Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Pinnacle VideoSpin 1.1: "téměř" freewarový editor domácího videa
video
7. července 2008, 00.00 | VideoSpin je nový projekt společnosti Pinnacle Systems, který má zjevně sloužit především jako upoutávka na komerční video editor Pinnacle Studio. VideoSpin nabízí některé funkce svého dokonalejšího bratříčka Pinnacle Studia a je oficiálně nabízený zcela zdarma, přesněji řečeno "skoro" zdarma. Možnosti a funkce editoru vám nyní představíme podrobněji.
VideoSpin je video editor společnosti Pinnacle Systems, která se rozhodla ořezat funkce Studia a nabídnout uživatelům VideoSpin jako freeware na zpracování domácího videa. VideoSpin existuje ve verzi pro Windows XP/Vista, jiné operační systémy editor nepodporuje.
Pinnacle prezentuje VideoSpin jako zdarma dostupný nástroj pro editaci videa, se kterým lze zpracovat videoklipy během několika minut. Je to skoro pravda, stejně jako je „skoro“ pravda, že je VideoSpin zadarmo. Samotný program samozřejmě zdarma je, a i když si odmyslíme reklamní plochu (zobrazující odkazy na Pinnacle Studio apod.) přímo v části hlavního okna editoru, mohli bychom být spokojeni.
Háček je v tom, že vyjma podpory formátu AVI/DV a MPEG-1 jsou ostatní důležité video kodeky pro VideoSpin pouze ve zkušební 15denní verzi a po uplynutí této doby jednoduše přestanou fungovat. Na tuto skutečnost budete taktně upozorněni už při instalaci video editoru, cena kodeků navíc není nijak dramatická. Balík kodeků se jmenuje Advanced Codec Pack, stojí 10 EUR a v současné době je to jediný dostupný doplněk pro VideoSpin. Po zakoupení sady kodeků můžete i po zmíněných 15 dnech používat funkce pro import formátů MPEG-2, MPEG-4/DivX a dvoukanálový zvuk Dolby Digital.
Prostředí editoru a formát video projektů
Pokud znáte Pinnacle Studio, bude vám VideoSpin připadat dost povědomě. Shodná časová osa i některé pracovní sekce editoru jsou přehledné a snadno ovladatelné, a protože je VideoSpin defacto pouze zjednodušené Studio, budete již za pár minut schopni editovat video.
Dost nepochopitelná je u současné verze VideoSpinu bohužel podpora pouze obrazového rozlišení 1 024 x 768 bodů, ve kterém funguje hlavní okno programu. Pokud tedy má váš monitor či displej notebooku jiné rozlišení (například širokoúhlé), bude VideoSpin využívat pouze část obrazové plochy monitoru a maximalizace okna editoru na celou obrazovou plochu nebude fungovat.
Pinnacle VideoSpin 1.1 - prostředí editoru s časovou osou, s náhledem videa a s ikonami s přístupem k jednotlivým pracovním sekcím
Mezi klady programu naopak patří shodný formát video projektů s Pinnacle Studiem 10.8 a vyšších verzí, zpětná kompatibilita projektů vytvořených ve Studiu ale z logických důvodů nefunguje. VideoSpin má totiž pouze jednu videostopu, dvě stopy pro audio a zvukové efekty a také samostatnou stopu pro titulky. K dispozici je pouze klasická časová osa, ikonkový Storyboard ani detailní výpis souborů v projektu VideoSpin nenabízí.
Import a střih videa
Pracovní sekci pro nahrávání videa známou z Pinnacle Studia či jiných běžných komplexních video editorů budete ve VideoSpinu hledat marně, podpora střihových karet, externích USB či FireWire převodníků videa a jiných obdobných video zdrojů není součástí programu. Editor umí pouze importovat klipy v podobě souborů uložených na disku či libovolném optickém či mass storage kompatibilním datovém médiu. Při importu videa můžete využít automatickou detekci scén, importovat lze pochopitelně také zvukové soubory a grafické soubory například na tvorbu titulků, různých slideshow a prolínaček.
V časové ose můžete videoklipy rozdělovat, nastavovat interaktivně hlasitost zvuku a používat další obvyklé střihové funkce včetně trimování. Po úpravě videa se začne automaticky počítat jeho aktuální podoba na pozadí editoru, funkci renderingu videa na pozadí můžete eventuálně zakázat v předvolbách aplikace.
Titulky a efekty
Titulky naštěstí nejsou ve VideoSpinu nijak výrazně omezeny a můžete tedy využívat jak celou řadu předdefinovaných stylů titulků včetně různých efektů, tak animované titulky – možnosti jejich animace jsou ale ve srovnání se Studiem značně omezené. V editoru titulků lze navrhnout i vlastní titulky složené i z jednoduchých vektorových grafických objektů, importovat lze do titulků navíc i bitmapy.
Přechodových efektů nabízí VideoSpin několik desítek. Transition efekty jsou rozdělené do skupiny 2D efektů a pluginů, ve kterých najdeme i různé 3D a speciální efekty využívající mimo jiné i deformace obrazu a imitaci částicového systému především na bázi masek.
Pinnacle VideoSpin 1.1 - nabídka předdefinovaných titulků včetně různých efektových stylů
Pinnacle VideoSpin 1.1 - podrobné vlastnosti textových stylů používaných u titulků
Pinnacle VideoSpin 1.1 - přechodové efekty zahrnují jak běžné 2D přechody, tak i různé 3D efekty realizované s pomocí pluginů
Pinnacle VideoSpin 1.1 - nabídka zvukových efektů rozdělených do několika kategorií
Export videa
Podobně jako nahrávání videa jsou zjednodušené i exportní funkce. VideoSpin neumožňuje nahrávat video na kamkordér ani vypalovat CD či DVD média, export je možný opět pouze jako soubor ukládaný na pevný disk, nebo ve formátu Flash Video vhodném pro sdílení videa na serverech/službách Yahoo! Video a YouTube.
Na pevný disk můžete spočítaný video projekt či slideshow uložit ve formátech AVI/DV, MPEG-1, Real Media, Windows Media a s použitím sady placených kodeků také ve formátech MPEG-2, MPEG-4/DivX včetně video souborů vhodných pro iPod a Sony PSP.
Pinnacle VideoSpin 1.1 - export videa závisí pro 15 dnech na zakoupení kodeků pro ukládání formátů DivX, MPEG-2/4 aj.
Pinnacle VideoSpin 1.1 - přímo z editoru můžete video také renderovat a ve vhodném formátu odeslat na internetové servery Yahoo! Video a YouTube
Závěr
Marketingová strategie Pinnacle Systems je "skvělá" – programátoři zkrátka vytvořili na první pohled zajímavý produkt, který ale po čase bude své uživatele natolik omezovat, že se prakticky nevyhnou upgradu na Pinnacle Studio a přesně o to ve VideoSpinu jde.
Pinnacle VideoSpin sám o sobě není žádnou konkurencí pro Studio, neboť jeho možnostem se přibližuje opravdu jen velmi, velmi vzdáleně. Za reálnou cenu 10 EUR (což je cena MPEG-2, MPEG-4/DivX aj. kodeků) tak získáte relativně jednoduchý video editor, který by určitě mohl stačit pro nenáročné zpracování domácího videa – ovšem s výhradou k výše popsaným nedostatkům programu, z nichž jsou nejvíce iritující zejména podpora pouze jediného pevně daného obrazového rozlišení pro GUI editoru a chybějící funkce pro nahrávání videa.
Pinnacle VideoSpin 1.1 - hlavní předvolby video projektu
Pinnacle VideoSpin 1.1 - nastavení interního renderingu videa u projektů počítaných průběžně na pozadí
Pinnacle VideoSpin 1.1 - podrobné nastavení vlastností kodeků pro renderování videa v rámci jeho exportu
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024