Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Pictomio 1.2: luxusní prohlížení a geotagging fotografií zdarma
20. dubna 2009, 00.00 | Kombinace prohlížeče digitálních fotografií zaujme nejen svým povedeným grafickým rozhraním a užitečnými prezentačními funkcemi, ale především podporou Google Maps a Microsoft Virtual Earth pro pohodlný geotagging snímků, funkcemi pro správu fotografií a mimo jiné také integrovaným EXIF editorem. Pictomio je k dispozici zcela zdarma, existuje k němu i česká lokalizace a jeho popis vám nyní nabízíme.
Pictomio patří mezi stále více populárnější programy pro vizuální geotagging digitálních fotografií, neboli prohlížení a především přidávání zeměpisných informací k jednotlivým snímkům. GPS metadata se ukládají přímo do EXIF informací ve fotografiích, které lze navíc v Pictomio editovat.
Pictomio existuje pouze ve verzi pro Windows, pro komerční využití programu je zapotřebí placená licence. Do komerční sféry míří i podpora hardwarového modulu pictoGEO, který slouží k pořizování záznamů GPS údajů a k jejich dalšímu využívání pro různé účely – především k automatizovanému přiřazování GPS metadat k fotografiím a vytváření záznamů z cest.
Správa a prohlížení fotografií
Manipulace s GPS metadaty zdaleka není jedinou stěžejní funkcí programu, který současně pracuje jako relativně komfortní prohlížeč fotografií. Prostředí Pictomio je opravdu líbivé a transparentní menu jen dokreslují velmi dobrý vizuální dojem z GUI aplikace.
Prohlížeč snímků podporuje formáty JPEG, TIFF a také některé RAW formáty digitálních fotografií včetně formátů DNG, CRW, FR2, NEF, MRW, PEF, ORF, ARW, SR2, SRF a RAF. Integrovaný EXIF editor využívá utilitu ExifTool, která je šikovně vestavěná do Pictomio a můžete díky ní upravovat nejběžnějších metadata včetně data pořízení daného snímku.
Pictomio 1.2 - prostředí prohlížeče fotografií s transparentním kontextovým menu pro snazší katalogizaci snímků
Prohlížeč fotografií disponuje několika variantami oken, mezi kterými lze jednoduše přepínat v záložkách. Mezi různými způsoby náhledů najdeme i mód scénáře a či karuselu s vodorovným listováním po snímcích, k dispozici jsou dále módy jednotlivých obrázků a miniatur s náhledy snímků. V dalších záložkách po straně hlavního okna jsou sekce pro prohlížení/editaci EXIF atp. metatagů a také přístup do obrazových alb a kategoriemi pro rychlé roztřídění snímků. Jednotlivé fotografie můžete také hodnotit a přidávat k nim barevné značky, totéž se týká multimediálních souborů. Soubory lze zobrazovat například podle data jejich pořízení či dalších EXIF informací či podle kategorií nebo jednotlivých alb.
Doslova lahůdkové je slideshow, se kterým lze pracovat v módu Prezentace. Zde pak Pictomio v podstatě nabízí srovnatelné funkce jako jednoduché video editory se systémem přehledného Storyboardu a volitelných přechodových efektů mezi jednotlivými snímky.
Fotografii respektive její informace můžete z Pictomio exportovat ve formátu vhodném pro Google Earth, samozřejmostí je také tisk snímků a synchronizace s online službou locr.com. Sdílení fotografií s upravenými metadaty je možné prostřednictvím různých online služeb serverů Google Picasa, Flickr, ImageShack, Facebook nebo Photobucket.
Pictomio 1.2 - maximalizovaný prohlížecí mód je velmi přehledný a přitom praktický při větším počtu snímků
Pictomio 1.2 - v módu Prezentace můžete snímky řadit v časové ose respektive storyboardu a přidávat mezi ně přechodové efekty
Pictomio 1.2 - nabídka přechodových efektů
Geotagging a správa tras
Funkce pro manipulaci s GPS metadaty jsou stejně jako EXIF editor přímou součástí prohlížeče snímků. Základní přehled zeměpisné pozice je vskutku globální – na zemském glóbu můžete zhruba určit pozici snímků, přičemž náhled glóbu lze částečně zvětšit. Podrobnější zobrazení GPS údajů snímků či jejich vkládání do fotografií se provádí v jedné ze sekcí Pictomio, kde máte k dispozici klasickou plošnou mapu. V předvolbách programu si nastavíte mapovou službu, na výběr máte Google Maps nebo Microsoft Virtual Earth – obojí včetně leteckých snímků, mezi kterými pak lze (z klasické silniční mapy a nazpět) v Pictomio přepínat.
Pictomio 1.2 - varianta prohlížeče snímků s orientačním zemským glóbem a některými funkcemi dostupnými i v módu slideshow
Samotný geotagging je pak jednoduchou záležitostí přidání grafického „špendlíku“ na mapu, kterou lze pochopitelně zvětšit. Z hlediska leteckých map/fotomap jednoznačně pro Českou republiku vedou Google Mapy, v jiných zemích můžete otestovat i kvalitu mapu v MS Virtual Earth. Pictomio po přidání či editaci GPS metadat automaticky do snímku přidá příslušné IPTC informace o zeměpisné výše a některá další speciální IPTC metadata získaná z aktuální pozice místa na mapě, některé IPTC údaje pak lze v editoru dodatečně ručně změnit.
Užitečná by pro někoho mohla být i synchronizace dat z GPS logů z NMEA, GPX, PLT, Sony LOG a dalších typů souborů a také automatická synchronizace adekvátních fotografií s již přidanými zeměpisnými údaji – například u RAW snímků a jejich případných JPEG variant. Z GPS logu si s pomocí vestavěného Trip manageru můžete vyrobit virtuální cestu, kterou umí Pictomio graficky (ve 2D a „pseudo 3D“ podobě) znázornit na mapě podobně jako třeba Google Earth, a to včetně možnosti vypnout zobrazení části cest, které se do cesty nehodí (například letecké trasy apod.).
Závěr
Pictomio je vynikající software na prohlížení a geotagging digitálních fotografií, navíc s funkcemi pro správu a sdílení snímků na Internetu. Díky neoficiální české lokalizaci výrazně získala aplikace na své atraktivitě a také celkový rozsah služeb programu je vzhledem k jeho nulové ceně (pro domácí koncové uživatele) rozhodně nadprůměrný. Integrované funkce pro geotagging i slideshow jsou natolik přehledné a jednoduché, že si Pictomio alespoň vyzkoušejte, určitě nebudete zklamáni.
Pictomio 1.2 - předvolby aplikace
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024