Pixel Bender a Configurator na Adobe Labs: nové technologie pro Photoshop přicházejí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Pixel Bender a Configurator na Adobe Labs: nové technologie pro Photoshop přicházejí

24. listopadu 2008, 00.00 | Společnost Adobe nabídla nedávno na serveru Adobe Labs pre-release podobu technologie Pixel Bender pro efektové zpracování obrázků a videa pomocí velmi rychlých, uživatelem definovaných grafických filtrů, použitelnou nyní i s Adobe Photoshopem CS4. A spolu s tím přichází i pre-release utility Configurator, dovolující uživatelům vytvářet vlastní ovládací panely pro Photohop CS4. Blíže se oběma daným novinkám věnujeme v tomto článku.

Společnost Adobe nabídla nedávno na serveru Adobe Labs pre-release podobu technologie Pixel Bender pro efektové zpracování obrázků a videa pomocí velmi rychlých, uživatelem definovaných grafických filtrů, použitelnou nyní i s Adobe Photoshopem CS4. A spolu s tím přichází i pre-release utility Configurator, dovolující uživatelům vytvářet vlastní ovládací panely pro Photohop CS4. Blíže se oběma daným novinkám věnujeme v tomto článku.

Pixel Bender

První novinkou - mající z celkového pohledu asi zásadnější význam - je zveřejnění již páté prereleaase podoby technologie Pixel Bender, resp. odpovídajícího Pixer Bender Toolkitu, jenž nyní poprvé podporuje i Photoshop CS4. Pixel Bender slouží především k tvorbě cross-platformních grafických filtrů, použitelných jak pro statickou grafiku, tak i video, které lze aplikovat buďto prostřednictvím procesoru nebo grafické karty. Zásadní výhodou dané technologie je její rychlost: i hodně složité filtry jsou - zvláště pokud je použit výpočet přes podporovanou grafickou kartu s větším množstvím paměti či pokročilejší procesorový systém (podporováno je paralelní zpracování ve víceprocesorových a vícejádrových systémech) - aplikovány prakticky v reálném čase. Nejlepších výsledků přitom Pixel Bender dosahuje u takových algoritmů, ve kterých je zpracování jednotlivých pixelů jen minimálně ovlivněno hodnotami pixelů sousedních (vhodné je takto například nastavení jasu, nevhodné pak zpracování histogramu). Mimo použití s grafickou informací dovoluje Pixel Bender zajistit i další obecné zpracování založené na matematických výpočtech, použitelný takto může být například i při zpracování zvuku. K tvorbě filtrů slouží jednoduchý programovací jazyk (dříve znám pod názvem Hydra), filtry v něm lze vytvářet s pomocí odpovídajícího bezplatného IDE (Integrated Development Environment) dodávaného v rámci Pixel Bender Toolkitu. V přípravě je pak i nástroj Conduit for Pixel Bender (předpokládaná cena 50 euro), jenž by měl dovolit tvorbu filtrů vizuálními prostředky.

pixelbender-2f.jpg

Doposud byly filtry Pixel Benderu aplikovatelné pouze v programu pro post-procesing videa a animace After Effects a Flash Playeru 10. Nyní tedy přichází i podpora pro Photoshop CS4. Ta má podobu samostatného pluginu, který si uživatel může stáhnout ze stránek Adobe Labs. Plugin je použitelný s Photoshopem CS4 pro Maca i Windows, hardwarové nároky na jeho provozování (včetně podporovaných grafických karet) jsou stejné jako u dané verze Photoshopu. Posláním pluginu je zajistit interpretací filtrů naprogramovaných pro Pixel Bender (soubory .PBK - kernel language pro implementaci image procesingových algoritmů nezávisle na hardwaru - a .PBG - Pixel Bender graph language, XML jazyk pro kombinaci individuálních pixelprocesingových operací do více komplexních filtrů). Soubory filtrů je takto třeba umístit do odpovídající složky Photoshopu (Pixel Bender Files), následně lze k filtrům přistupovat (resp. je aplikovat) přes nabídku Filter-Pixel Bender-Pixel Bender Gallery.

Několik ukázkových filtrů lze najít přibalených přímo k pluginu, další mohou uživatelé sdílet zejména prostřednictvím serveru Adobe Exchange. Filtry vytvořené dříve pro Flash jsou použitelné i s Photoshopem, několik si jich lze takto stáhnout právě z Exchange. Součástí zveřejněné pre-release podoby je kromě IDE a pluginu Photoshopu (dostupného i v 64bitové verzi pro odpovídající podobu Windows Photoshopu) také řádková Pixel Bender Utility, sloužící ke konverzi Pixel Bender kernel (.PBK) souborů do byte-code (.PBJ) souborů použitelných s Flash Playerem 10. K dispozici je rovněž rozšířená dokumentace.

pixelbender-1f.jpg

Další informace je možno nastudovat v odpovídající sekci Adobe Labs a dále například z krátkého videa, vytvořeného produktovým managerem Photoshopu Johnem Nackem.

Configurator

Druhou, neméně zajímavou novinkou, je prelease utility Configurator. Jedná se o open source aplikaci pro platformu Adobe AIR, která dovoluje snadno vytvářet uživatelské panely pro prostředí Photoshopu CS4. Tyto mohou obsahovat v podstatě libovolnou myslitelnou sestavu nástrojů a příkazů Photoshopu a dále též akcí, skriptů, audia, videa, obrázků nebo Flash (SWF) souborů. Panel vytvořený v Configuratoru je ve formátu SWF: rozšíření s pomocí daného typu prostředků podporují i jiné aplikace Adobe CS4, Configurator je ale takto prvním front-endem dovolujícím i netechnicky orientovaným uživatelům (neovládajícím Flash/Flex/ActionScript) snadno vytvořit panel zcela dle jejich představ. Názorně dané řešení přibližuje toto video Johna Nacka.

pixelbender-3f.jpg

K možným uživatelům Configuratoru budou patřit mimo designerů, fotografů či fotoeditorů (možnost tvorby panelů "na míru" pro určitý typ úloh, například zpracování digitální fotografie, webdesign aj.) také třeba správci pracovišť s Photoshopem a dále autoři, školitelé či další experti, kteří mohou s pomocí vlastních panelů usnadnit uživatelům práci na určitém typu projektu, vést je v rámci výuky apod.

pixelbender-4f.jpg

K provozování Configuratoru musí mít uživatel instalován Photoshop CS4 a dále odpovídající runtime pro Adobe AIR, dostupný bezplatně pro Mac OS X i Windows. Následně pak instaluje samotný Configurator. V něm vytvořené panely exportuje do prostředí Photoshopu s pomocí Adobe Extension Manageru, panel je poté možno zobrazit/skrýt prostřednictvím nabídky Window-Extensions. Obdobně jako v případě filtrů pro Pixel Bender bude možno i uživatelské panely pro Photoshop (a výhledově i další Adobe aplikace) sdílet prostřednictvím Adobe Exchange.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: