Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Pixelmator bude podporovat formát WebP
komprese
7. října 2010, 00.00 | Společnost Google nedávno přišla s novým formátem WebP, jenž by měl v oblasti prezentace bitmapové grafiky (zejména digitálních fotografií) na Webu silně konkurovat zavedenému formátu JPEG. A macovský program pro práci bitmapami Pixelmator již přišel s podporou daného formátu. Jak efektivní je komprese obrázků ve WebP ve srovnání s JPEG? A co konkrétně Pixelmator nabízí?
Letos na jaře Google začal prosazovat nový formát digitálního videa WebM a nyní se rozhodl zasáhnout také do formátů statických obrázků, oznámil nový obrazový formát WebP. Jak vyplývá už z jejich názvů, zaměřují se tyto formáty na použití na Webu, což u Googlu jistě nikoho nepřekvapuje.
Avšak zatímco v případě webového videa stále ještě probíhá souboj několika formátů (H.264 má sice náskok, mnohým, včetně Googlu, však vadí jeho zatížení softwarovými patenty), u statických obrázků se všeobecně přijímaným standardem stal JPEG, i když se stále používají též některé další formáty (v poslední době se dost prosazuje PNG a pro určité grafické prvky stále má smysl i starší GIF).
Formát WebP údajně zmenší velikosti obrázků pro Web
A do toho teď přichází Google se svým novým formátem WebP, o němž tvrdí, že zajistí menší velikosti souborů proti formátu JPEG při stejné nebo vyšší kvalitě obrazu. S WebP podle něj lze soubory zmenšit až o 40 procent a samozřejmě použité algoritmy a kodeky jsou otevřené a nepodléhají patentům či licencím (což ovšem možná stejně jako u WebM někdo brzy zpochybní).
Menší velikosti souborů by byly výhodné hlavně pro mobilní zařízení, jež mívají pomalejší připojení, často navíc s datovými limity a proti osobním počítačům bývají i méně výkonná. WebP obrázky by se stahovaly a zobrazovaly rychleji, zajímavé by mohly být také pro tvůrce webů, protože hostingové služby obvykle účtují podle objemů na serverech uložených a sítí přenášených dat.
Přesto není vůbec jisté, zda se nový formát prosadí, Google je sice hodně silná firma, avšak bude velice těžké uvést do širšího užívání nový formát statických obrázků, který má zatím jen velice omezenou podporu, podrobněji to probírá například tento článek na Rootu. (Kritikové navíc namítají, že Googlem uváděného zmenšení souborů se dá dosáhnout i u stávajících formátů pomocí dodatečných optimalizací.)
Pod Mac OS X bude WebP jako první podporovat Pixelmator 1.6.2
To, zda se WebP uchytí v širším měřítku, zde samozřejmě nevyřešíme, to ukáže až budoucnost, ale pod Mac OS X ho bude již brzy podporovat přinejmenším jeden program.
Na MůjMacu pravidelně informujeme o programu Pixelmator, levném, přesto docela schopném obrazovém editoru pro Mac OS X, který si už získal řadu příznivců. Jeho výrobce, londýnská firma Pixelmator Team Ltd., ho neustále rozvíjí, minulý týden vydala již verzi 1.6.1.
A tento čtvrtek hodlá Pixelmator Team vypustit další drobnou aktualizaci svého programu, jež jako první doplní právě podporu formátu WebP.
Macworld s předstihem získal od vedoucího manažera Pixelmator Teamu a vedoucího designéra uživatelského rozhraní programu Sauliuse Dailida časnou verzi Pixelmatoru s podporou WebP pro vyzkoušení.
Podpora nového formátu se nachází v menu „File > Export > Other“, v dialogovém okně pro uložení souboru v tomto formátu se nabízí posuvník, jímž lze rozhodovat mezi kvalitou obrazu a velikostí výsledného souboru.
V testech Macworldu Pixelmator opravdu vytvářel obrázky, které vypadaly stejně jako jejich protějšky v JPEG, ale byly menší, například 1,2MB JPEG soubor s vysokým rozlišením se po nastavení kvality na 70 procent zmenšil na 406 KB, jenže WebP soubor se stejnými nastaveními zabíral jen 360 KB. (Srovnávací galerii ukázek JPEG a WebP obrázků pochopitelně nabízí Google, jde si z ní udělat představu, čeho se takto dá dosáhnout.)
Tento čtvrtek by se podle Dailida měl objevit Pixelmator 1.6.2, na jehož doladění se nyní usilovně pracuje, zároveň se připravuje zásuvný modul pro funkci Quick Look Finderu, aby bylo možné zobrazovat náhledy WebP obrázků.
Implementace podpory WebP však ještě nebude zcela kompletní, nástroj Web Export (v menu File) pro export do formátů vhodných pro Web zatím WebP implicitně nenabídne, ale půjde to zapnout příslušnými předvolbami v Terminalu. Pixelmator Team si tak sám zjevně není jistý, jak bude nový formát přijat, Dailide Macworldu řekl, že nyní budou čekat, jaký zájem o WebP projeví uživatelé Pixelmatoru.
Pixelmator Team tím ovšem nic neriskuje, podporu nového formátu může využít pro marketing Pixelmatoru (spojitost s Googlem zajistí pozornost médií) a kdyby se WebP přece jen ujal, bude mít náskok.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024