Pixela PixeZoom 1.0: plugin pro Adobe Photoshop na zvětšování fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Pixela PixeZoom 1.0: plugin pro Adobe Photoshop na zvětšování fotografií

16. ledna 2009, 00.00 | Novinka mezi komerčními pluginy na zvětšování obrázků a fotografií je určena pro Adobe Photoshop CS3 a umožňuje zvětšovat grafické předlohy o desítky až stovky procent s vyšší kvalitou než algoritmy obsažené v samotném Photoshopu. Možnosti a funkce pluginu PixeZoom si nyní představíme trochu podrobněji.

PixeZoom společnosti Pixela Corporation je exportní plugin pro Adobe Photoshop CS3, který stejně jako další podobné nástroje na zvětšování grafických předloh využívá stále přetrvávajícího nedostatku Adobe Photoshopu, kterým je chybějící kvalitní metoda převzorkování obrazu, určená pro zvětšování klasických bitmapových předloh. Cena pluginu je v přepočtu cca 121 EUR (bez DPH), k dispozici jsou verze pro Windows i Mac OS X.

Zvětšování grafických předloh

Protože je PixeZoom specializovaný exportní plugin, jistě nikoho nepřekvapí, že ho najdeme mezi exportními funkcemi Photoshopu přímo v menu File/Export. Má to své výhody, neboť není nutné manipulovat s vrstvami a zvětšenou fotku si rovnou jednoduše uložíte. Exportovat lze bohužel pouze formáty BMP, JPEG nebo TIFF, žádný jiný formát PixeZoom nenabízí. Zvětšovat lze pouze grafické předlohy v barvovém prostoru RGB, prostory CMYK, Lab či odstíny šedi plugin nepodporuje. Nejvíce ovšem zamrzí pouze podpora 8 bitových barvových kanálů, s větší hloubkou barev plugin pracovat neumí.

Dialogové okno pluginu je vcelku prosté. Mimo měřicích jednotek, dpi a zobrazení velikosti a bodového rozlišení originální grafické předlohy můžete zadat velikost cílového formátu v podobě přesné velikosti tiskového formátu, nebo nastavit plánované rozlišení v obrazových bodech, procentech, centimetrech, milimetrech, palcích a v dalších běžných DTP jednotkách. Zadat lze pouze jeden rozměr, podle kterého se proporcionálně přizpůsobí druhá hodnota. Přizpůsobit můžete současně rozlišení předlohy v dpi.


Pixela PixeZoom 1.0 - prostředí pluginu je poměrně strohé a nemá žádný náhledový systém


Pixela PixeZoom 1.0 - nabídka variant tiskových formátů

Hlavní "viditelnou" funkcí PixeZoom jsou nastavitelné efektové funkce pro celoplošnou redukci šumu přímo v rámci převzorkování obrazu a analýzu respektive zvýraznění obrysů a hran objektů. Výsledkem použití detekce obrysů a hran objektů a současně potlačení šumu je vizuálně ostřejší obraz s prokreslenými konturami, které také nemají tak přehnané kontury hran jako u bikubického algoritmu Adobe Photoshopu. S intenzitou odšumění obrazu přímo závislou na jeho vyhlazení je třeba zacházet velmi opatrně, jinak působí výsledek dost nepřirozeně až rozmazaně (viz třetí ukázka s nastaveným maximálním vyhlazením šumu). Hladší a přirozenější obrysy objektů jsou nejvíce poznat při fototisku, kontury objektů na zvětšených fotografiích totiž pak totiž nepůsobí tak „tvrdým“ dojmem a nemají zdaleka tak výrazné barvové artefakty či gradienty jako u bikubických zvětšenin samotného Photoshopu.


Pixela PixeZoom 1.0 - ilustrační ukázka funkce rozdílů mezi bikubickým převzorkováním Adobe Photoshopu CS3 a výstupem z pluginu PixeZoom

Závěr

PixeZoom podobně jako několik jiných pluginů využívá známý nedostatek Adobe Photoshopu, který ani ve své nejnovější verzi neobsahuje žádnou sofistikovanou metodu převzorkování obrazu, která by se dala efektivně použít na zvětšování grafických předloh. Bikubický algoritmus doplněný o ostření obrazu zdaleka není to pravé ořechové a ani Photoshop CS4 v tomto ohledu nic nezměnil. Mezi největší nedostatky pluginu PixeZoom nepatří ani tak jeho cena či schopnost práce pouze v barvovém prostoru RGB, nýbrž chybějící podpora 16 bitových barvových kanálů, která by u takto specializovaného nástroje (typicky určeného na zvětšování fotografií) rozhodně neměla chybět.

Zkušební verzi PixeZoom si můžete stáhnout zdarma z webových stránek pluginu.






Pixela PixeZoom 1.0 - rozdíly ve zvětšené části snímku s bikubickým převzorkováním v Photoshopu a dvěma variantami zvýrazněných obrysů tváře a obličejových partií




Pixela PixeZoom 1.0 - výstup z pluginu je díky analýze obrysů/hran objektů výrazně ostřejší a neobsahuje tolik šumu jako výřez fotografie zvětšený s bikubickým převzorkováním Photoshopu




Pixela PixeZoom 1.0 - ukázka zaměřená na zvětšování úhlopříčných linií, opět srovnání s bikubickým algoritmem Photoshopu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: