. S pomocí uvedených konverzních prostředků lze tedy kolekce obrázků velmi snadno vyměňovat s jinými uživateli, archivovat atp.
Tvorba HTML galerie
Závěrem
PixVue působí na první dojem značně nenápadným dojmem a počáteční práce v něm obvykle vyžaduje studium manuálu, protože leccos nefunguje na úplně intuitivní bázi nebo je "dobře ukryto". Škála funkcí pro prohlížení a správu počítačové grafiky je sice dobrá, ve srovnání s konkurencí ovšem nijak oslnivá. To, co ovšem z PixVue činí jedinečný produkt, je způsob, jakým lze v tomto řešení pracovat s metadaty. To není vlastnost, kterou by dnes uživatelé dokázali příliš ocenit, troufáme si ovšem tvrdit, že již záhy bude možná situace zcela jiná a to zejména, pokud se Adobe opravdu podaří masivněji prosadit využití formátu XMP v rámci publikačního průmyslu. Dále PixVue přidává na atraktivitě skutečnost, že se jedná o produkt, který je k dispozici zdarma.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024